Η ΑΕΚ νίκησε την ΕΝΠ με 3-1 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Πρωταγωνιστής του ματς ο Ιβάν Τρισκόφσκι που σημείωσε χατ-τρικ, σκόραρε για τους βυσσινί ο Έχμαν. Στην κορυφή με 57 βαθμούς οι Λαρνακείς που περιμένουν το ματς του ΑΠΟΕΛ (56β.) το βράδι της Δευτέρας.

Η ΑΕΚ μπήκε... φουριόζα στο ματς και δεν άφησε περιθώρια στην ΕΝΠ που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Η ομάδα της Λάρνακας μετά από ωραία κομπίνα μετά από εκτέλεση κόρνερ πήρε προβάδισμα στο σκορ... προσωρινά καθώς το γκολ του Εγγλέζου ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ μέσω VAR στο 3'.

Στο 8' οι Λαρνακείς πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα με τους ίδιους πρωταγωνιστές στους ίδιους... ρόλους έγινε το 2-0. Ο Γιάκολις έδωσε ξανά ασίστ και ο Τρισκόφσκι με δεξί σουτ... εκτέλεσε για να διπλασιάσει τα γκολ των κιτρινοπράσινων.

Οι βυσσινί αντέδρασαν στα αρχικά στάδια του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μέιρα εκτέλεσε κόρνερ στο 48' και ο Έχμαν μετά από... μελέ στην περιοχή μείωσε σε 2-1 με δεξί σουτ.

Στο 82'ο Τρισκόφσκι με εκτέλεση πέναλτι (ανατροπή Ναούμ από Πολυκάρπου) διαμόρφωσε το 3-1.

Κόρνερ για την ΑΕΚ

3' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Λέδες, ο Φαράζ άφησε την μπάλα στον Εγγλέζου που έκανε το σουτ με το αριστερό για το 1-0!

Ο VARίστας κάλεσε στον ρεφ του ματς για να δει τη φάση.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ λόγω οφσάιντ. Παραμένει το 0-0.

Ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ ήταν σε θέση οφσάιντ μπροστά από τον Κόστιτς και επηρέαζεται τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ.

8' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Εγγλέζου πάσαρε στον Γιάκολις που έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έκανε το 1-0!

13' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Τρισκόφσκι αυνεργάστηκε με τον Γιάκολις και με δεξί σουτ έκανε το 2-0!

19' Αναξιοποίητο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους...

26' Νέο κόρνερ για τους βυσσινί.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο και αυτό το κόρνερ.

33' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φαράζ να απέναντι απο τον Κόστιτς όμως το τελειώμα του ήταν κακό... άουτ.

44'  Κεφαλιά από τον Ράφα Λόπεζ, άουτ.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Ντιαβαρά αντί Ντζιαβέ

Κόρνερ για την ΕΝΠ.

47' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μέιρα εκτέλεσε κόρνερ και ο Έχμαν μετά από... μελέ στην περιοχή, έκανε το δεξί σουτ μειώνοντας στο σκορ.

61' Βουτσένοβιτς αντί Φερνάντεζ

66' Σουτ ο Φαράζ, σε ετοιμότητα ο Κόστιτς

67' Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο.

68' Ναούμ αντί Γιάκολις, Νίκολις αντί Λόπες

79' Πέναλτι για την ΑΕΚ μετά την ανατροπή του Ναούμ από τον Πολυκάρπου.

82' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Τρισκόφσκι με χατ-τρικ κάνει το 3-1 από το σημείο του πέναλτι.

84' Γαβριήλ αντί Μέιρα, Κοτσώνης αντί Πολυκάρπου.

84' Μάμας αντί Λέδες.

Ευκαιρία για την ΕΝΠ, αποκρούει ο Πίριτς.

87' Σουτ από τον Μάμα άουτ.

88' Μαυρουδής αντί Λουσέρο.

89' Γκρόμοφ αντί Φαράζ, Άλτμαν αντί Τρισκόφσκι.

90'  Τέσσερα λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων