Themasports

Ισόπαλο 1-1 έληξε το σημερινό (06/08) εκτός έδρας παιχνίδι της ΑΪΚ Στοκχόλμης κόντρα στην Κάλμαρ για τη 18η αγωνιστική του Σουηδικού πρωταθλήματος, με τον Ιωάννη Πίττα να σκοράρει στο ντεμπούτο του!

Συγκεκριμένα, ο Κύπριος διεθνής επιθετικός της ΑΪΚ ισοφάρισε στο 58ο λεπτό σε 1-1 με εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής.

Ήταν στο αρχικό σχήμα και έγινε αλλαγή από τον Χένινγκ Μπεργκ στο 80ο λεπτό.

Το γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Simon Skrabb στο 31΄, ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Robert Gojani με δύο κίτρινες κάρτες στο... 92ο λεπτό!

Μετά από 18 αγωνιστικές, η ΑΪΚ έχει πλέον ισάριθμους πόντους και βρίσκεται στη 12η θέση σε πρωτάθλημα 16 ομάδων.