Η ΑΕΛ νίκησε 2-3 (Ντορεγκαράι 21', 79'/ Μιραλάς 20' πεν., 38', Ρομό 46') την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» για τη 2η αγωνιστική στο Β' γκρουπ. 13η ήττα για την Νέα Σαλαμίνα που παρέμεινε στους 41 βαθμούς, 11η νίκη για την ΑΕΛ που ανέβηκε στους 38 βαθμούς.

Η ΑΕΛ ήταν ιδιαίτερα ουσιαστική στο α' ημίχρονο και εξασφάλισε το προβάδισμα στο «Αμμόχωστος». Στο 21' ο Μιραλάς με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα στην επόμενη φάση ισοφάρισε σε 1-1 όταν ο Μποτεάκ έκανε τη σέντρα και ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά νίκησε τον Ολιβέιρα.

Στο 38' οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη τελική προσπάθεια στο στόχο σκόραραν κανά για το 1-2. Ο Μιραλάς βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ σημείωε το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ.

Στην πρώτη φάση του β' ημιχρόνου η ομάδα της Λεμεσού έφτασε στο τρίτο γκολ μετά από ολέθριο λάθος στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας. Στο 46' ο Κατσικάς πάσαρε προς τον Κίσσα, με τον Ρομό να προλαβαίνει τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας σκοράροντας με... τάκλιν.

Στο 79' ο Ντορεγκαράι διαμόρφωσε το τελικό Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΛ 2-3.

Το LIVE:

4' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα, πέρασε ανεκμετάλλευτο...

Πρώτο 10λεπτο στο «Αμμόχωστος» χωρίς μεγάλη φάση.

14' Ο Ντορεγκαράι εντός περιοχής έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Ολιβέιρα!

17' Κίτρινη κάρτα στον Νταβόρ.

19' Πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, ανατροπή Ρομό από τον Φράγκο!

20' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μιραλάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει το 0-1!

Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μιραλάς.

22' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μποτεάκ έστειλε την μπάλα στον Ντορεγκαράι που έκανε το 1-1 με κεφαλιά.

Όγδοο γκολ για τον Ντορεγκαράι.

30' Ο ρυθμός έπεσε αισθητά, κυριαρχούν οι μονομαχίες.

37' Ο Τιάγκο πλασάρει από κοντά, εξουδετέρωσε ο Ολιβέιρα με το πόδι!

38' ΓΚΟΛ 1-2! Γκολάρα από τον Μιραλάς με δυνατό σουτ εκτός περιοχής!

41' Σουτ από τον Τιάγκο, η μπάλα στην αγκαλιά του Ολιβέιρα.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' ΓΚΟΛ 1-3! Ολέθριο λάθος από τον Κατσικά που έκανε την πάσα προς τον Κίσσα, με τον Ρομό να σκοράρει με προβολή!

Πρώτο γκολ για τον Ρομό.

53' Κίτρινη κάρτα στον Καρλίτος.

57' Φελίπε αντί Φράγκος, Μιγκελίτο αντί Κλίμοβιτς

58' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά το γύρισμα του Κοντινέλα και το πλασέ του Τσέρχνιχ, άουτ!

59' Φιλίποβιτς αντί Τεϊσέιρα, Νεοφύτου αντί Τζάλμα, Μεντόσα αντί Μιραλάς.

Ντεμπούτο Φιλίποβιτς.

63' Koυμουρής αντί Μποτεάκ.

75' Φλοριάν αντί Τιάγκο, Νικολάου αντί Οφόρι.

77' Μπεραχίνο, Μιλιντσεάνου αντί Ρομό, Παπαφώτη.

78' ΓΚΟΛ 2-3! Ο Λέουκο έκανε τη σέντρα και ο Ντορεγκαράι με προβολή με το δεξί έκανε το 2-3.

82' Κίτρινη στον Μιλιντσεάνου.

85' Κίτρινη στον Τσέρνιχ.

87' Κίτρινη στον προπονητή της ΑΕΛ Τσέντομιρ Γιανέφσκι.

87' Σουτ από τον Κουμουρή, άουτ.

88' Σουτ από τον Φελίπε, η μπάλα στον Ολιβέιρα.

89' Σουτ από τον Μπεραχίνο, άουτ.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Άδωνη, Κάτσικας, Κλίμοβιτς (Μιγκελίτο 57'), Καρλίτος, Φράγκος (Φελίπε 57'), Μποτεάκ (Κουμουρής 63'), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι (Νικολάου 75'), Τιάγκο (Φλοριάν 75').
Στον πάγκο: Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Ντατκοβιτς, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Έντσον, Ντιακιτέ
ΑΕΛ: Oλιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα (Φιλιποβιτς 59'), Νταβόρ, Παπαφώτης (Μιλιτσεάνου 77'), Μιραλάς (Μεντόζα 59'), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (Νεοφύτου 59'), Κοντινέλα, Ρομό (Μπεραχίνο 77')
Στον πάγκο: Κυριάκου, Μεντόγιεβιτς, Παντελή, Αντρέου, Σιλβέστρος, Κόλιας, Ιωάννου
Κίτρινες: Καρλίτος 53'/Νταβόρ 17', Μιλιντσεάνου 82', Τσέρνιχ 85'
Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Αντρέας