Η Καρμιώτισσα νίκησε 2-0 την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος και ανέβηκε στους 33 βαθμούς, δέκα μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Άνοιξε το σκορ στο 21' ο Νίκος Καλτσάς, με τον Ελλαδίτη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 74'.

Το γκολ του Νίκου Καλτσά στο 21' έκανε τη διαφορά στο α' ημίχρονο όπου ξεχώρισε ο αργός ρυθμός, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 45λεπτου.

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό και στο β΄ημίχρονο που είχε τον ίδιο... πρωταγωνιστική. Ο Νίκος Καλτσάς με ωραία ενέργεια στο 74' έκανε το 2-0 και χάρισε την πολύτιμη νίκη στην Καρμιώτισσα.

2' Κεφαλιά του Τσέρνιχ, ψηλά έξω η μπάλα...

3'  Δοκάρι για τους γηπεδούχους μετά από σέντρα του Ντούμπια η οποία κόντραρε σε παίκτη της ΑΕΛ....

4' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Ρομπό απέναντι από τον Κνόμπλοχ έκανε το πλασέ, εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας.

5' Κίτρινη κάρτα στον Τζάλμα.

11'  Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά ήταν πολύ δυνατή και κατέληξε πλάγιο στην απέναντι πλευρά

21' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντούμπια μοίρασε αριστερά στον Τσέλουσκα που έκανε τη σέντρα και ο Καλτσάς με κεφαλά έκανε το 1-0.

24' Κόρνερ για την Καρμιώτισσα πέρασε ανεκμετάλλευτο...

28'  Κεφαλιά από τον Αγγελή, άουτ η μπάλα

35' Kίτρινη στον Τσέρνιχ

38' Κίτρινη κάρτα στον Παπαφώτη.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Ανδρέου, Χάσα αντί Τσέρνιχ, Κοντινέλα

46'  Κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από προσπάθεια του Κάσα και παρέμβαση του Σέλουτσκα

56' Κίτρινη στον Γκαστανιάγα

59'  Φάουλ για την Καρμιώτισσα από τα δεξιά σε καλό σημείο για γέμισμα στην περιοχή

60' Στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα και ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά, άουτ

60' Ντούρις, Γκράβενμπερχ  αντί Ντούμπια, Κουλιμπαλί

Δυνατό τάκλιν από τον Αγγελή στον Τζάλμα...

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Τζάλμα που θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

66'  Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, εκτός ο τραυματίας Τζάλμα, στη θέση του ο Μακρής

Άστοχο σουτ από τον Ντούρις...

70' Μπεν Σαλάμ αντί Ελ Αλουχί

74' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Καλτσάς πήρε την ασίστ από τον Μπεν Σαλάμ και με ατομική ενέργεια στην περιοχή έκανε το 2-0 με αριστερό πλασέ!

76' Μιλιντσεάνου αντί Μεντόζα

84' Κολιάς αντί Ρομό

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+2' Ανδρονίκου, Οικονομίδης αντί Καλτσά, Νεοφύτου

Καρμιώτισσα:Κνόμπλοχ, Τσέλουστκα, Μαλόνε, Ντούμπια (Ντούρις 61'), Κουλιμπαλί (Γκράβενμπερχ61'), Ελ Αλουχί (Μπεν Σαλάμ 70'), Καλτσάς (Ανδρονίκου 90'), Γκραντινάρου, Αγγελή, Γκαζτανάγια, Νεοφύτου (Οικονομίδης 90').

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Μήτσο, Σταύρου, Γιουσούφ.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεϊσέιρα, Ντέγουεστ, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης, Παντελή, Τσέρνιχ (Κάσα 46'), Μεντόζα (Μιλιντσεάνου 76'), Τζάλμα (Μακρής 66'), Κοντινέλα(Ανδρέου 46'), Ρομό (Κολιάς 84').

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Ιωάννου, Μπιλοβάρ.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης