Στον μεγάλο τελικό πρωταθλήματος ΟΠΑΠ "Ντίνος Μιχαηλίδης" Κ14 παγκορασίδων, μεγάλη νικήτρια ήταν η ομάδα της Lemesos Volleyball η οποία επικράτησε με 2-0 σετ της Ανόρθωσης στην κατάμεστη αίθουσα της Τεχνικής Σχολής Λάρνακας (500 και πλέον φίλαθλοι παρακολούθησαν τους τελικούς αγώνες που είχαν ξεκινήσει από τις 10:30 το πρωϊ και ολοκληρώθηκαν αργά το απόγευμα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Lemesos Volleyball κατέκτησε και τα τρία τρόπαια πρωταθλήματος των αναπτυξιακών πρωταθλημάτων της ΚΟΠΕ κάτι που σπάνια συμβαίνει στην κατηγορία των κοριτσιών από το 1987 που άρχισαν οι διοργανώσεις ανάπτυξης της ΚΟΠΕ.

Το επίτευγμα αυτό το είχαν καταφέρει στα κορίτσια μόνο η ΑΕΛ την περίοδο 2001-02 και ο Απόλλων την περίοδο 2012-13.

Το πρώτο σετ του τελικού ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την κατάκτηση του. Πόντο με πόντο πήγαινα από την αρχή η δύο ομάδες για να καταφέρει με ένα ξέσπασμά της η Lemesos προηγηθεί με 12-8 και 13-9. Στη συνέχεια η Ανόρθωση πέρασε στην αντεπίθεση και να κατάφερε να πιάσει την Lemesos στο 14-14 και το σετ κυλούσε και πάλι πόντο με πόντο μέχρι τα τελικά του στάδια όπου η Lemesos βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει την κατάλληλη στιγμή και να το κερδίσει με 25-23 σε 20 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ξεκίνησε πολύ δυνατά έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 5-1, γρήγορα όμως η Lemesos Volleyball αντέδρασε και αφού ισοφάρισε 5-5, πέρασε μπροστά στο σκορ το οποίο αρχικά διατηρούσε και στη συνέχεια το αύξησε πολύ για να κερδίσει το σετ με 25-14 σε 21 λεπτά, τον αγώνα με 2-0 και το τρόπαιο της πρωταθλήτριας ομάδας να βάφεται ροζ!

Τις απονομές του τελικού έκαναν ο Β΄Αντιπρόεδρος της ΚΟΠΕ Αδάμος Μοντάνιος και το μέλος του ΔΣ της ΚΟΠΕ Δρ Ανδρέας Σοφοκλέους.

Θερμές ευχαριστίες της ΚΟΠΕ προς το σωματείο ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ για την παραχώρηση του γηπέδου διεξαγωγής των τελικών αγώνων και για την βοήθεια της στην διοργάνωση των αγώνων.