Δεν σταματάει πουθενά η ΑΕΚ! Η ομάδα της Λάρνακας πέρασε νικηφόρα και από το Τσίρειο, επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 1-3 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας και επανέφερε το +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ, ενώ πλέον ξέφυγε με οκτώ βαθμούς από την 3η Πάφος FC!

Τα γκολ για την πρωτοπόρο ΑΕΚ σημείωσαν οι Εγγλέζου (35΄), Νίκολιτς (46΄) και Πονς (70΄), ενώ για τη Λεμεσιανή ομάδα που ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, σκόραρε ο Ντούρις στο 44΄.

Η Καρμιώτισσα παραμένει στους 23 βαθμούς και στη 10η θέση.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα και ευκαιρίες και πέτυχαν από ένα γκολ, όμως στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, σκόραρε στο 46΄ και έλεγξε το παιχνίδι, σφραγίζοντας το τρίποντο με τρίτο γκολ και δεν κινδύνεψε ουσιαστικά από την Καρμιώτισσα, πέρα από 1-2 φάσεις.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89΄ Σουτ του Κουλιμπαλί, μπλοκάρει ο Πίριτς.

88΄ Σουτ του Καλτσά, εξαιρετική απόκρουση από τον Πίριτς.

Ο Πονς καθάρισε στο Τσίρειο - Δείτε το 1-3 της ΑΕΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)

70΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ με τον Πονς, 1-3!

66΄ Σουτ του Λουκίλι, μπλοκάρει ο Πίριτς.

62΄ Σουτ του Ροσάλες, πάνω από τα δοκάρια.

57΄ Κεφαλιά του Μίκο μετά από εκτέλεση κόρνερ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

56΄ Κεφαλιά του Γκρόμοφ, μπλοκάρει ο Κνόμπλοχ.

55΄ Συρτό σουτ του Γκουστάβο, δεν ανησυχεί ο Κνόμπλοχ.

54΄ Σουτ του Ελ Αλουχί εντός περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.

ΒΙΝΤΕΟ: Προβάδισμα για την ΑΕΚ με το... «καλησπέρα» στο Β΄ ημίχρονο - Σκόρερ ο Νίκολιτς

46΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ! Ο Μαλόν προσπάθησε να διώξει την μπάλα από την περιοχή της ομάδας του, αυτή κτύπησε στον Νίκολιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2!

ΒΙΝΤΕΟ: Βολέ ο Μαλόν, ασταθής απόκρουση από τον Πίριτς και ο Ντούρις φέρνει το ματς στα ίσα (1-1)!

44΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Καρμιώτισσα! "Βολίδα" από τον Μαλόν, ασταθής απόκρουση του Πίριτς, Ντούρις πήρε το "ριμπάουντ" και σκόραρε από κοντά για το 1-1!

38΄ Σουτ του Νίκολιτς από θέση βολής, λίγο έξω!

35΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, 0-1!

ΑΤΥΧΟΣ ο Γιάκολις - Αναγκαστική αλλαγή και ντεμπούτο Γκρόμοφ

26΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, αυτή τη φορά με τον Γιάκολις ο οποίος με σουτ εντός περιοχής, "σημάδεψε" το κάθετο δοκάρι!

19΄ Σέντρα του Λουκίλι, προβολή από τον Τάντι, η μπάλα άουτ.

13΄ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Ο Φαράζ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ!

Άστοχο σουτ από τον Ντούρις.

8΄ Σουτ του Λουκίλι, αποκρούει σε κόρνερ ο Πίριτς.

Πολύ καλή προϋπόθεση για την Καρμιώτισσα. Ο Ντούμπια μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Γκράβεμπερχν, αλλά ο Μιλίσεβιτς έκανε σωτήρια παρέβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

Σέντρα του Εγγλέζου, παραλίγο αυτογκόλ από τον Σελούτσκα, η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16΄ Ντούρις, 38΄ Γκαστανιάγα, 70΄ Καλτσάς / 27΄ Φαράζ.

Καρμιώτισσα (Αυγουστή): Kνόμπλοχ, Σελούτσκα (65΄ Γκραντινάρου), Μαλόν, Γκράβενμπερχ (65΄ Καλτσάς), Μίκο, Λουκίλι, Ντούμπια (81΄ Κουλιμπαλί), Γκαστανιάγα, Τζανακάκης (15΄ Τάντι), Ντούρις, Ελ Αλουχί (81΄ Γιουσούφ).

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου (87΄ Γκονζάλες), Γκουστάβο, Πονς (87΄ Ναούμ), Γιάκολις (32΄ Γκρόμοφ), Λόπες, Νίκολιτς (74΄ Σανχούρχο), Φαράζ (74΄ Κάσας).

Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος