Η Ομόνοια είναι η πρωταθλήτρια Κύπρου στο βόλεϊ ανδρών για τη σεζόν 2022-2023!

Μετά από καταπληκτική εμφάνιση, οι "πράσινοι" επικράτησαν απόψε στο στάδιο «Τάσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» του ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ στο δεύτερο τελικό των πλέι-οφ, έκαναν το 4-0 στις νίκες (σ.σ. υπολογίζονται και οι νίκες στην κανονική περίοδο) και πανηγυρίζουν την κατάκτηση του 7ου πρωταθλήματος στην ιστορία τους!

Τα σετ: 25-16, 25-15, 25-17.

Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της Κ.Ο.ΠΕ.:

Η Ομόνοια πανηγυρίζει το 7ο πρωτάθλημα πετόσφαιρας Ανδρών στην ιστορία της. Την Παρασκευή μπροστά στους οπαδούς της κέρδισε στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» τον ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ σε 1 ώρα και 15 λεπτά πετυχαίνοντας την 4η νίκη της (δεύτερη στα πλέϊ-οφς) και με sweep πήρε τον τον Τίτλο.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά από 34 χρόνια έφθασε στους Τελικούς, αλλά έχασε και περιορίστηκε στη 2η θέση ολοκληρώνοντας μια εκπληκτική χρονιά στο πρωτάθλημα.

Η Ομόνοια έλεγξε το πρώτο σετ προηγήθηκε 22-15 και επικράτησε με 25-16 σε 26’ και άνοιξε το σκορ.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 02-04 στο δεύτερο σετ μπαίνοντας πιο δυνστά, αλλά η Ομόνοια αντέδρασε, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και προηγήθηκε 10-08 και παγίωσε το προβάδισμά της 15-10. Η Ομόνοια ξέφυγε και άλλο 21-13 και επικράτησε 25-15 σε 21’ αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά της.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Ομόνοιας στο τρίτο σετ αφού προηγήθηκε 05-00 με τους οπαδούς της να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Οι «πράσινοι» έλεγξαν πλήρως το σετ και δεν άφησαν τον ΑΠΟΕΛ να το διεκδικήσει (11-03). Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και μείωσε στο -5 16-11, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε με 21-12 και κατάφερε να «κλειδώσει» το σετ κερδίζοντας με

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Antipkin, Dvorranen, Αλεξίου, Πετρακκίδης, Godoi, Αλεξίου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Μαυρομμάτης, Παπαδημητρίου, Λοϊζου, Αβερκίου.

AΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Madei, Ευσταθίου, Χρυσοστόμου, Αποστόλου, Vanags, Uuscari – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Πέτρου, Γεωργίου, Βερέϊς.

Α Διαιτητής: Σάκης Φλουρής – Β’Δημήτρης Κουκούνης

Επόπτες: Μ. Σταματόπουλος – Χ. Γεροσίμου

Σημειωτές: Σ. Καϊμακλιώτη – Α. Χατζηκωστή

Παρατηρητής Αγώνα A. Kολοκοτρώνης

Δείτε βίντεο με τους πανηγυρισμούς μετά τη λήξη του αγώνα, αλλα και την απονομή - Πατήστε ΕΔΩ και ΕΔΩ