Υπερηχητική Μονπελιέ στην έδρα της Μονακό, πανηγύρισε σπουδαία νίκη με το εμφατικό 4-0 και πλήγωσε τα όνειρα των γηπεδούχων για έξοδο στο επόμενο Champions League!

Διέλυσε με το επιβλητικό 4-0 τη Μονακό μέσα στο «Λουί Ντε» η εντυπωσιακή Μονπελιέ!

Έτσι, η Μονεγάσκοι υπέστησαν δεύτερη διαδοχική βαριά ήττα, μετά από αυτή της προηγούμενης εβδομάδας με 3-0 στην έδρα της Λανς, χάνοντας πολύ σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για να βρεθεί στο Champions League της επόμενης σεζόν (βρίσκεται στο -5 από την 3η Λανς και στο +2 από την 5η Λιλ).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 28ο λεπτό με τον Νορντίν, με τη Μονακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ποιοτικές ευκαιρίες. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον προπονητή των γηπεδούχων να κάνει τριπλή αλλαγή, αλλά ο Μαουασά έκανε το 0-2 για τη Μονπελιέ στο 65', πριν ο Νορντίν σκοράρει ξανά, για στο 72'. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 79' ο Μαβιντιντί, για μια Μονπελιέ η οποία με αυτή της τη μεγάλη νίκη, ανέβηκε στη 12η θέση.