Με γκολ του Μιγκελίτο στο 84' η Νέα Σαλαμίνα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) απέναντι στον μαχητικό Ολυμπιακό.

Το σκορ άνοιξε ο Ντορεγκαράϊ στο 27' με τον Ολυμπιακό να κάνει προσωρινά την ανατροπή με Κα (34') και Μουκτάρη (63').

Η εικόνα του αγώνα:

Μέτριος ο ρυθμός στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα με τον Ολυμπιακό να ελέγχει την κατοχή ενώ η Νέα Σαλαμίνα αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δύο σουτ του Κα και του Γιακουμάκη στο 23' και το 25' όμως το γκολ ήρθε για τη Νέα Σαλαμίνα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 27' ο Τσίκο πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, έκανε μια τρελή κούρσα και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή δίνοντας ασίστ στον Ντορεγκαράϊ, που σκόραρε για το 1-0 με πανέμορφη κίνηση και πλασέ!

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε σχεδόν άμεσα με τον πιο κινητικό του παίκτη, τον Φαμπρίς Κα, στο 34ο λεπτό να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, έκανε το πρώτο σουτ που σταμάτησε ο Οφόρι όμως ξαναπήρε την μπάλα και έστειλε την μπάλα  στα δίχτυα με δυνατό σουτ από τη μικρή περιοχή για το 1-1!

Η Νέα Σαλαμίνα απείλησε στο 39' όμως ο Μολ έκανε μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Ντορεγκαράϊ, κάτι που έκανε με πιο εντυπωσιακό τρόπο στο 51' και ο Μελίσσας στην κεφαλιά του Μουκτάρη.

Τελικά ο Μουκτάρης βρήκε το γκολ στο 63' με κοντινή προβολή από εκτέλεση φάουλ του Ψύχα και ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο τελευταίο ημίωρο.

Μετά το 1-2 ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τη Νέα Σαλαμίνα όμως στο 84ο λεπτό ένα λάθος του Καλίλι έδωσε την ευκαιρία στον Μιγκελίτο να σκοράρει με κεφαλιά και να γράψει το 2-2, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος!

Τα στατιστικά του αγώνα

90+3' Δυνατό σουτ του Τσίκο από πλάγια μέσα στην περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

84' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με Μιγκελίτο, που δεν πανηγυρίζει, και 2-2! Ο Χαλίλι έκανε αδύναμη πάσα προς τα πίσω στον Μολ, ο Ντορεγκαράϊ τον πίεσε που έδιωξε όπως όπως με τον Μιγκελίτο να σκοράρει με κεφαλιά

82' Έξω ο Ψύχας, μέσα ο Μπάρντι

79' Κίτρινη στον Κυριάκου

78' Δεν μπορεί να βγάλει αντίδραση η Σαλαμίνα, κρατάει εύκολα το υπέρ του σκορ ο Ολυμπιακός

77' Κίτρινη στον Αλσέους

74' Έξω ο Κα, μέσα ο Ενόχ

73' Κίτρινη στον Κα

69' Δύο αλλαγές για Νέα Σαλαμίνα. Οι Μάντζεκ και Καρλίτος έξω, μέσα οι Μαργκάσα και Κλίμοβιτς

64' Μέσα ο Κορομά, έξω ο Χαραλάμπους για Ολυμπιακό

63' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Μουκτάρη! Ο Ψύχας εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Μουκτάρης με προβολή σκόραρε!

62' Έξω ο Σάντι, μέσα ο Μποτεάκ

59' Κίτρινη για Χαραλάμπους

56' Σέντρα-σουτ του Τσίκο από αριστερά, ο Μολ διώχνει προ του Ντορεγκαράϊ

51' Φοβερή απόκρουση του Μελίσσα μετά από την καρφωτή κεφαλιά του Μουκτάρη

46' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Ντιακιτέ, μέσα ο Μιγκελίτο

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

43' Μακρινό σουτ του Οφόρι, μαζεύει σταθερά ο Μολ

39' Μεγάλη απόκρουση του Μολ σε κεφαλιά του Ντορεγκαράϊ!

34' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Κα! Ο άσος του Ολυμπιακού μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το πρώτο σουτ που σταμάτησε ο Οφόρι όμως ξαναπήρε την μπάλα και έστειλε την μπάλα  στα δίχτυα με δυνατό σουτ από τη μικρή περιοχή

33' Μακρινό σουτ του Κυριάκου, άστοχο

27' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράϊ! Ο Τσίκο πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, έκανε μια τρελή κούρσα και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μπήκε στην περιοχή δίνοντας την ασίστ στον Ντορεγκαράϊ που σκόραρε με πανόμορφη κίνηση και πλασέ!

25' Ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μελίσσα

23' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι, δυνατό συρτό σουτ του Κα όμως ήταν πολύ άστοχο

22' Δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα η Νέα Σαλαμίνα ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να απειλήσει επιθετικά παρά την κατοχή

17' Καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής, ψάχνουν να βρουν ρυθμό οι δύο ομάδες

8' Δείχνει να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός όμως δεν έφτιαξε κάποια φάση

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑΝέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ, Σαλάλιχ, Ντορεγκαράι, Καρλίτος, Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο:Κίσσας, Μαλεκκίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Λεούκο, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Κα, Έσελινγκ, Ψύχας, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους, Αλσεούς

Στον πάγκο: Τσάρλς, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι, Δόσης, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ, Χέντριξ, Μέντες, Ενόχ, Κορομά

19:00 Νέα Σαλαμίνα – Ολυμπιακός
Στάδιο:  N. PAPAS GROUP/ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος