Σε ένα τρελό παιχνίδι όπου η Ανόρθωση προηγήθηκε με 4-1 στο 61' η Νέα Σαλαμίνα πήρε παλικαρίσιο βαθμό ισοφαρίζοντας σε 4-4 στο 90+3 με Φλοριάν!

Γεμάτο... γκολ ήταν το πρώτο κομμάτι του Βαρωσιώτικου ντέρμπι αφού μέχρι το 22' είχαμε 3 τέρματα!

Στο 6ο λεπτό ένας πανέμορφος συνδυασμός των παικτών της Νέας Σαλαμίνας οδήγησε στο 0-1 με γκολ του Ντορεγκαράι. Η Ανόρθωση όμως είχε άμεση απάντηση και μάλιστα διπλή αφού πρώτα ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Παρούτη στο 12' και στο 22' ο Γκερέρο με όμορφο πλασέ έγραψε το 2-1.

Ένα σουτ του Μραζ στο 35' για την Ανόρθωση και άλλα δύο από Φελίπε και Τιάγκο για Νέα Σαλαμίνα δεν έφεραν άλλο γκολ με το 2-1 να παράμενει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί και με δύο γκολ σε τρία λεπτά αύξησαν το προβάδισμα τους σε 3 γκολ! Στο 58' η Κυρία αναπτύχθηκε ωραία από δεξιά και ο Μραζ τελείωσε την φάση με πλασέ στην κίνηση ενώ στο 60' ο Παρούτης κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τεχέρα.

Στη συνέχεια όμως η Νέα Σαλαμίνα δεν παρέδωσε τα όπλα και με δυο γκολ του Κουμουρή στο 74' και στο 78' η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 4-3 απέναντι στην Ανόρθωση.

Πρώτα στο 74' ο Κύπριος επιθετικός σκόραρε με ωραίο πλασέ από δύσκολη θέση και αριστερά στην περιοχή όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφ-σάιντ. Τελικά το γκολ μέτρησε μέσω VAR.

Λίγα λεπτά μετα στο 78' ο Κουμουρής υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή και με συρτό πλασέ νίκησε ξανά τον Λόρια για το 4-3!

Στο 85ο λεπτό ο Χριστοφή έφυγε στην κόντρα και έκανε το πλασέ όμως ο Κίσσας του είπε όχι.

Τον τελευταίο λόγο στο ματς τον είχε ο Φλοριάν που σκόραρε στο 90+3' με κοντινή προβολή και ισοφάρισε σε 4-4, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

To LIVE:

90+3' ΓΚΟΛ με Φλοριάν και 4-4 η Νέα Σαλαμίνα!

90+1' Σουτ του Κουμουρή, η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε έξω

6 λεπτά καθυστερήσεις

85' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με Χριστοφή να κάνει το πλασέ όμως ο Κίσσας απέκρουσε με δυσκολία

78' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και πάλι με τον Κουμουρή! Πλασέ από τον Κύπριο μέσα από την περιοχή και 4-3!

74' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με Κουμουρή! Ο Κύπριος επιθετικός σκοράρει για τη Νέα Σαλαμίνα με πλασέ από δύσκολη θέση και αριστερά στην περιοχή όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφ-σάιντ. Τσεκάρετε από το VAR το γκολ και τελικά μετράει!

61' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τεχέρα και 4-1!

60' Πέναλτι για την Ανόρθωση! Κίτρινη στον Μάντζεκ. Ο Παρούτης ντρίμπλαρε τον Μάντζεκ και βρέθηκε στο έδαφος με τον ρεφ να δείχνει την άσπρη βούλα

58' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Μραζ! Ωραία ανάπτυξη της Κυρίας από δεξιά, ο Μηνάς Αντωνίου έκανε την ασίστ και ο Μραζ με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 3-1

52' Κεφαλιά του Ντορεγκαράι όμως δεν βρίσκει στόχο

46' Δύο αλλαγές για Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Τσίκο και Μαλεκκίδης, μέσα οι Μποτεάκ και Οφόρι

ΕΝΑΡΞΗ Β' Ημιχρόνου

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

44' Σουτ του Φελίπε με τον Λόρια να αποκρούει και στην επαναφορά το πλασέ του Τιάγκο πέρασε έξω

35' Δυνατό σουτ του Μραζ, ο Κίσσας μαζεύει

23' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με Γκερέρο! Ο Ισπανός με ωραίο πλασέ από αριστερά μέσα στην περιοχή έγραψε το 2-1 για την Κυρία

19' Κίτρινη στον Τσίκο

12΄ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με Παρούτη! Ο Κίσσας απέκρουσε ασταθώς την κεφαλιά του Μραζ και ο Παρούτης στην επαναφορά σκόραρε με προβολή

10' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Φερέιρα προσπάθησε να κρεμάσει τον Κίσσα όμως ο Κύπριος πορτιέρο έκανε την απόκρουση και έδιωξε τον κίνδυνο

6' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι! Ωραίος συνδυασμός από τους ερυθρόλευκους και ο Ντορεγκαράι μπροστά στο Λόρια δεν λάθεψε γράφοντας το 0-1 με πλασέ

18:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Ανόρθωση (Β. Μιχαήλοβιτς): Λόρια, Αντωνίου, Κορέια, Παϊσίνιο, Κορρέα, Αρτυματάς, Τεχέρα, Παρούτης, Φερέιρα, Γκερέρο, Μραζ
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Εμπραλίτζε, Γουαρίς, Αντονίν, Κίκο, Νινγκά, Μ. Ιωάννου, Γ. Ιωάννου, Αργυρού, Χριστοφή

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Λέουκο, Μαλεκκίδης, Ντάτκοβιτς, Μάντζεκ, Καρλίτος, Μιγκελίτο, Φελίπε, Τιάγκο, Τσίκο, Ντορεγκαράι
Στον πάγκο: Μελίσσας, Άδωνη, Κατσικάς, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Φλοριάν, Μαργκάσα, Οφόρι,  Ντιακιτέ