Η Ανόρθωση έκανε το δύο στα δύο, αφού επικράτησε με 0-2 του Οθέλλου.

Για την «Κυρία» σκόραραν οι Γκερέρο και Φερέιρα.

Η Ανόρθωση μπήκε στον αγώνα και από την αρχή, επέβαλε τον ρυθμό  τις και άρχισε να απειλεί την εστία του Ταουντούλ.

Στο 19ο λεπτό μετά μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Οθέλλου, αρχικά μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στον Σούτο και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Γκερέρο, έκανε το σουτ ο Ισπανός, με την μπάλα να χτυπά σε σώματα και να απομακρύνεται από τους ποδοσφαιριστές του Οθέλλου, ο Λιμπόμπε μπήκε στην φάση με την μπάλα να χτυπά στο έδαφος και μετά στο χέρι του. Ο διαιτητής έδωσε την παράβαση, ωστόσο έδειξε πως έγινε εκτός περιοχής, το VAR έλεγξε την φάση και έδωσε πέναλτι για την Ανόρθωση, αφού η παράβαση εγινέ εντός περιοχής, ο Γκερέρο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1.

Μετά το 20λεπτό η «Κυρία» συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο ο Ταουντούλ με εξαιρετικές επεμβάσεις, τις στέρησε περισσότερα γκολ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Οθέλλος μπήκε πολύ καλύτερα και στο πρώτο 15λέπτο, ήταν αυτός που έλεγχε την αναμέτρηση, δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Με το πέρας της μια ώρας η Ανόρθωση ισορρόπησε την αναμέτρηση και έφτασε κοντά στο 2ο στο 73ο λεπτό, με τον Γκασάμα να κάνει την κεφαλιά και τον Ταουντούλ με ακόμη μια εκπληκτική απόκρουση, να διατηρεί το 0-1.

Στο 88ο λεπτό με υποδειγματική αντεπίθεση η Ανόρθωση έκανε το 0-2 με τον Φερέιρα και κλείδωσε τη νίκη.

To LIVE:

Καθυστερήσεις 6 λεπτά

89' Παρούτης στην θέση του Φερέιρα.

88' ΓΚΟΟΛΛΛ για την Ανόρθωση και 0-2. Με υποδειγματική αντεπίθεση η Κυρία διπλασιάζει τα τέρματα της με τον Φερέιρα.

82' Ωραίο σουτ του Ζέλου εκτός περιοχής, αποκρούει με υπερένταση ο Αρμπολέδα.

78' Μέσα οι Ντούρις και Χατζηπασχάλης, έξω οι Χριστοδούλου και Κυριακού.

75' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα οι Τσίκο και Τιουνέ, έξω Ιωάννου και Γουαρίς.

74' Σταμούλης στην θέση του Ντιαγέ.

73' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γκασάμα πήρε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ταουντούλ, ωστόσο ο Πολωνός τερματοφύλακας έκανε ακόμη μια εκπληκτική επέμβαση, κρατώντας το 0-1.

70' Μακρινό σουτ του Ντιαγέ, πέφτει στην γωνία και αποκρούει ο Αρμπολέδα.

68' Γκασάμα αντί του Καστέλ.

68' Κίτρινη στον Ανάνγκ για φάουλ στον Γουαρίς.

65' Μπραμπίγια αντί του Ουεσλάτι.

59' Kίτρινη στον Φερέιρα για φάουλ στον Ανάνγκ.

57' Ο Καστέλ έφυγε σε τετ α τετ με τον Ταουντούλ, με τον επιθετικό της Ανόρθωσης με όμορφο τελείωμα, να σκοράρει. Ο Ισπανός κινήθηκε από θέση οφσαιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

55' Σουτ του Ουεσλάτι από καλό σημείο εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

54' Τεράστια ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Σούτο βρέθηκε τετ α τετ με τον Αρμπολέδα, με τον Κολομβιανό να απλώνει το αριστερό πόδι και να αποκρούει.

53' Κίτρινη στον Τεχέρα, για φάουλ στον Ναρντίνι.

'Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Γκαρσία, μέσα ο Κορέια.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

45+3 Ο Γκερέρο μπήκε στην περιοχή, έδωσε την μπάλα στον Καστέλ, ο οποίος γύρισε και έκανε το σουτ με το αριστερό, με τον Γιάνσεν να βάλει την κόντρα και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

45' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γουαγκέ έκανε την πάσα στην περιοχή στον Γκερέρο, ο Ισπανός από κοντινή απόσταση, έκανε την προβολή, με την άμυνα του Οθέλλου να κόβει την μπάλα, πριν περάσει την γραμμή και ο Ταουντούλ μάζεψε.

40' Καλή σέντρα του Γουαγκέ από δεξιά, δεν πρόλαβε για λίγο ο Καστέλ, στην συνέχεια ο Φραν Γκαρσία ήρθε με δύναμη και έκανε το σουτ, με τον Ταουντούλ να κάνει σπουδαία επέμβαση.

35' Μπήκε στον περιοχή ο Σούτο από δεξιά, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

33' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, αλλά ακυρώνεται. Ο Φερέιρα έκανε την σέντρα από αριστερά, με τον Μαρμούκ να κάνει την κεφαλιά και να σκοράρει. Ωστόσο ακυρώνεται το γκολ, αφού ο Πορτογάλος δεν πρόλαβε την μπάλα πριν βγάλει τη σέντρα και βγήκε εκτός.

32' Πολύ καλό σουτ του Τεχέρα εκτός περιοχής, εκτινάσσεται ο Ταουντούλ και στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

19' ΓΚΟΟΛΛΛ για την Ανόρθωση και 0-1. Ο Γκερέρο κάνει ανοίγει το σκορ, από την άσπρη βούλα.

17' Δίνεται το πέναλτι για την Κυρία για χέρι του Λιμπόμπε, εντός περιοχής. Ο διαιτητής αρχικά έδωσε φάουλ, εκτός περιοχής.

16' Εξετάζεται από το VAR, πέναλτι για την Ανόρθωση.

16' Δοκάρι για την Ανόρθωση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κτύπησε στον Σούτο και σταμάτησε στο οριζόντιο του Ταουντούλ.

Στο πέταλο με τους Μαχητές ο Σάντης (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

8' Καλή ευκαιρία για τον Οθέλλο, μπήκε στην περιοχή από πλάγια ο Σούτο, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

7' Σέντρα του Γουαγκέ, παίρνει την κεφαλιά ο Μαρμούκ, μαζεύει ο Ταουντούλ.

4' Καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση, ωστόσο η πάσα του Ιωάννου στον Γουαρίς ήταν αρκετά δυνατή.

Το πέταλλο βαμμένο στα μπλε! (ΒΙΝΤΕΟ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Ενδεκάδες:

Οθέλλος (Α.Γαρπόζης): Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (78' Χατζηπασχάλης), Χριστοδούλου (78' Ντούρις), Σούτο, Λιμπόμπε, Γιάσο, Ντιαγέ (74'  Σταμούλης), Ανάνγκ, Ουεσλατί (65' Μπραμπίγια)
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Ράμος, Κατσιατή, Καστάνας, Ζέλου, Μίτσης, Βενιζέλου, Ιωάννου

Ανόρθωση (Ντ.Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Γουαγκέ, Γκαρσία (46' Κορέια), Μαρμούκ, Κορρέα, Τεχέρα, Ιωάννου (75' Τιουνέ), Γκερέρο, Γουαρίς (75' Τσίκο), Φερέιρα (89' Παρούτης), Καστέλ (68' Γκασάμα)
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Χαραλάμπους, Αντωνίου, Τζούλιου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανάνγκ / Τεχέρα, Φερέιρα

Στάδιο:  Vitex Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης