Ανδρέας Χρίστου

Στην πρώτη του σεζόν στην Α' Κατηγορία ο Μιχάλης Κουμουρής δίνει το παράδειγμα σε όσους πάλεψαν για να τα καταφέρουν αλλά... απογοητεύτηκαν.

Στα 27 του το περασμένο καλοκαίρι έπαιξε για πρώτη φορά στα... σαλόνια της Α' Κατηγορίας και το πρώτο διάστημα, μέχρι τον Οκτώβριο, πήρε πολλές ευκαιρίες. Πότε βασικός, πότε αλλαγή έπαιξε σε 8 ματς στις πρώτες 9 αγωνιστικές.

Μετά ήρθε ο... πάγκος, αφού ο Πουρσαϊτίδης βρήκε τον κορμό που ήθελε και του έφερνε νίκες. Από τον Νοέμβριο και μέχρι τη λήξη της Α' φάσης ο 28χρονος εξτρέμ από τον Μαθιάτη πήρε πολύ λίγα λεπτά συμμετοχής και περίμενε την ευκαιρία του.

Τώρα στα πλέι-οφ ο Πούρσα του δίνει χρόνο από τον πάγκο και μετατρέπεται σε μια σούπερ αλλαγή! Με τον Ακρίτα έπαιξε 18 λεπτά και σκόραρε ένα πανέμορφο τέρμα, πήρε άλλα 27' λεπτά συμμετοχής με ΑΕΛ και την Παρασκευή κόντρα στην Ανόρθωση έκανε την εμφάνιση της καριέρας του μέσα σε 22 λεπτά!

Μπήκε στο 68' σε ένα ματς όπου η Σαλαμίνα έχανε με 4-1 και μέσα σε δέκα λεπτά έβαλε... «φωτιά» με τα δύο γκολ και την μαχητικότητα του. Στο τέλος ήρθε και το 4-4 με την Νέα Σαλαμίνα να μην τα παρατά ακόμη και σε ένα αδιάφορο παιχνίδι, γεγονός που άρεσε σίγουρα στον Πουρσαϊτίδη και τους Σαλαμιναίους.

Ο Κουμουρής λοιπόν δείχνει τον δρόμο και στους υπόλοιπους Κύπριους και μη που περιμένουν την ευκαιρία τους από τον πάγκο... Αν δεν δουλέψεις και εάν δεν τα δώσεις όλα ακόμη και όταν δεν υπάρχει (φαινομενικά) κίνητρο τότε δεν θα σε προσέξει κανείς!