Με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ρόμο στο 80ο λεπτό, η ΑΕΛ επικράτησε στο στάδιο Άλφαμεγα της Νέας Σαλαμίνας με 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «8» του κυπέλλου και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά!

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 02/03 (17:00) στο γήπεδο "Αμμόχωστος". Θυμίζουμε ότι πλέον δεν μετράνε τα εκτός έδρας γκολ.

Το πρώτο μέρος είχε πολύ καλό ρυθμό, με την ΑΕΛ να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού και να χάνει τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίωρο για να ανοίξει το σκορ, όμως στο τελευταίο τέταρτο οι "ερυθρόλευκοι" ανέβασαν στροφές και έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία στο 33΄ για να σκοράρουν, με τους "γαλαζοκίτρινους" να ανεβάζουν ξανά ταχύτητα στο τελευταίο πεντάλεπτο και να απειλούν την αντίπαλη εστία.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο απφοασιστικά και έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 50΄ για το 0-1, όμως σταδιακά η ΑΕΛ ισορρόπησε, ξαναπήρε την κατοχή και έψαχνε τον τρόπο για να παραβιάσει την εστία του εξαιρετικού Μελίσσα, με τους "ερυθρόλευκους" να ψάχνουν μία καλή αντεπίθεση για να κάνουν τη ζημιά.

Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε από τα 11 μέτρα, όταν η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι στο 78΄ για χέρια του Οφόρι, με τον Ρομό να ευστοχεί γράφοντας το 1-0 που παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για να ισοφαρίσουν.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Μπαλιά του Σεργίου, δυνατή κεφαλιά του Ντορεγκαράι, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ολιβέιρα!

ΠΕΝΑΛΤΙ και... 1-0 η ΑΕΛ! (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

80΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΛ, 1-0 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ρόμο!

78΄ Πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Οφόρι σφυρίζει ο Φωτίου. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και δεν άλλαξε η απόφαση.

70΄ Σουτ του Τσέρνιχ από καλή θέση, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

ΤΟΣΑ εισιτήρια «κόπηκαν» στον αγώνα κυπέλλου ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα

55΄ Πολύ καλό σουτ του Τζάλμα, εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ από τον εντυπωσιακό και απόψε Μελίσσα!

53΄ Πλασέ του Καρλίτος, μαζεύει την μπάλα ο Ολιβέιρα.

50΄ Διπλή μεγάλη φάση για την ομάδα της Αμμοχώστου! Σουτ του Ντορεγκαράι από θέση βολής, ο Ολιβέιρα αποκρούει και στην επαναφορά ο Τσίκο έστειλε την μπάλα άουτ!

ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45΄ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σουτ του Κατσανίκλιτς, εξαιρετική απόκρουση από τον Μελίσσα!

42΄ Σουτ του Ρόμο, μπλοκάρει ξανά ο κίπερ των φιλοξενούμενων.

41΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

Μήνυμα σε Μενέλαο - «Μάγκα κράτα γερά...» (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

37΄ Άστοχο σουτ του Καρλίτος.

33΄ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Σαλαλίχ έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Οφόρι έκανε νέο σουτ από θέση βολής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Μέλος τεχνικού τιμ Λεμεσιανής ομάδας βλέπει ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

30΄ Επικίνδυνη σέντρα από τον Παντελή στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας και προ του Τσέρνιχ ο Ντιακιτέ έκανε τρομερή άμυνα και έσωσε την ομάδα του!

26΄ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Ρόμο, ο οποίος απέναντι από τον Μελίσσα έκανε το σουτ, αλλά ο Ελλαδίτης πορτιέρο απέκρουσε σε κόρνερ!

23΄ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα, διώχνει ο Μελίσσας σε κόρνερ.

22΄ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ... εκτός ο Μιραλάς, μέσα ο Παπαφώτης (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

17΄ Σέντρα του Τζάλμα, ο Κατσανίκλιτς έκανε την προβολή, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

12΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα του Παντελή, ο Μελίσσας έδιωξε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Τσέρνιχ που έκανε το σουτ από θέση βολής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.

Σουτ του Μάντζεκ εκτός περιοχής, αποκρούει ο Ολιβέιρα.

Προεδρικό ποστάρισμα στο ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Η υποδοχή των ΑΕΛιστών στην ομάδα τους πριν τη σέντρα στο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

ΔΥΝΑΤΟ μήνυμα πριν τη σέντρα στο ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Δεν παίζει όμως ΕΔΩΣΕ το... ΣΥΝΘΗΜΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Επιστροφή για Μιραλάς και Κατσανίκλιτς!

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Μπιλοβάρ, Ντέγοεστ, Τζάλμα, Ζντραβκόφσκι, Κοντινέλα (67΄ Μπεραχίνο), Κατσανίκλιτς (67΄ Χάσα), Τσέρνιχ, Μιραλάς (22΄ Παπαφώτης), Ρόμο (88΄ Μιλιντσεάνου).

Στον πάγκο: Μούριελ, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου, Νεοφύτου, Χριστοδούλου.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Τσίκο (90΄+1΄ Τιάγκο), Μάντζεκ (90΄+1΄ Μαργκάσα), Σαλαλίχ (67΄ Μποτεάκ), Καρλίτος (90΄+1΄ Μιγκελίτο), Ντορεγκαράι, Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Νικολάου, Λέουκο, Φελίπε.

Στάδιο: «Άλφαμεγα»
Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος