Themasports

Η ΑΕΚ νίκησε την Ομόνοια με 2-0 για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ. Γκιούρτσο (9'), Φαράζ (34') σημείωσαν τα γκολ των νικητών. Εξαιρετικός και ο τερματοφύλακας Πίριτς για τους Λαρνακείς. Ακυρώθηκαν 2 γκολ της ΑΕΚ μέσω VAR.

Η Ομόνοια μπήκε με διάθεση να επιτεθεί δημιοργώντας τις πρώτες φάσεις στο α' ημίχρονο, όμως η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που ανέβηκε αντιδρώντας με ουσιαστικό τρόπο. Στο 9' ο Γκιούρτσο άνοιξε το σκορ, ενώ στο 27' ακυρώθηκε μέσω VAR γκολ από τον Γκαρσία. Στο 34' ο Φαράζ μετά από ασίστ του Γκαρσία έκανρ το 2-0 βάζοντας γερά θεμέλια για την νίκη.

Στο β' ημίχρονο η Ομόνοια ανέβηκε, οι ποδοσφαιριστές της έφτιαξαν κι... έχασαν ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να κάνει εξαιρετική διαχείριση επιστρέφοντας στην νίκη που την διατηρεί ζωντανή στη μάχη του τίτλου.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα

2' Σουτ από τον Σράντι, πέφτει και μαζεύει ο Πίριτς.

3' Νέα ευκαιρία με τον Σράντι να σουτάρει άουτ...

6' Κάθετη πάσα από τον Πονς στην περιοχή, βγήκε και μάζεψε την μπάλα ο Φαμπιάνο.

9' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα και ο Γκιούρτσο με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0!

Έκτο γκολ για τον Γκιούρτσο.

16' Ο Γκιούρτσ σε καλή θέση έκανε το πλασέ, έπεσε και απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

17' Σουτ από τον Ζαχαρίου, άουτ.

19' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από σουτ του Ροσάλες, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

22' Κίτρινη κάρτα στον Λανγκ για φάουλ στον Τρισκόφσκι.

23' Κίτρινη στον Σράντι για φάουλ στον Τρισκόφσκι.

25' Κίτρινη στον Χαραλάμπους για φάουλ στον Λέδες

27' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα, ο Γκαρσία την κεφαλιά, απέκρουσε ο Φαμπιάνο και στην επαναφορά ο Γκαρσία πλάσαρε για το 2-0.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ μέσω VAR καθώς ο Γκαρσία έστρωσε την μπάλα με το χέρι προτού σκοράρει.

32' Σουτ από τον Λέδες, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

34' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Γκιούρτσο πάσαρε εντός περιοχής στον Γκαρσία που έκανε το γύρισμα και ο Φαράζ από κοντά έκανε το 2-0 με το δεξί.

Πέμπτο γκολ για τον Φαράζ στο πρωτάθλημα.

39' Κίτρινη στον Μίλετιτς για φάουλ στον Γκιούρτσο.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β΄ημιχρόνου

46' Γιούστε, Κασάμα, Κακουλλής αντί Παναγιώτου, Καρίμ, Ζαχαρίου

Σουτ από τον Κούσουλο, άουτ.

47' Σουτ από τον Σράντι, άουτ.

Κίτρινη κάρτα στον Φαράζ για διαμαρτυρίες

57' Ο Φαμπιάνο εξουδετερώνει μετά από πλασέ του Γκιούετσο ενώ στη συνέχεια ο Πονς έκανε το σουτ, άουτ.

59' Μπεζούς αντί Χαραλάμπους

62' Ο Κίτσος έκανε το γύρισμα, ο Μπεζούς την προβολή, άουτ.

66' Σουτ του Φαράζ, η μπάλα έξω

68' Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από κεφαλιά του Κούσουλου και απόκρουση Πίριτς.

70' Λοΐζου αντί Σράντι

72' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κούσουλο και τον Μπεσεντίν να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίκτυα μετά από μπαλιά του Κασάμα...

73' Γκρόμοφ αντί Λόπες

77' Σουτ από τον Λοΐζου, η μπάλα στην αγκαλιά του Πίριτς.

78' Πλασέ από τον Γκιούρτσο, άουτ.

Σουτ από τον Κασάμα, άουτ.

85' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κίτσο να πασάρει στον Λοΐζου που πλάσαρε, άουτ...

86' Κάσας, Ναούμ αντί Γκιούρτσο, Φαράζ

88' Σουτ από τον Μπεζούς, άουτ.

90' Ο Πίριτς με διπλή απέκρουσε διατηρεί ανέπαφη την εστία του!

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήεων.

Μάμας αντί Πονς, Όιερ αντί Τρισκόφσκι

Στο 90'+1' ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα ο Όιερ έκανε το σουτ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γκρόμοφ έκανε το 3-0 με δεξί πλασέ.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ μέσω VAR λόγω οφσάιντ.