Η Ομόνοια αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, με γκολ του Βαλακάρι στο 13ο λεπτό, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και με τα γκολ των Ντίσκερουντ, Κασάμα και Χαραλάμπους πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Στο αρχικά στάδια του αγώνα η Πάφος μπήκε με περισσότερη διάθεση και έδειχνε πιο απειλητική, από την άλλη η Ομόνοια έδειχνε χαμένοι και οι ποδοσφαιριστές του τριφυλλιού έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη.

Στο 13ο λεπτό η Πάφος FC άνοιξε το σκορ με τον Βαλακάρι, μετά από κάθετη πάσα του Αμπντουραχίμι, ο Φιλανδός βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο και ευστόχησε, κάνοντας το 0-1 για την Παφιακή ομάδα. Με την επίτευξη του γκολ από την Πάφο, η Ομόνοια άρχισε να παίρνει τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο.

Κρατούσε περισσότερο την μπάλα και έβγαινε στην επίθεση με αξιώσεις, απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του Ίβουσιτς μέχρι και το 30ο λεπτό. Στο 34ο λεπτό μετά από όμορφη πάσα του Ανσαριφάρντ στο ύψος του πέναλτι για τον Ντίσκερουντ, ο Αμερικανός έκανε με την μια το σουτ, νίκησε τον τερματοφύλακα της Πάφος FC και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν οποιαδήποτε αξιόλογη φάση και πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι στο 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Πάφος FC μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα και προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις, χωρίς ωστόσο να γίνει ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 79ο λεπτό η Ομόνοια έκανε το 2-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης με γκολ του Κασάμα. Ανσαριφάρντ εκτέλεσε το κόρνερ πλασαριστά στον Κασάμα, ο οποίος δεν το πολύ σκέφτηκε έκανε το σουτ, κόντραρε η μπάλα και δεν μπόρεσε να το αποσοβήσει ο Ίβουσιτς.

Στην συνέχεια η Ομόνοια κράτησε με σχετική ευκολία το υπέρ της αποτέλεσμα, στις καθυστερήσεις έκανε το 3-1 με τον Χάμπο και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Το LIVE της αναμέτρησης:

90+7 ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 3-1. Ο Χάμπος τελειώνει την πρόκριση για τους πράσινους.

5 λεπτά έξτρα χρόνος

87' Μέσα ο Ναμ, έξω ο Χότσκο.

86' Λοίζου και Ανσαριφάρντ εκτός, Μίλετιτς και Χάμπος μέσα.

85' Κίτρινη στον Κβίντα.

84' Μπρούνο μέσα, εξώ Μπάιριτς.

83' Κίτρινη στον Χότσκο.

Το γύρισε η Ομόνοια με Κασάμα (ΒΙΝΤΕΟ)

79' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για την Ομόνοια και προβάδισμα πρόκρισης για τους πράσινους. Σουτ του Κασάμα εκτός περιοχής , η μπάλα κοντράρει,  ο Ίβουσιτς δεν μπορεί να την αποκρούσει και γίνεται το 2-1 για το τριφύλλι.

77' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Παπουλής, εξώ ο Σράντι.

75' Κίτρινη στον Γιούστε.

69' Δύο αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Κασαμά και Μπεσεντίν, έξω οι Κακουλλής και Ντίσκερουντ.

64' Αλλαγή για την Πάφο. Μέσα ο Τάνκοβιτς, έξω ο Αμπντουραχίμι.

61' Πλασέ από τον Κακουλλή εντός περιοχής, ο Ίβουσιτς αποκρούει σε κόρνερ, πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο.

Ξεπέρασαν τις 16 χιλιάδες στο ΓΣΠ!

59' Έλεγχος του VAR για πέναλτι της Πάφου, ωστόσο τίποτα λέει ο διαιτητής και το παιχνίδι συνεχίζετε.

47' Κακό διώξιμο από τον Γιούστε μέσα στην περιοχή της Ομόνοιας, η μπάλα χτυπά στον Αμπτουραχίμι και πάει έξω.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τα στατηστικά του ημιχρόνου

45+2 Ευκαιρία για την Πάφο. Ο Βαλακάρι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση

3 λεπτά ο έξτρα χρόνος

Ο Ντίσκερουντ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (ΒΙΝΤΕΟ)

34' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 1-1. Ο Ντίσκερουντ με όμορφο πλασέ εντός περιοχής, νίκησε τον Ίβουσιτς και ισοφάρισε για την Ομόνοια.

31' Κίτρινη σε Ίβουσιτς και Μπάιριτς.

29' Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, ωστόσο ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα, παρόλο που άλλαξε πορεία η μπάλα αφού είχε κοντράρει.

25' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέτζιακς έκανε το πλασέ βγήκε η άμυνα από τους παίκτες της Πάφου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παναγιώτου έκανε νέο πλασέ με την μπάλα να πηγαίνει εκτός.

23' Πλασέ του Ζουνίνιο εντός περιοχής, δεν απειλεί τον Φαμπιάνο.

18' Ο Κακουλλής έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Πάφου, ο Ίβουσιτς έκανε την έξοδο και μάζεψε την μπάλα.

Το 0-1 της Πάφος FC με Βαλακάρι (ΒΙΝΤΕΟ)

13' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για την Πάφος FC και 0-1. Ο Βαλακάρι βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο, μετά από κάθετη πάσα του Αμπντουραχίμι και άνοιξε το σκορ για την Παφιακή ομάδα.

4' Σουτ του Χότσκο εκτός περιοχής, πέφτει ο Φαμπιάνο και με το ένα χέρι σώζει την Ομόνοια! Στην επαναφορά ο Βαλακάρι δεν βρήκε τον Ζάιρο.

Η είσοδος των δύο ομάδων και το ΚΟΡΕΟ των Ομονοιατών (ΒΙΝΤΕΟ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)