Η ΑΕΚ Λάρνακας... σκόνταψε στην 23η αγωνιστική καθώς έμεινε στο 1-1 με τον Ακρίτα Χλώρακας στην "ΑΕΚ Αρένα".

Στο α' ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε επιθετικά με σκοπό να επιβάλει το ρυθμός της όμως βρήκε απέναντι της την πολυπρόσωπη άμυνα του Ακρίτα που επένδυσε στην αντεπίθεση και... κέρδισε. Η ομάδα της Χλώρακας με το στοιχείο του αιφνιδιασμού κατάφερε να κάνει την ζημιά στους Λαρνακείς και πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Στο 21' μετά από μια ωραία επίθεση ο Σέχιτς από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Τόρες να πλασάρει για το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν μπόρεσαν να ξεκλειδώσουν τον αποτελεσματικό αμυντικό μηχανισμό των φιλοξενούμενων, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου.

Οι κιτρινοπράσινοι και στο β' ημίχρονο ξεκίνησαν με την ίδια διάθεση, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται ενώ προσπάθησαν με μακρινές μπαλιές να αξιοποιήσουν την ανισορροπία των γηπεδούχων στην αντεπίθεση.

Η ΑΕΚ πίεσε και απειλούσε συνεχώς κυρίως από στημένες φάσεις (14 κόρνερ!) όμως το γκολ της ισοφάρισης προήλθε από οργανωμένη προσπάθεια όταν ο Φαράζ από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Τρισκόφσκι με δεξί πλασέ έκανε το 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ματς.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Κόρνερ για την ΑΕΚ

Σουτ από τον Εγγλέζου, άουτ.

4' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχουτς πέρασε ανεκμετάλλευτο...

7' O Γαβριήλ μετά από μακρινή μπαλιά μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, πάνω στον Πίριτς...

12' Kόρνερ για την ΑΕΚ μετά από προσπάθεια του Φαράζ από δεξιά.

Νέο διαδοχικό κόρνερ για την ΑΕΚ...

Σουτ από τον Γκρόμοφ, νέο κόρνερ!

15' Ο Λόπες έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα, απέκρουσε ο Περντρέου!

16' Κίτρινη κάρτα στον Γαβριήλ και φάουλ για την ΑΕΚ...

Έβδομο κόρνερ για την ΑΕΚ...

Απομακρύνουν οι αμυνόμενοι μετά την εκτέλεση κόρνερ.

21' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Τόρες με το δεξί κάνει το 0-1 με πλασέ!

Ο Ελ Τζεμιλί πάσαρε δεξιά στον Σέχιτς που έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Τόρες να κάνει το 0-1 με πλασέ.

Σέντρα από τον Φαράζ, η μπάλα στον Πρεντρέου.

26' Κίτρινη στον Τόμοβιτς.

Κίτρινη και στον Πρεντρέου για διαμαρτυρία.

28' Σουτ από τον Λέδες, άουτ.

Κίτρινη στον Πονς.

39' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ακρίτα.

Εκτέλεσε ο Ελ Τζεμιλί, άουτ.

41' Σέντρα από τον Φαράζ, η μπάλα στον Πρεντρέου.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Κόρνερ για την ΑΕΚ...

Σουτ από τον Εγγλέζου, ο Πρεντρέου... απογυειώνεται και διώχνει σε νέο κόρνερ

51' Γυριστό σουτ από τον Μιλίσεβιτς, η μπάλα στα χέρια του Πρεντρέου.

52΄Άστοχο σουτ από τον Εγγλέζου με το δεξί, άουτ.

54' Ο Λόπες έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως ο Πονς που έδωσε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε άμεσα.

57' Κίτρινη στον Σέχιτς.

61' Σέντρα από τον Ροσάλες, κεφαλιά ο Νίκολιτς, άουτ.

62' Γκαρσία αντί Εγγλέζου, Τρισκόφσκι αντί Γκρόμοφ.

O Γκαρσία εντός περιοχής σουτάρει, άουτ!

ΓΚΟΛ 0-2! Ο Τόρες μετά από μακρινή μπαλιά πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ σκοράρει με το δεξί!

Εξετάζεται η φάση...

68' ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ λόγω οφσάιντ, μέσω VAR.

74' Φάουλ για την ΑΕΚ...

Εκτέλεσε ο Γκαρσία, άουτ.

74' Όιερ αντί Πονς, Ναούμ αντί Ροσάλες.

Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο από δεξιά...

Ο Λέδες εκτέλεσε το φάουλ, κόρνερ μετά από επέμβαση του Πρεντρέου.

77' Μασάδο Αραούχο αντί Ελ Τζεμιλί.

81' Κεφαλιά από τον Λόπες, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ...

Απομάκρυναν οι αμυνόμενοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

83' Κόρνερ για την ΑΕΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτο...

13-1 κόρνερ.

Κι άλλο κόρνερ για την ΑΕΚ που πιέζει...

85' Ο Νίκολιτς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, όμως υποδείχθηκε άμεσα σε θέση οφσάιντ.

85' Κονέ αντί Τόρες.

88' Πογκαίν αντί Εράσο

Μάμας αντί Λέδες.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Τρισκόφσκι ισοφαρίζει σε 1-1! Ο Φαράζ από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Τρισκόφσκι με πλασέ έκανε το 1-1.

90'+3' Κόρνερ για τον Ακρίτα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Λόπες να σουτάρει και τον Τούμπα να διώχνει σε κόρνερ.

ΑΕΚ (Όλτρα): Τούμπας, Τόμοβιτς, Λέδες (Μάμας 88'), Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (Ναούμ 74'),  Πονς (Σανχούρχο 74'), Γκρόμοφ (Τρισκόφσκι 62'), Εγγλέζου (Γκαρθία 62'), Νίκολιτς

Ακρίτας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Φοφανά, Ντραμέ, Ελ Τζεμιλί (Αραούχο 77'), Εράσο(Πογκαίν 88'), Κλεμέντε, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες (Κονέ 85'), Σαραβανια, Βάσκο

Γήπεδο: «ΑΕΚ Αρένα»
Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος