Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Άρης! Η εξαιρετική εμφάνιση του Α΄ ημιχρόνου ήταν αρκετή για τη Λεμεσιανή ομάδα, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ, ανέβηκε στους 46 πόντους και πλησίασε ξανά την 3η στη βαθμολογία Πάφο στους δύο!

Για τον Άρη σκόραραν οι Μπέγκτσον και Μπαμπίκα, ενώ για την Ομόνοια μείωσε σε 1-2 ο Ανσαριφάρντ.

Το αποψινό διπλό είναι το πρώτο του Άρη στο ΓΣΠ κόντρα στο "τριφύλλι", με τη Λεμεσιανή ομάδα να κερδίζει για πρώτη φορά εκτός έδρας την Ομόνοια μετά από... 33 χρόνια!

Με τη νέα ήττα της, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που έκανε ντεμπούτο, παραμένει στους 35 πόντους και στην 6η θέση, ισόβαθμη με τον Απόλλωνα.

Στο πρώτο μέρος ο Άρης κυριάρχησε, επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα, πέτυχε δύο γκολ και δεν κινδύνεψε καθόλου από την απογοητευτική Ομόνοια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έριξαν στροφές και έκαναν διαχείριση του προβαδίσματος τους, χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και στο 77΄ κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε στο γκολ ο Ανσαριφάρντ στο 79΄ και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η Ομόνοια πίεσε στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Άρη, ο οποίος κράτησε το προβάδισμα του και πανηγύρισε μία ιστορική νίκη!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+2΄ Λάθος γύρισμα του Μάθιους, ο Φαμπιάνο πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Καζού, που ήταν έτοιμος να... "καθαρίσει" το ματς!

ΒΙΝΤΕΟ το 1-2 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ανσαριφάρντ

78΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ομόνοια! Ο Ανσαριφάρντι ευστοχεί από τα 11 μέτρα και μειώνει σε 1-2!

77΄ Ελέγχθηκε η φάση από το VAR, παραμένει ως έχει η απόφαση.

76΄ Πέναλτι για τον Άρη, μετά από μαρκάρισμα του Ντελμίρο στον Λοϊζου.

68΄ Σουτ από τον Κούσουλο εντός περιοχής, άουτ.

Αλλαγή στην... αλλαγή ο Σωφρόνης - Έξω ο απογοητευτικός Μπάρκερ, ντεμπούτο Μπεσεντίν

59΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ από τον Κούσουλο, λίγο έξω.

57΄ Σουτ του Κακόριν εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Φαμπιάνο.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Γκομίς έκλεψε την μπάλα από τον Μίλετιτς, έδωσε στον Μπαμπίκα ο οποίος έγραψε το 0-2!

44΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Άρη! Λάθος του Μίλετιτς, κλέβει την μπάλα ο Γκομίς, πασάρει στον Μπαμπίκα ο οποίος με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής γράφει το 0-2!

43΄ Μακρινό σουτ του Κακόριν, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

ΒΙΝΤΕΟ: Γύρισμα μισό-γκολ του Κακόριν για τον Μπέγκτσον και μπροστά στο σκορ ο Άρης!

20΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Άρη με πλασέ του του Μπέγκτσον από κοντά, έπειτα από θαυμάσια ασίστ του Κακόριν! 0-1 η Λεμεσιανή ομάδα!

17΄ Σουτ του Κακόριν εντός περιοχής, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

11΄ Εκτέλεση φάουλ του Μάθιους, κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, μπλοκάρει ο Άλβες.