Η Δόξα ηττήθηκε με 1-0 από την Νέα Σαλαμίνα με σκόρερ τον Σαλαλίχ στο 85' για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στους 38 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Κατωκοπιάς και η παραμονή θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική. Χαμένο πέναλτι από τον Σαντίκ στις καθυστερήσεις.

Το... ουσιαστικό ενδιαφέρον στο ματς ήταν μονοδιάστατο και αυτό φάνηκε από το πρώτο λεπτό. Η Δόξα ήταν η ομάδα που είχε τεράστια ανάγκη για την νίκη που θα κλείδωνε την νίκη, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να είναι η ομάδα με τις περισσότερες ευκαιρίες στο α' ημίχρονο. Οι εννιά τελικές προσπάθειες, έναντι μίας των ερυθρόλευκων είναι ενδεικτικά στατιστικά για την εικόνα του 45λεπτο. Η δυστοκία στην τελική προσπάθεια και οι αποτελεσματικές παρεμβάσεις του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας Τάσου Κίσσα διατήρησαν απαραβίαστη την εστία των φιλοξενούμενων, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ.

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν... μουδιασμένοι και με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία για να δημιουργήσουν τις συνθήκες για το γκολ. Στο 84' ο Σαλαλίχ άνοιξε το σκορ, με την Δόξα να μην μπορεί να φτάσει στην ισοφάριση ούτε με πέναλτι καθώς ο Σαντίκ αστόχησε στις καθυστερήσεις από την άσπρη βούλα.

Έναρξη αγώνα

5' Ευκαιρία για την Δόξα με τον Τρούγιτς να πασάρει στον Ασάντε που έκανε το σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Κίσσας!

6' Νέο κόρνερ μετά την εκτέλεση από τον Μπένι.

7' Φάουλ για τους γηπεδούχους μερικά μέτρα εκτός περιοχής.

8' Τρίτο κόρνερ για τους γηπεδούχους μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Κοβάσεβιτς.

Χωρίς αντίκρισμα το κόρνερ...

12’ Ατομική προσπάθεια του Τρούγιτς, συρτό σουτ, η μπάλα άουτ.

20' Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα με τον Μπένι εντός περιοχής να σουτάρει άουτ!

28' Ο Ντορεγκαράι δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού

Ο Φλοριάν ετοιμάζεται για να τον αντικαταστήσει...

30' Φλοριάν αντί Ντορεγκαράι

Σουτ από τον Τρούγιτς, πάνω στον Μαλεκκίδη...

34' Ο Ίλιτς έκανε το σουτ, εξουδετερώνει ο Κίσσας!

42' Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους χωρίς αντίκρισμα...

44' Φάουλ για την Δόξα σε πολύ καλό σημείο.

Κίτρινη κάρτα στον Κουμουρή.

Εκτέλεσε το φάουλ ο Κοβάσεβιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Κίσσας.

45'Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Kίτρινη κάρτα στον Οφόρι.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Ντιακιτέ αντί Κλίμοβιτς

49' Κίτρινη στον Στυλιανού

55' Κίτρινη στον Φράγκο

57' Αδύναμη κεφαλιά από τον Ασάντε, άουτ...

Ασαμόα και Τιντζανί αντί Μπένι, Ίλιτς

68' Μαργκάσα και Καρλίτος αντί Οφόρι και Φράγκου

72' Κίτρινη στον Τρούγιτς.

75' Προσπαθεί να πιέσει η Δόξα για το γκολ, αμύνεται αποτελεσματικά η Νέα Σαλαμίνα.

77' Σαλαλίχ αντί Μποτεάκ

84' Αμπντουλαχί αντί Τραϊτσέφσκι

84' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαλεκκίδης από αριστερά στον Φλοριάν που πάσαρε στον Κουμουρή ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Σαλαλίχ έκανε το αριστερό πλασέ, απέκρουσε ο Σισκόφσκι... πάνω στο στήθος του Σαλαλίχ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα για το 0-1!

90' Μέσκα αντί Στυλιανού

Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα

Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Παρολίγο αυτογκόλ από τον Λεούκο... Κόρνερ για την Δόξα

Αμύνονται οι ερυθρόλευκοι.

Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους μετά από σουτ του Σαντίκ.

90'+2' Εκτέλεσε ο Τιντζιανί

Ο Κίσσας με μια απίστευτη απόκρουση στερεί από τους γηπεδούχους το γκολ!!!

90'+2' Ο Καραμανώλης έκανε το σουτ, απόκρουση από τον Κίσσα.

Πάει στο on field review ο ρεφ...

Πέναλτι υπέρ της Δόξας!

Κίτρινη στον Μαργκάσα.

90'+5' Ο Σαντίκ εκτελεί, άουτ!!!

Τέλος αγώνα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (Ασαμόα 65'), Ίλιτς (Τιτζανί 65'), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού (Μέσκα 9'), Τραϊτσέφσκι (Αμπντουλάχι 84'), Ασάντε, Τρούγιτς

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Μάτζεκ, Κουμουρής, Κλίμοβιτς (Ντιακιτέ 46'), Φράγκος (Καρλίτος 68'), Μποτεάκ (Σαλαλίχ 77'), Ντορεγκαράι (Τολμές 30'), Λέουκο, Οφόρι (Μαργκάσα 68')

Στον πάγκο: Καλανίδης, Σεργίου, Μιγκελίτο, Τιάγκο, Νικολάου, Βίκτωρος

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος