ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στο 0-0 στο ΓΣΠ για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ. Ανέβηκε στους 64 ο ΑΠΟΕΛ και το -3 από τον πρωτοπόρο Άρη. Χαμένο πέναλτι από τον Ανσαριφάρντ στο 6'.

Νευρικότητα, πολλά λάθη και μονομαχίες ήταν οι κυρίαρχες... εικόνες στο α' ημίχρονο του αιώνιου ντέρμπι. Στο 6' η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR, με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βιντ Μπέλετς.

Στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι της πρωτεύουσας ανέβηκαν, άσκησαν πίεση, όμως δεν είχε την αποτελεσματική λύση στην τελική προσπάθεια. Στο 13' ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως... πιάστηκε έγκαιρα σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό διαιτητή. Η Ομόνοια ολοκλήρωσε το πρώτο 45λεπτο με περισσότερη κατοχή της μπάλας, όμως το μεγαλύτερο διάστημα το παιχνίδι παιζόταν στην πλευρά των πρασίνων, με τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ να μην μπορούν να σκοράρουν επιχειρώντας σουτ προς την εστία του Ουζόχο, χωρίς επιτυχία.

Στο β΄ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ άσκησε περισσότερη πίεση όμως η αποτελεσματική άμυνα της Ομόνοιας συ συνδυασμό με την δυστοκία των γαλαζοκίτρινων οδήγησαν το ματς στο ισόπαλο 0-0. Καθοριστικός ο Φράνσις Ουζόχο με την απόκρουση στο 90'!

Πάει στο VAR ο ρεφ...

Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

Για χέρι του Κρέσπο εντός περιοχής

7' Πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας!

Ο Καρίμ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπέλετς!

Δείτε την εκτέλεση πέναλτι ΕΔΩ.

13' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ....

Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ, ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά!

Υποδείχθηκε οφσάιντ...

Ελέγχεται η φάση.

Ακυρώθηκε το γκολ λόγω οφσάιντ.

Σέντρα από τον Σούσιτς, κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από παρέμβαση του Κίτσου. Στο έδαφος ο Εφραίμ που ζητά πέναλτι.

17' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Εφραίμ με πάσα στον Μπεν που επέστρεψε στον Εφραίμ ο οποίος έκανε το σουτ, μάζεψε ο Ουζόχο.

Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ.

Νέο κόρνερ μετά από προσπάθεια του Φεράρι και τάκλιν από τον Κούσουλο, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

22' Κίτρινη κάρτα στον Ντβάλι.

29' Κόρνερ μετά από προσπάθεια του Ζαχαρίου.

Εκτέλεσε ο Μπέζους, η μπάλα στο κεφάλι του Λέζιακς και άουτ...

33' Σέντρα από αριστερά με τον Εφραίμ, βγήκε και μάζεψε την μπάλα ο Ουζόχο.

Συνεχίζει να πιέζει ο ΑΠΟΕΛ...

34' Σουτ από τον Κβιλιτάια, άουτ.

Στο έδαφος ο Λοΐζου μετά από πάτημα από τον Κβιλιτάια πάνω στη φάση. Του έδωσε το χέρι ο Γεωργιανός, συνεχίζει ο νεαρός της Ομόνοιας.

38' Σουτ από τον Εφράιμ, άουτ.

Οι γαλαζοκίτρινοι είναι αυτοί που έχουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους στην προσπάθεια να κάνουν τη... ζημιά.

Καλή επίθεση από τον ΑΠΟΕΛ, κάκιστο σουτ από τον Ντάλσιο, άουτ.

40' Κίτρινη κάρτα στον Καρίμ

Τραγικό λάθος στην άμυνα από τον Λανγκ.... σουτ από τον Ντάλσιο, άουτ.

45' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Κακουλλής αντί Καρίμ, Σράντι αντί Λοΐζου

Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Σούσιτς ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει...

50' Τσεμπάκ αντί Σούσιτς.

Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Σαρφό πάσαρε προς τον Κβιλιτάια ο οποίος δεν πρόλαβε την μπάλα...

54' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ μερικά μέτρα εκτός περιοχής της Ομόνοιας. Ο Κασάμα το φάουλ στον Ντάλσιο.

