Με νίκη για την Ανόρθωση, έκλεισε η αυλαία για τη 16η αγωνιστική της πρώτης φάσης, στο πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Αμμοχώστου, κέρδισε στο παιχνίδι με αντίπαλο την Ομόνοια, που έγινε στον Άγιο Δομέτιο με σκορ 89-68.

Αυτή, ήταν η 6η φετινή νίκη για την Ανόρθωση σε 14 αγώνες και ταυτόχρονα, η 12η ήττα για την Ομόνοια σε επίσης 14 αγώνες.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Paulicap (19 πόντους, 1/2 βολές, 9/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Προβάδισμα με 8-4 στο ξεκίνημα, για την Ανόρθωση, με την ομάδα της Αμμοχώστου να συντηρεί ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο στο 6`, ανέβηκε στο +9 (15-6). Παρά το ότι στη συνέχεια η Ομόνοια βρήκε κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα, εν τούτοις η Ανόρθωση, κρατούσε τη διαφορά, αλλά στο 9`, οι πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν σε 19-15, αλλά με το τέλος της 1ης περιόδου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 25-17.

Στο +10 (27-17) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση, ανέβαζαν σταθερά τη διαφορά, που έφθασε στο +14 (37-23), όταν το χρονόμετρο έδειξε το 13`, ενώ στο 17`, η Ανόρθωση, ανέβηκε στο +20 (50-30) και με τη λήξη του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 52-34.

Στην 3η περίοδο, η Ανόρθωση κρατούσε τη διαφορά σε επίπεδα πάνω των 12 πόντων, μιας και η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει κάπως τη σε βάρος της διαφορά, αλλά όχι σε επίπεδα που να νιώσει απειλή η Ανόρθωση. Όμως προς τα τελικά χρονικά στάδια της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερες λύσεις και έτσι, με το τέλος της 3ης περιόδου, η τιμή της διαφοράς μειώθηκε στους 10 πόντους και ενώ το σκορ ήταν στο 63-53, για την Ανόρθωση.

Με 10-2 σερί για την Ανόρθωση, ξεκίνησε η 4η περίοδος και έτσι στο 32`, το σκορ πήγε στο 73-55. Λίγο μετά η διαφορά, ανέβηκε στους 19 (75-56) και πλέον, όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο πιο κοντά στη νίκη βρισκόταν η φιλοξενούμενη ομάδα. Κάτι που ουσιαστικά έγινε στο 37`, όταν η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στους 25 πόντους (85-60) και ενώ το τελικό σκορ ήταν 89-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 34-52, 53-63, 68-89.

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): John 15, Μύθιλλος 4, Πηλακούτας, Dallas 8, Burrell 15, Βατυλιώτης, Παπαδημητρίου 2, Harden 24 (2), Τσίντας.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Βάρσος 17 (3), Sanadze 14, Muosa 10 (2), Paulicap 19, Bradley 12 (2), Freeman 17 (1), Ελευθερίου, Κωνσταντίνου, Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης.

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα*

** Δείτε στο CBF TV την δράση από την ΟΠΑΠ Basket League, την ΟΠΑΠ Γυναικών Α' Κατηγορίας και τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΚΟΚ με μόνο €5.83 τον μήνα **