Themasports

Με γκολ του Ανσαριφάρντ στο 85ο λεπτό, η Ομόνοια κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 στον τελικό που έγινε στο ΓΣΠ και κατέκτησε το δεύτερο σερί κύπελλο και 16ο στην ιστορία της!

Παράλληλα, το "τριφύλλι" εξασφάλισε και την έξοδο του στην Ευρώπη για τη νέα σεζόν.

Η Λεμεσιανή ομάδα πάλεψε το παιχνίδι, τακτικά τα πήγε πολύ καλά, έβγαλε πάθος, αλλά όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός μας, αυτή η στάνη, αυτό το τυρί βγάζει.

Η Ομόνοια χωρίς να είναι καλύτερη, στο Β΄ ημίχρονο έκανε ουσιαστικά μία φάση με πρωταγωνιστές δύο παίκτες μεγάλης κλάσης, τους Παπουλή και Ανσαριφάρντ, σκόραρε και πήρε το κύπελλο.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με πολύ πάθος και αρκετά τρεξιματα, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει την Ομόνοια και είχε την υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Ζντραβκόφσκι και Ανδρέου στο 4΄ και στο 19΄ για να προηγηθεί στο σκορ.

Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβασε ταχύτητα και σταδιακά ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε την κατοχή μπάλας μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, χάνοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρει, αρχικά στο 21΄ με Λοϊζου και Ανσαριφάρντ και στο 28΄ με τον Ιρανό άσο που σούταρε άουτ από θέση βολής.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν μέχρι το 70΄, με την ΑΕΛ να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 70΄ για το 0-1 και στη συνέχεια να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να είναι σαφώς πιο απειλητική, αλλά στην Ομόνοια αρκούσε μία φάση για να σκοράρει και να πάρει τη νίκη και το κύπελλο.

Μετά το 0-1, η ΑΕΛ έβαλε πίεση και έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ισοφάριση, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία με τον Μιραλάς στο 90΄+3΄, ενώ στο 89΄ η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ για το 0-2.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+3΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μιραλάς, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

89΄ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια για να "καθαρίσει" τη νίκη! Ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι από τον Μούριελ, έκανε το σουτ, με τον κίπερ της ΑΕΛ να κάνει σπουδαία απόκρουση και να κρατάει ζωντανή την ομάδα του.

87΄ Σουτ του Τζάλμα εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

85΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ομόνοια! Σκόρερ ο Ανσαριφάρντ με πλασέ εντός περιοχής, έπειτα από θαυμάσια ασίστ του Παπουλή!

84΄ Σουτ του Παπουλή εντός περιοχής, στην αγκαλιά του Μούριελ η μπάλα.

79΄ Άστοχο σουτ από τον Κούσουλο εντός περιοχής, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

76΄ Κακό τελείωμα του Ανδρέου από καλή θέση, μπλόκαρε εύκολα ο Φαμπιάνο.

75΄ Σουτ του Μεντόζα εκτός περιοχής, στην αγκαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα.

70΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Τζάλμα, ο οποίος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω!

ΚΟΡΕΟ με pyro SHOW από τους ΑΕΛίστες στο β' ημίχρονο (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

63΄ Κίτρινη κάρτα στον Ζντραβκόφσκι για φάουλ στον Λοϊζου.

ΤΟΣΟΙ πήγαν στο ΓΣΠ!

50΄ Σουτ του Μεντόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Παναγιώτου και κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Μικροένταση στο ημίχρονο... (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

ΑΕΛ-Ομόνοια: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45΄+1΄ Λήξη Α΄ ημιχρόνου, 0-0.

38΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Λοϊζου, κεφαλιά από τον Γιούστε, μπλοκάρει ο Μούριελ.

34΄ Κεφαλιά από τον Λοϊζου, μαζεύει εύκολα ο Μούριελ.

30΄ Σουτ από τον Μακρή, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

Ίσως η πιο ωραία γωνιά του ΓΣΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

28΄ Νέα μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Ο Ζαχαρίου σέντραρε από αριστερά, με τον ανενόχλητο Ανσαριφάρντ να πιάνει το βολέ εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

25΄ Κίτρινη κάρτα σε Παντελή και Ζαχαρίου για... "κοκορομαχία".

21΄ Τρομερή ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λοϊζου έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Μούριελ απέκρουσε, η μπάλα κτύπησε στον Τεϊσέιρα και κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, με τον Πορτογάλο στόπερ με αυτοθυσία να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή και τον Ανσαριφάρντ από θέση βολής να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια!

19΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Ανδρέου με εξαιρετική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, αλλά απέναντι από τον Φαμπιάνο... σάστισε, έκανε αδύναμο πλασέ και ο Βραζιλιάνος κίπερ της Ομόνοιας μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Από την Δυτική ο Σοφοκλέους (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

16΄ Αδύναμο μακρινό σουτ από τον Ανδρέου, δεν ανησύχησε ο Φαμπιάνο, ο οποίος παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας.

Τρομερό σουτ από τον Ζντραβκόφσκι εκτός περιοχής, απίθανη απόκρουση από τον Φαμπιάνο στο δεξί "παραθυράκι" της εστίας του!

Μακρινό σουτ του Μεντόζα, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

EIΣΟΔΟΣ με κορεό και γιγαντοπανό! (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Μπεσεντίν: Με πατερίτσες στο ΓΣΠ - Μαζί του και η εντυπωσιακή σύζυγος του (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)