55' Εκτέλεσε ο Σαρφό, απομάκρυναν οι πράσινοι, επιμένει και πιέζει ο ΑΠΟΕΛ...

56' Φάουλ για την Ομόνοια που κέρδισε ο Ζαχαρίου από τον Κρέσπο.

Ετοιμάζεται για την εκτέλεση ο Μπέζους.

57' Εκτέλεσε ο Μπεζούς, άουτ.

60' Σουτ από τον Μπεν, άουτ!

60' Κίτρινη κάρτα στον Ζαχαρίου.

61' Σουτ από τον Κβιλιτάια, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.

Εκτέλεσε ο Εφραίμ χωρίς αντίκρισμα...

Επιμένουν οι γαλαζοκίτρινοι...

64' Ντονγκαλά και Μακέντα αντί Μπεν και Εφραίμ

64' Χάμπος και Μιξ αντί Κασάμα και Μπεζούς

66' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ....

Εκτέλεσε ο Σαρφό, επιθετικό φάουλ στον Ζαχαρίου.

69' Αστοχο σουτ από τον Κακουλλή, άουτ.

Φάουλ για την Ομόνοια από αριστερά...

70' Εκτέλεσε ο Σράντι, έδιωξε ο Φεράρι. Στην κατοχή την γαλαζοκίτρινων η μπάλα.

Σε εξέλιξη είναι και ο αγώνας Άρης-Πάφος...

Ο Ζαχαρίου φαίνεται ότι δύσκολα θα μπορέσει να συνεχίσει με τον Παπουλή να ετοιμάζεται για να τον αντικαταστήσει.

73' Παπουλής αντί Ζαχαρίου

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Εκτέλεσε ο Σαρφό, έδιωξαν οι της Ομόνοιας, η μπάλα ξανά στην κατοχή του ΑΠΟΕΛ...

74' Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, το έκτο στο ματς.

Εκτέλεσε ο Ντονγκαλά, ο Κοσταντίνοφ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

77' Σουτ από τον Ντάλσιο, νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Ουζόχο μαζεύει την μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

Στην επίθεση ο ΑΠΟΕΛ...

Ασκεί ασφυκτική πίεση ο ΑΠΟΕΛ

83' Κίτρινη κάρτα στον Τσεμπάκ.

86' Ηλία αντί Ντάλσιο.

90' Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Όλα για όλα ο ΑΠΟΕΛ...

Τεράστια ευκαιρία! Σέντρα Τσεμπάκ, κεφαλιά ο Κρέσπο, σε κόρνερ ο Ουζόχο.

90'+2' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ, θα πάει για γέμισμα στην περιοχή ο Σαρφό...

90'+3' Εκτέλεσε ο Σαρφό, βγήκε και μάζεψε ο Ουζόχο.

Μπροστά ξανά ο ΑΠΟΕΛ...

90'+5' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ από αριστερά...

Ετοιμάζεται ο Σαρφό για την εκτέλεση...

90'+5' Εκτέλεσε ο Σαρφό, παραμένει την κατοχή του ΑΠΟΕΛ η μπάλα...

90'+6' Ο Μακέντα χάνει απίστευτη ευκαιρία καθώς δεν μπορεί να κάνει την προβολή!!!

90'+7' Στο έδαφος ο Ουζόχο με το ιατρικό επιτελείο να εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο.

90'+8' Η μπάλα στην κατοχή του ΑΠΟΕΛ...

Νέα ευκαιρία... άουτ!

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ (Μακέντα 64'), Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς (Τσεμπάκ 50'), Ντάλσιο (Ηλία 86'), Μπεν (Ντονγκαλά 64'), Σαρφό, Κονσταντίνοφ

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Τζιάμας, Δώνης.

Ομόνοια: Ουζόχο, Κασάμα (Χαραλάμπους 64'), Λοΐζου (Σράντι 46'), Κίτσος, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ (Κακουλλής 46'), Ζαχαρίου (Παπουλής 73'), Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους (Μιξ 64').

Στον πάγκο: Παναγή, Χ. Κυριακίδης, Γιούστε, Μπασιρού, Βενιζέλου, Σάββα, Ν. Κυριακίδης.

Διαιτητής: Carvalho Nobre Antonio Emanuel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης