Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ έμειναν ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Άνοιξε το σκορ ο Κρέσπο στο 43΄, ισοφάρισε στο 86' ο Παναγιώτου. Ακυρώθηκαν 3 γκολ.

Σε ένα 45λεπτο με μπόλικο πάθος και μονομαχίες και τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει το προβάδισμα με γκολ από τον Κρέσπο στο 43' ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 40΄ο Κακουλλής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως ο το γκολ ακυρώθηκε έγκαιρα για επιθετικό φάουλ στον Καρώ. Αυτό που δεν κατάφεραν οι πράσινοι το έκαναν οι γαλαζοκίτρινοι, όταν στο 44' ο Κρέσπο μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ, διαμορφώνοντας το σκορ α' ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος, με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει επιθετικά στο ματς, ενώ στη συνέχεια η Ομόνοια ισορρόπησε κι έφτασε στην ισοφάριση με τον Νικόλα Παναγιώτου στο 86'.

Προηγουμένως το... μενού είναι μπόλικο σασπένς. Στο 61' ο Μακέντα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, με το VAR να δίνει την... εξήγησει καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα την ίδια ψυχρολουσία έζησαν στην Ομόνοια: Ο Λοΐζου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 86' όταν ο Παπουλή έστειλε την μπάλα στον Παναγιώτου που έκανε την κεφαλιά για το τελικό 1-1.

3' Σέντρα από τον Ντάλσιο, δεν μπορούν οι Κβιλιτάια και Μακέντα να αγγίξουν την μπάλα, άουτ.

8' O Mπεζούς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Παναγιώτου έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Κακουλλής την δεύτερη κεφαλιά, απέκρουσε ο Μπέλετς!

12' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Βιγιαφάνιες, άουτ!

14' Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Απομάκρυνε ο Μπεζούς σε πλάγιο άουτ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει στα τελευταία λεπτά. Παραμένει το 0-0.

20' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Ο Σαρφό έκανε τη σέντρα, η μπάλα στον Ουζόχο.

30'  43%-57% υπέρ του ΑΠΟΕΛ η κατοχή της μπάλας,

32' O Mάθιους έκανε τη σέντρα από δεξιά, άουτ.

33' Σουτ από τον Μακέντα, η μπάλα στον Ουζόχο!

39' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... Εκτέλεσε ο Βιγιαφάνιες, απομάρκυνε την μπάλα αμυνόμενος.

41' O Κακουλλής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στον Καρώ.

Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

43' Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Φεράρι από αριστερά...

44' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στον Παναγιώτου και ο Κρέσπο από κοντά έκανε το 0-1.

Δεύτερο γκολ για τον Κρέσπο στο πρωτάθλημα.

45' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιγγίρη.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από τον Βιγιαφάνιες, μάζεψε την μπάλα με διπλή προσπάθεια ο Ουζόχο.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Παρακράτημα της μπάλας από τον Κβιλιτάια εντός περιοχής... τον προλαβαίνει αμυντικός της Ομόνοιας.

48' Σουτ από τον Κβιλιτάια, άουτ.

Μπήκε επιθετικά στο β΄ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ.

53' Άστοχο σουτ από τον Μπεζούς, άουτ.

54' Ο Μπεσεντίν έκανε το σουτ, η μπάλα σε αμυντικό του ΑΠΟΕΛ και ακολούθως η μπάλα στον Λοΐζου που από κοντά σουτάρει, άουτ!

59' Παπουλής αντί Μπεζούς, Χαραλάμπους αντί Μπασιρού.

61' Ο Μακέντα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε από τον Ιταλό ρεφ...

Η φάση-φσάιντ

66' Ο Λοΐζου στέλνει την μπάλα στα δίκτυα μετά από σέντρα του Κίτσου.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ μέσω VAR. Παραμένει το 0-1 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

71' Σράντι αντί Λοΐζου

74' Το πρώτο κόρνερ για την Ομόνοια πέρασε ανεκμετάλλευτο...

77' Τραυματίστηκε ο Σούσιτς που δύσκολα θα μπορέσει να συνεχίσει.

Ετοιμάζεται ο Τσεμπάκ...

78' Εφραίμ αντί Κβιλιτάια, Τσεμπάκ αντί Σούσιτς.

79' Λέτσιακς αντί Κίτσου, Μιξ αντί Κούσουλου.

84' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες.

85' Ντβάλι αντί Βιγιαφάνιες.

86' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Παναγιώτου με κεφαλιά ισοφαρίζει για την Ομόνοια.

Δείτε το γκολ ΕΔΩ.

90' Kίτρινη στον Κακουλλή.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ για το γκολ της νίκης...

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ αλλαγή... στο 90'+4' Νταουσβίλι αντί Κοσταντίνοφ.

90'+6' Στην επίθεση ο ΑΠΟΕΛ..