Themasports

Η Εθνική Εφήβων της Ελλάδας δεν κατόρθωσε να επαναλάβει την καλή εμφάνιση της πρεμιέρας απέναντι στην Ισπανία, γνωρίζοντας εύκολη ήττα από τη «ρόχα» με σκορ 83-59 για το Eurobasket U18.

Εύκολη ήττα για την Εθνική Εφήβων...

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στους Ισπανούς, και γνώρισε την πρώτη της απώλεια στο Eurobasket U18 με σκορ 83-59.

Στο 1-1 πλέον η Εθνική, που θέλει νίκη με τη Δανία τη Δευτέρα (24/7, 18:30) ώστε να εξασφαλίσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο.

Η «γαλανόλευκη» είχε πολύ θετική παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο (23-22), ωστόσο από τη δεύτερη περίοδο και μετά η «ρόχα» κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, εκμεταλλευόμενη και τα τρία φάουλ με τα οποία χρεώθηκε από νωρίς ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ.

Ο τελευταίος, σε αντίθεση με τον αγώνα απέναντι στην Ιταλία, δεν μπόρεσε να προσφέρει στην Εθνική, κι έμεινε μόλις στους 8 πόντους με 2/5 σουτ και 4/6 βολές. Από την Ελλάδα ξεχώρισε ο Νεοκλής Αβδάλας, που έβαλε 10 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Διψήφιος ήταν και ο Λιοτόπουλος με 10 πόντους, ενώ 8 πέτυχε ο Βασιλαντωνάκης.

Από τους νικητές, ξεχώρισαν με 14 πόντους οι Γκονθάλεθ και Λανγκαρίτα, ενώ από 13 πέτυχαν οι Μαρτίνεθ και Μάρα.

To ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα απόλυτα ισορροπημένες, με τους Μάρα από την Ισπανία και Σαμοντούροβ από την Ελλάδα να δίνουν τον τόνο στα πρώτα λεπτά (9-9). Κάπου εκεί η «ρόχα» άρχισε να ανεβάζει στροφές, ξεφεύγοντας με +5 (16-11) χάρη στον Μάρι.

Η Ελλάδα αντέδρασε με Αβδάλα και Αμπόσι, παίρνοντας προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-22). Ωστόσο, ο Λανγκαρίτα έβαλε τρίποντο στη λήξη και έγραψε το 23-22 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστές τους Λανγκαρίτα και Μάρα, η Ισπανία πήγε για πρώτη φορά στο +7 (33-26), με την Ελλάδα να μοιάζει μπλοκαρισμένη επιθετικά. Ο Φολγκέιρας έβαλε τρίποντο από τη γωνία, γράφοντας το 36-28, με τη «ρόχα» να βρίσκει εύκολα επιθετικές λύσεις.

Το κακό διάστημα της «γαλανόλευκης» συνεχίστηκε, με τους Μαρτίνεθ και Μάρι να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (42-31), πριν ο Σεντ-Σουπερί σκοράρει 5 σερί πόντους για το 49-33. Τελικά, η ανάπαυλα βρήκε την Ελλάδα πίσω στο σκορ με 15 πόντους (49-34).

Μόνο χειρότερα έγιναν στο τρίτο δεκάλεπτο για την Ελλάδα τα πράγματα, αφού οι Ισπανοί με τους Γκονθάλεθ και Μάρα πρωταγωνιστές ανέβασαν τη διαφορά στους 18 (59-41). Η Εθνική κόλλησε στην επίθεση και η «ρόχα» το εκμεταλλεύτηκε, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 25 πόντους (66-41) μετά από καλάθι του Σεντ-Σουπερί. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν πια διαδικαστική, αφού η διαφορά είχε ξεφύγει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ο Γκονθάλεθ έστειλε την Ισπανία στο +27 (72-45), με τον Αβδάλα να μειώνει σε 76-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε χωρίς να αλλάξει κάτι, και οι Ισπανοί έφτασαν σε πολύ άνετη νίκη με σκορ 83-59.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 49-34, 69-43, 83-59.