Η Ανόρθωση νίκησε 1-0 την Νέα Σαλαμίνα στο γήπεδο «Αμμόχωστος», για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας. Σκόρερ του μοναδικού γκολ ο Μραζ στο 42'.

Το γκολ του Σάμουελ Μραζ έκανε την ουσιαστική διαφορά στο πρώτο ημίχρονο του βαρωσιώτικου ντέρμπι, με τον Σλοβάκο να σημειώνει το 1-0 στο 42' αξιοποιώντας την κάθετη πάσα του Γκερέρο. Σε ένα 45λεπτο με γρήγορο ρυθμό οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις συνθήκες για το γκολ, όμως οι αμυντικοί μηχανισμοί Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση ήταν αποτελεσματικοί σε μεγάλο βαθμό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν κυρίως από στημένες φάσεις, ενώ οι φιλοξενουμενοι στο πρόσωπο του Μραζ βρήκαν τον ποδοσφαιριστή που είχε το κλειδί για να πάρουν το προβάδισμα.

Στο β' ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε στα πρώτα στάδια να πιέσει τους φιλοξενούμενυς όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Με την πάροδο του χρόνου το ματς άνοιξε περισσότερο με αποτέλεσμα το ματς να διεξάγεται σε γρήγορο ρυθμό.

Η Ανόρθωση κατάφερε να διαχειριστεί με ιδανικό τρόπο το προβάδισμα και σημείωσε νίκη σε δεύτερο σερί ματς για πρώτη φορά στην σεζόν.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη του Βαρωσιώτικου ντέρμπι:

Σαλαμιναίοι και Ανορθωσιάτες τραγουδάνε ΜΑΖΙ για την Αμμόχωστο - ΒΙΝΤΕΟ

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο «Αμμόχωστος»

8' Aδύναμη κεφαλιά από τον Παρούτη, η μπάλα στον Μελίσσα.

9' Σέντρα Σάλαλιχ, ολιγωρία στην άμυνα της Ανόρθωσης, σουτάρει ο Σεργίου, άουτ.

15' Σουτ από τον Τσίκο, πάνω στον Χαρογιάν.

Ο Παρούτης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, όμως ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Ελέγχεται η φάση...

Δεν μετρά το γκολ. Παραμένει το 0-0.

27' Κίτρινη κάρτα στον Σαμπό για φάουλ στον Τσίκο.

29' Σουτ από τον Σάμπο, πέφτει κι εξουδετερώνει ο Μελίσσας.

30' Κίτρινη στον Ντορεγκαράι που συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει Άρη ή Ολυμπιακό.

Πρόβλημα τραυματισμού για τον Παρούτη

36' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα μετά από προσπάθεια του Τσίκο. Ετοιμάζεται για την εκτέλεση ο Σαλαλίχ...

Απομάκρυνε ο Αμπαρτζουμιάν...

Νέο κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα.

Η μπάλα στην αγκαλιά του Λόρια μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

40'  Μακρινό σουτ του Τεχέρα, στο σώμα του Ντιακιτέ η μπάλα

42' Γρήγορος ρυθμός στα τελευταία λεπτά στο «Αμμόχωστος». Παραμένει το 0-0.

42' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Γκερέρο έκανε την κάθετη πάσα στον Μραζ που έκανε το 0-1 με το δεξί.

45' Κίτρινη στον Τεχέρα που χάνει Πάφο ή ΑΕΛ.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Κλίμοβιτς αντί Ντιακιτέ

47' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα.

Σουτ από τον Άδωνη και έντονες διαμαρτυρίες για χέρι!

Πιέζει η Νέα Σαλαμίνα στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου.

52' Κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη, φάουλ για την Νέα Σαλαμίνα από δεξιά.

52' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα μετά από κεφαλιά του Κλίμοβιτς.

Πέρασε αναξιοποίητο το κόρνερ για τους γηπεδούχους.

55' Ουαρίς αντί Γκερέρο.

59'Εκτέλεση φάουλ από τον Τεχέρα, κεφαλιά Αμπαρτζουμιάν, άουτ.

61' Σουτ από τον Παρούτη, η μπάλα στον Μελίσσα.

65' Μαργκάσα αντί Μιγκελίτο

Τιάγκο αντί Σαλαλίχ

66' Ο Παρούτης εντός περιοχής από διαγώνια θέση έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Μελίσσας.

67' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα.

Η μπάλα στον Λόρια μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Τιάγκο.

68' Κίτρινη στον Κλίμοβιτς που συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό καρτών.

70'  Χριστοφή στη θέση του Φερέιρα.

72' Κίτρινη στον Σεργίου

73' Κίτρινη στον Παρούτη

74' Φλοριάν αντί Ντορεγκαράι.

75' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Λόρια.

Επικρατεί ανησυχία στον πάγκο της Κυρίας.

Ετοιμάζεται ο Κεραυνός για να αντικαταστήσει τον Λόρια.

79' Κεραυνός αντί Λόρια

Νινγκά αντί Παρούτη

Αντονίν αντί Μραζ

85'  Φελίπε αντί του Άδωνη

88' Ο Χριστοφή σουτάρει πάνω στον Ντάτκοβιτς!

90' Σουτ από τον Αντονίν, άουτ.

90' Εννέα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Πολύ γρήγορος ρυθμός στο ματς...

Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα χωρίς αντρίκρισμα...

90'+7' Σουτ από τον Χριστοφή, άουτ.

90'+8' Ο Μαλεκκίδης εντός περιοχής σουτάρει, άουτ!

Νέα Σαλαμίνα (Σ.Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Μαλεκκίδης, Άδωνη (Φελίπε 85'), Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (Μαργκάσα 65'), Σακαλούμπο, Μάντζεκ, Σαλλαλίχ (Τιάγκο 65'), Ντορεγκαράι (Φλοριάν 74'), Ντιακιτέ (Κλίμοβιτς 46').
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κουμούρης, Νικολάου, Μποτεάκ, Φράγκος, Λέουκο.
Ανόρθωση (Β.Μιχαΐλοβιτς): Λόρια (Κεραυνός 79'), Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Τεχέρα, Γκερέρο (Ουαρίς 55'), Παρούτης (Νινγκά 79'), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Χάρογιαν, Φερέιρα (Χριστοφή 71'), Μραζ (Αντονίν 79').
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αντωνίου, Κίκο, Πάντσεον, Κορρέα, Ιωάννου.
Κίτρινες: Ντορεγκαράι 30', Σεργίου 72' / Σαμπό 27', Τεχέρα 45', Αντωνιάδης 52', Παρούτης 73'