Προβάδισμα πρόκρισης πήρε στο σημερινό αγώνα ο Ολυμπιακός κερδίζοντας την Ανόρθωση με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που είχε την μεγαλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, όπως και τις περισσότερες ευκαιρίες. Ωστόσο, το πρώτο γκολ ήρθε από τον Ολυμπιακό με τον Χαραλάμπους στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 44ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Ανόρθωση για φάουλ του Κυριάκου στον Μηνά Αντωνίου, με τον Τεχέρα να εκτελεί εύστοχα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μάκη Σεργίδη ήταν πιο επιθετική, ενώ δεν άφησε σε καμία περίπτωση την Ανόρθωση να απειλήσει. Στο 55ο λεπτό, ο Χαραλάμπους κέρδισε ξανά τον Κεραυνό και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι αλλαγές του Μιχαήλοβιτς δεν αποδείχθηκαν αποτελεσματικές, αφού δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ουσιαστική επίθεση.

Ο επαναληπτικός των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στις 02/03.

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

Έναρξη του αγώνα.

2' Πρώτο σουτ και καλή στιγμή για την Ανόρθωση με τον Ιωάννου.

5' Γκερέρο με πλασέ, λίγο έξω από την εστία του Μολ η μπάλα.

10' Κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο η Ανόρθωση, έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, όμως ο Γκερέρο δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα από το τοίχος.

17' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

19' Κίτρινη κάρτα στον Ντόσις για μαρκάρισμα στον Μηνά Αντωνίου.

34' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Κορομά που κερδίζει τον Κεραυνό, δίνει την ασίστ στον Χαραλάμπους και αυτός κάνει το 1-0.

43' Πέναλτι που κερδίζει ο Μηνάς Αντωνίου από τον Κυριάκου.

45' Τεχέρα στην εκτέλεση και ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46' Αλσέους αντί του Ντόνις, με τους ίδιους έντεκα η Ανόρθωση.

55' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό ξανά με τον Χαραλάμπους που κερδίζει για άλλη μία φορά τον Κεραυνό. Διαμαρτύρονται για χέρι του Κορομά οι της Ανόρθωσης.

57' Στο on-field-review ο Μηνάς Αντωνίου για να εξετάσει τη φάση.

59' Μετράει κανονικά το γκολ του Ολυμπιακού.

59' Κίτρινη κάρτα στον Μπαϊσίνιο για σπρώξιμο στον Χαραλάμπους.

62' Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή, Ουαρίς και Κορέα, αντί των Χαρογιάν, Ιωάννου και Παρούτη.

64' Κίτρινη κάρτα στον Κορέα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κυριάκου με αποτέλεσμα να χάσει τον επαναληπτικό. Στο έδαφος ο Κυριάκου.

67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Λιασίδης αντί του σκόρερ Χαραλάμπους.

81' Κα και Χέντρικς αντί των Ψύχα και Κορομά.

84' Χωρίς κάποιο αποτέλεσμα οι αλλαγές του Βέσκο Μιχαήλοβιτς.

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Καλίλι αντί του Ενόχ.

90+2' Νινγκά αντί του Μραζ.