Ο Άρης νίκησε 3-0 την Ομόνοια στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 63 βαθμούς.

Ελάχιστες τελικές προσπάθειες στο στόχο καταγράφηκαν στο α΄ημίχρονο, με την... γκολάρα του Μπένγκτσον να κάνει τη διαφορά στο ΓΣΠ. Ο Άρης είχε την ουσία όταν στο 26' ο Γκομίς έκανε τη σέντρα και ο Μπένγκτσον με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ. Η Ομόνοια δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο γκολ των φιλοξενούμενων με το α' ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το 0-1.

Στο β' ημίχρονο ο Άρης ανέβασε ταχύτητα και με ακόμα δύο γκολ πήρε μια νίκη που την ανεβάζει την κορυφή της βαθμολογίας.

LIVE:

Εναρξη αγώνα

Ως δεξιός μπακ αγωνίζεται ο Λέτσιακς, αριστερά ο Κίτσος, λόγω προβλήματος της τελευταίας στιγμής έμεινε εκτός ο Μάθιους.

1' Πρώτη... απειλή από τον Άρη, με τον Φαμπιάνο να πέφτει και να μαζεύει.

5' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Καρίμ να κάνει τη σέντρα και τον Ζαχαρίου να σουτάρει από θέση βολής εντός περιοχής, άουτ!

6' Σουτ από τον Μπένγκτσον, η μπάλα στον Φαμπιάνο.

10' Κόρνερ για τον Άρη πέρασε ανεκμετάλλευτο...

13  Κακό άστοχο σουτ απ' τον Γκομίς

14' Κίτρινη στον Μποάκι

21' Κόρνερ για την Ομόνοια...

Ο Λοΐζου πάσαρε στον Κίτσο, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Βανά να μαζεύει την μπάλα.

26' ΓΚΟΛ 1-0! Σέντρα από τον Γκομίς από δεξιά, γκολάρα από τον Μπένγκτσον!

Ελάχιστες καλές στιγμές πέραν της... γκολάρας στο ΓΣΠ.

38'  Με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο Κακόριν έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την αντίπαλη εστία...

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Παπουλής αντί Ζαχαρίου, Γιούστε αντί Λέζιακς

47' Σουτ από τον Καρίμ, η μπάλα στον Βανά.

48' Ο Κακόριν επιχείρησε το ψαλιδάκι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο!

50' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπαμπίκα να πλασάρει άουτ...

Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπαμπίκα να πλασάρει άουτ...

58' Μπράουν αντί Γκομίς

60' Κόρνερ για τον Άρη

Εκτέλεσε ο Πηλέας, απομάκρυνε ο Μπεσεντίν.

Κόρνερ για την Ομόνοια...

Εκτέλεσε ο Λοΐζου, έδιωξε αμυντικός του Άρη

65' Σουτ από τον Πηλέα, η μπάλα στον Φαμπιάνο.

67' Κίτρινη στον Μιξ.

68' Κασάμα, Κακουλλής αντί Μπασιρού, Λοϊζου

68' Κόρνερ για τον Άρη...

Εκτέλεσε ο Πηλέας, έδιωξαν οι αμυντικοί..

69' Σέντρα από τον Στρούσκι, κεφαλιά από τον Μπένγκτσον, άουτ.

74' Μαγιαμπέλα αντί Μπένγκτσον

Σράντι αντί Καρίμ

75΄Κεφαλιά από τον Κακόριν, άουτ...

77' Σουτ από τον Μπαμπίκα, η μπάλα στον Φαμπιάνο.

3-11 οι τελικές προσπάθειες στο ματς...

79' ΓΚΟΛ 0-2! Νέα... γκολάρα με τον Μπαμπίκα να σκοράρει με ψαλιδάκι! Ο Μπράουν έστρωσε στον Μποακί που έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπαμπίκα με γυριστό σουτ έκανε το 0-2!

81' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Μπράουν σκοράρει για το 0-3! Ο Κακόριν πάσαρε στον Μαγιαμπέλα που σούταρε πάνω σε αμυντικό και στην επαναφορά ο Μπράουν με αριστερό πλασέ έκανε το 0-3!

82' Στεπίνσκι αντί Κακόριν

Σπόλιαριτς αντί Μπαμπίκα

90' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος αγώνα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέζιακς (Γιούστε 46'), Λανγκ, Μίλετιτς, Κίτσος, Μπασιρού (Κασάμα 68'), Ζαχαρίου (Παπουλής 46'), Μιξ, Μπεσεντίν, Λοϊζου(Κακουλλής 68'), Ανσαριφάρντ (Σράντι 74')

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κούσουλος, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης

Άρης: Bανά, Πηλέας, Μποακιέ, Μπέγκστον (Μαγιαμπέλα 74'), Γκομίς (Μπράουν 58'), Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σζόκε, Μπαμπίκα (Σπόλιαριτς 83'), Κακόριν (Στεπίνσκι 83').

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Μονέ-Πακέ, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς