Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την Ομόνοια, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας, με σκόρερ τους Ντάλσιο και Εφραίμ. Στους 56 βαθμούς οι γαλαζοκίτρινοι που περιμένουν το ματς της ΑΕΚ (54 βαθμοί) κόντρα στον Απόλλωνα την Καθαρά Δευτέρα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο όσο αφορά την κατοχή της μπάλας, με τον ΑΠΟΕΛ να δημιουργεί περισσότερες ευκαιρίες. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που έφτιαξε την πρώτη καλή φάση στο ντέρμπι με τον Λοίζου να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στη συνέχεια οι πράσινοι έφτιαξαν ακόμα μία τελική προσπάθεια, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι συνολικά δημιούργησαν 7 τελικές προσπάθειες (4 στο στόχο) με τον Φαμπιάνο να διατηρεί απαραβίαστη την εστία του. Στην μεγαλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ο Μακέντα έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ και ο Μίλετιτς απομάκρυνε προ της τελικής γραμμής.

Στο β' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με επιθετική διάθεση για το προβάδισμα. Στο 46' ο Μπεν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν πτοήθηκαν σε κανένα σημείο σε αντίθεση με τους πράσινους που έμειναν στο... 3' όταν έχασαν την ευκαιρία με τον Λοΐζου.

Το λάθος που... περίμεναν στον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 58' όταν ο Λανγκ έδιωξε την μπάλα που κατέληξε στον Μακέντα, με τον Ιταλό να συνεργάζεται με τον Μπεν και να τροφοδοτεί τον Ντάλσιο που έκανε το 0-1 με ωραία ενέργεια και αριστερό πλασέ. Στο 77' καταγράφηκε η καλύτερη φάση της Ομόνοιας όταν ο Καρίμ σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Μπέλετς με κεφαλιά.

Το... κερασάκι στην τούρτα για τον ΑΠΟΕΛ έβαλε ο Γιώργος Εφραίμ που με δεξί σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη του ντέρμπι:

3'  Μετά από κακό γύρισμα του Γουίλερ, ο Λοΐζου μόνος με τον Μπέλετς έστειλε την μπάλα άουτ!

6'  Φαλτσαριστό σουτ του Ντάλσιο εκτός περιοχής, εξουδετερώνει ο Φαμπιάνο.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μακέντα σουτάρει, αποκρούει ο Φαμπιάνο, ο Ιταλός ξανασουτάρει, ο Μίλετιτς διώχνει προ της γραμμής!

Κάκιστη συμπεριφορά των αμυντικών της Ομόνοιας.

19' Κόνρερ για την Ομόνοια μετά από σέντρα του Λέζιακς και απομάκρυνση από τον Κρέσπο.

Επιθετικό φάουλ από τον Λοΐζου και η μπάλα στην κατοχή των γαλαζοκίτρινων.

23' Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από προσπάθεια του Λοΐζου.

Εκτέλεσε ο Λέζιακς, απομάκρυναν οι γαλαζοκίτρινοι.

25' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Μαρκίνιος απί αριστερά.

Πέρασε αναξιοποίητο το κόρνερ...

27' Μακρινό σουτ από τον Μπεσεντίν, η μπάλα στα χέρια του Μπέλετς.

33' Ο Μπεσεντίν μετά από πάτημα του Κρέσπο βγαίνει εκτός για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

35' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σέντρα του Γουήλερ...

Ο Τσεμπάκ έπεσε στο έδαφος μετά από σπρώξιμο του Μίλετιτς.

36' Σουυ από τον Κοσταντίνοφ, άουτ.

40' Ο Μακέντα στην περιοχή κέρδισε τον Λέζιακς κι έκανε το σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο!

Η μπάλα στην κατοχή των παικτών του ΑΠΟΕΛ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

42' Ο Τσεμπάκ σουτάρει, άουτ.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Εναρξη β' ημιχρόνου

46' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Μπεν που έκανε το πλασέ για το 0-1! Κακή αντίδραση από τον Φαμπιάνο...

Ο VARίστας καλεί τον ρεφ να εξετάσει τη φάση.

Το γκολ ακυρώθηκε μετά το onf field review για χτύπημα Μακέντα στον Μίλετις.

48' Κίτρινη στο Μακέντα.

Δείτε τη φάση ΕΔΩ.

Παραμάνει το 0-0.

57' Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς.

58' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ντάλσιο με ωραία ενέργεια πλασάρει με το αριστερό για το 0-1!

Ο Λανγκ έκανε το λάθος, ο Μακέντα συνεργάστηκε με τον Μπεν, ο Ιταλός τροφοδότησε τον Ντάλσιο που έκανε το 0-1 με αριστερό πλασέ.

Δείτε το βίντεο ΕΔΩ.

60' Κίτσος αντί Λέζιακς.

Καρίμ αντί Μπεζούς.

61' Νταουσβίλι αντί Μπεν.

69' Κίτρινη στον Παπουλή.

70' Μπάρκερ αντί Παπουλή.

Κασάμα αντί Κούσουλου

74' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Εκτέλεσε ο Βιγιαφάνιες, απομάκρυνε την μπάλα με γροθιές ο Φαμπιάνο.

76' Εφραίμ αντί Μαρκίνιος.

77' Ο Καρίμ με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Μπέλετς!

82' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Γιώργος Εφραίμ με δεξί σουτ κάνει το 0-2!

Μετά από συνεργασία των Ντάλσιο και Βιγιαφάνιες ο δεύτερος έστρωσε στον Εφραίμ που έκανε το 0-2 με δεξί σουτ.

Δείτε το γκολ ΕΔΩ.

Χωρίς να κουραστούν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ παίρνουν γερό προβάδισμα για την νίκη.

84' Ντβάλι αντί Βιγιαφάνιες.

86' Κίτρινη κάρτα στον Καρίμ.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από το Καρίμ, άουτ.

Ομόνοια (Μπεντόγια): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Λέζιακς, Κούσουλος, Μπασιρού, Μπέζους, Μπεσεντίν, Λοϊζου, Παπουλής.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Μαρκίνιος, Βιγιαφάνιες, Μακέντα, Ντάλσιο, Μπεν.

Γήπεδο: Γ.Σ.Π.
Διαιτητής: Hansen Morten Krogh
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Dahl Jesper
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Bramsen Steffen Beck
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Kristoffersen Mads-Kristoffer