Η Λανς έμεινε με 10 παίκτες από το 19ο λεπτό και βρέθηκε πίσω στο σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως έδειξε χαρακτήρα και έκανε την ανατροπή απέναντι στην Ρεμς, για να πάρει το τρίποντο και να πλησίασει σε απόσταση τριών πόντων από την κορυφή.

Τη σούπερ φόρμα στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε και το βράδυ της Παρασκευής (12/05) η Λανς, με την ομάδα του γαλλικού βορρά να κάμπτει με 2-1 την αντίσταση της Ρεμς για την 35η αγωνιστική της Ligue 1 και να μειώνει στους τρεις πόντους την απόσταση από την πρωτοπόρο Παρί.

Το εντυπωσιακό είναι πως οι γηπεδούχοι δέχτηκαν δύο ισχυρά σοκ στην αρχή, πρώτα με την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε ο Ντανσό στο 19' και έπειτα με το γκολ της Ρεμς στο 23' με πέναλτι του Μπαλογκούν, για να βρουν πάντως τον τρόπο να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή.

Αυτή ήρθε μέσα σε λίγα αγωνιστικά λεπτά, με τους "λανσουά" να απαντούν στην Ρεμς στο 40' με πέναλτι του Φρανκόφσκι και να φέρνουν τα πάνω-κάτω στο 55' με εκπληκτική ατομική ενέργεια και συρτό σουτ του Φοφανά, ο οποίος έγραψε το 2-1 και υπέγραψε την τέταρτη διαδοχική νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα.