Έχοντας τον τερματοφύλακα Ψηλογένη σε τρομερή βραδιά στον τελικό του κυπέλλου στο Φούτσαλ, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την πρωταθλήτρια ΑΕΛ στο «Κίτιον» με 5-4 στα πέναλτι και κατέκτησε το τρόπαιο!

Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη 4-4, ενώ οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ στην παράταση και ο συναρπαστικός τελικός κρίθηκε στα πέναλτι!

Η ενημέρωση της ΚΟΠ:

Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε απόψε το Κύπελλο Futsal.

Στον τελικό που έγινε στο Κίτιον Αθλητικό Κέντρο, επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 της πρωταθλήτριας ΑΕΛ.

Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 4-4 και στην παράταση είχαμε επίσης ισοπαλία 5-5 και ο νικητής αναδείχτηκε μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι, με τον ΑΠΟΕΛ να κατακτά για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 3-2 από τέρματα που πέτυχαν οι Ρεζάλα (7'), Χρίστος Ιακώβου (9') και Κονσεϊσάνο (20'), ενώ για την ΑΕΛ σκόραραν οι Ράφαελ (1') και Λίμα (13').

Στο 29ο λεπτό ο Κάντζιο ισοφάρισε σε 3-3 για την ΑΕΛ και στο 32ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Ανδρέου της έδωσε προβάδισμα (4-3).

Στο 35ο λεπτό ο Σάββας Ομήρου ισοφάρισε σε 4-4 για τον ΑΠΟΕΛ, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία της παράτασης.

Στο 2ο λεπτό της παράτασης ο Χατζηγεωργίου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΛ και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Ομήρου ισοφάρισε σε 5-5 για τον ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Μυλωνάς): Ψηλογένης, Κονσεϊσάο, Ομήρου, Ιακώβου, Σκαρπάρης (αρχική πεντάδα), Κόνιαλης, Κόκκινος, Δημητρίου, Βασιλείου, Καττιρτζής, Διονυσίου, Ρεζάλα.

ΑΕΛ (Π. Χαραλάμπους): Μιχαλίτσης, Κρέκος, Ράφαελ, Χατζηγεωργίου, Λίμα (αρχική πεντάδα), Αναστασιάδης, Σωκράτους, Τσακανιάς, Κάντζιο, Χριστοδούλου, Π. Ανδρέου, Κ. Ανδρέου.

Η απονομή στους κυπελλούχους έγινε από τον Μιχάλη Ππεκρή, εκ των αντιπροέδρων της ΚΟΠ.

Η LIVE ενημέρωση από το ThemaSports:

10) ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ομήρου και νίκη με 5-4! Η ομάδα της Λευκωσίας κατακτά το κύπελλο μετά από ένα δραματικό τελικό!

9) Εύστοχος ο Σωκράτους για την ΑΕΛ και 4-4!

8) Δημητρίου και γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, 4-3!

7) Τσακανιάς για την ΑΕΛ και 3-3!

6) Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ιακώβου, 3-2!

5) Ισοφαρίζει σε 2-2 ο Φαμπρίτσιο.

4) Σκαρπάρης και γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, 2-1.

3) Ισοφαρίζει η ΑΕΛ με τον Χατζηγεωργίου, 1-1.

2) Γκόις για τον ΑΠΟΕΛ και 1-0!

1) Ράφαελ για την ΑΕΛ, αποκρούει ο Ψηλογένης!

Αρχίζει η διαδικασία των πέναλτι!

50΄ Λήξη και της παράτασης, 5-5 και ο τελικός θα κριθεί στα πέναλτι!

49΄ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με Ομήρου, σωτήρια απόκρουση από τον Μιχαλίτση.

47΄ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Δημητρίου.

45΄ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ομήρου, 5-5!

42΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Χατζηγεωργίου και προβάδισμα στο σκορ με 4-5!

Ξεκίνησε η παράταση (σ.σ. δύο ημίχρονα των πέντε λεπτών).

40΄ Τέλος στην κανονική διάρκεια, 4-4 και παράταση!

38΄ Αστοχει από κοντά ο Ομήρου, μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ.

37΄ Σουτ του Κρέκου, νέα μεγάλη απόκρουση από τον Ψηλογένη.

37΄ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γκόι!

36΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με Γκεβάρα.

35΄ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ομήρου, ο οποίος ισοφαρίζει σε 4-4!

34΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με Χατζηγεωργίου για το 3-5!

32΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Κωνσταντίνο Ανδρέου, προβάδισμα με 3-4 για τη Λεμεσιανή ομάδα!

29΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Γκεβάρα, 3-3!

26΄ Μεγάλη απόκρουση του Ψηλογένη σε σουτ του Τσακανιά.

21΄ Έναρξη Β΄ ημιχρόνου.

20΄ Λήξη Α΄ ημιχρόνου.

20΄ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ σχεδόν στην... εκπνοή του Α΄ ημιχρόνου με τον Γκόις, ο οποίος κε μεφαλιά, γράφει το 3-2!

13΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Φαμπρίτσιο, ο οποίος ισοφαρίζει σε 2-2!

11΄ Αστοχεί ο Φαμπρίτσιο.

ΓΚΟΛ για την ομάδα της Λευκωσίας, 2-1 με τον Ιακώβου!

Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ομήρου.

ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ρεζάλα, ο οποίος ισοφαρίζει σε 1-1.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Ράφαελ, 0-1.

1΄ Έναρξη αγώνα.

Αυτή είναι η... κούπα που θα σηκώσει ο νικητής!

Aρχικές συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Ψηλογένης, Φερνάντο, Ομήρου, Ιακώβου, Σκαρπάρης.

Στον πάγκο: Κονιάλης, Κόκκινος, Δημητρίου, Βασιλείου, Καττίρτζης, Διονυσίου, Λεάντρο.

ΑΕΛ: Μιχαλίτσης, Κρέκος, Ραφαέλ, Χατζηγεωργίου, Φαμπρίτσο.

Στον πάγκο: Αναστασιάδης, Σωκράτους, Τσακανιάς, Γκεβάρα, Χριστοδούλου, Π. Ανδρέου, Κ. Ανδρέου.

Πως έφτασαν στον τελικό
Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε τις υποχρεώσεις του από την ημιτελική φάση όπου απέκλεισε την Ανόρθωση με 4-4 στη Λάρνακα και 5-0 στον επαναληπτικό στη Λευκωσία.

Η ΑΕΛ στην πρώτη φάση απέκλεισε την Skylink ΑΕΚ με 8-2 και στην ημιτελική φάση την Ομόνοια με 5-1 και 1-3.

Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το τρόπαιο στην περσινή χρονιά και η ΑΕΛ που κατέκτησε φέτος για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του Πρωταθλήματος, πανηγύρισε Κύπελλο την αγωνιστική περίοδο 2016-2017.