ΑΕΛ και Ακρίτας συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 στο «Αλφαμέγα» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Στο α' ημίχρονο ο Ακρίτας ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι του, με την ομάδα της Χλώρακας να... ρίχνει απειλητικές βολές με ευκαιρίες προτού ο Γαβριήλ ανοίξει το σκορ στο 22'. Η ΑΕΛ αντέδρασε στη συνέχεια, είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Όλο το... ζουμί ήταν στο β΄ημίχρονο. Ο Κατσανίκλιτς με δύο γκολ (61', 63') έφερε τα... κάτω-πάνω κάνοντας το 2-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μαρσέλο Τόρες στο 72' για το τελικό 2-2.

Η ομάδα της ΑΕΛ παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές ενόψει του αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό και ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι... τσέκαρες μερικές σκέψεις ενόψει του πολύ σημαντικού αγώνα που ακολυθεί στο Μακάρειο, ενώ ο Ακρίτας δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ένα ματς που έδειξε ότι μπορούσε να κερδίσει με αποτέλεσμα να παραμείνει τελευταίος στους 14 βαθμούς, 8 μακριά από την προτελευταία θέση.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

6'  Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μιραλάς να κάνει το σουτ αλλά ο Πεντρέου να αποκρούει

11' Κόρνερ για την ΑΕΛ...

12'  Κεφαλιά του Τόρες αλλά δεν απείλησε τον Μπέκερ

13'  Σουτ από τον Μιραλάς αλλα ο Μπεντρέου μπλόκαρε σταθερά

22' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Γαβριήλ ανοίγει ρο σκορ με σουτ εντός περιοχής! Ο Σέχιτς έδωσε την πάσα ασίστ στον Γαβριήλ που έκανε το 0-1 με αριστερό σουτ.

26' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα, ο Τόρες δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε...

31'  Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά απο εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς με την μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πεντρέου

Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΛ...

Ο Παντελή σουτάρει και κερδίζει κόρνερ...

Χωρίς αντίκρισμα ακόμα μία στημένη φάση για την ΑΕΛ.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Ρόμο αντί Μιλιντσεάνου, Κατσανίκλιτς αντί Μιραλάς, Μπιλοβάρ αντί Φιλίποβιτς

47' Kίτρινη στον Αραούχο

Ευκαιρία με τον Ρομό να μην μπορεί να σκοράρει, απέκρουσε ο Περντρέου.

58' Ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Γαβριήλ να πλασάρει άουτ...

61' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Τεϊσέιρα έκανε το σουτ, ο Περντρέου απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κατσανίκλιτς έκανε το 1-1 με αριστερό πλασέ.

ΓΚΟΛ 2-1! Στο 63' ο Χάσα από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Κατσανίκλιτς έκανε το 2-1 με αριστερό πλασέ.

64' Λόπες αντί Αραούχο

Μπεραχίνο αντί Χάσα

Διατέθηκαν 927 εισιτήρια

72' ΓΚΟΛ 2-2! Σέντρα από τον Λόπες, κεφαλιά από τον Τόρες για το 2-2...

Κλεμέντε αντί Κονέ, Αμπντουσαλάμοφ αντί Καραγιάννη

79' Μεντόγεβιτς αντί Μεντόζα.

Ο Μεντόγεβιτς επέστρεψε στη δράση μετά τις 22 Δεκεμβρίου και κατέγραψε 68η συμμετοχή με τη φανέλα της ΑΕΛ.

84' Μεγάλη ευκαιρία με τον Τόρες, εξουδετερώνει ο Μούριελ!

84' Κίτρινη στον Γαβριήλ.

85' Κίτρινη στον Νταβόρ

88' Σουτ από τον Κατσανίκλιτς.

90' Δημοσθένους αντί Τόρες.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.