Μεγάλη νίκη επί της ΑΕΛ σημείωσε η Νέα Σαλαμίνα, κερδίζοντας το παιχνίδι με 2-0.

Μπήκε και πάτησε γκάζι στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα. Η ομάδα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό κέρδισε πέναλτι από χέρι ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ με τον Ντορεγκαράι να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα. Στο 20ο λεπτό, ο Ντατκοβιτς από κόρνερ του Τσίκο, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμούς και το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο. Παρά τις πιέσεις των φιλοξενούμενων, η Σαλαμίνα στάθηκε στα πόδια της και κράτησε το αποτέλεσμα.

Με τη σημερινή της νίκη η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 34 βαθμούς και πλησίασε ακόμη περισσότερο την πρώτη εξάδα, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 28 βαθμούς.

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

Τέλος αγώνα

90+1' Κόλιας αντί του Μιλιτσεάνου.

80' Μαρκάσα αντί του Καρλίτος.

72' Σουτ ο Μπεραχίνο, η μπάλα έξω.

66' Τιάγκο αντί του Σάντι.

66' Τολεμές αντί του Ντορεγκαράι.

64' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Τσέρνιχ και Μπεραχίνο στη θέση των Συλβέστρο και Κοντινέλα.

54' Κίτρινη κάρτα στον Παντελή.

49' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Κοντινέλα που κτυπάει στο δοκάρι, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Τζάλμα.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

38' Κίτρινη κάρτα στον Μάντζεκ.

34' Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη.

27' Κίτρινη κάρτα στον Σις.

20' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντάτκοβιτς.

5' Στην εκτέλεση ο Ντορεγκαράι και ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα.

4' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα.

3' Στο on field review για να ελέξει τη φάση ο Φωτίου.

3' Έλεγχος για πέναλτι από χέρι ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ.

Έναρξη του αγώνα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Σακαλούμπο, Μάντζεκ, Σαλαλίχ, Σάντος, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Τολεμές, Λέουκο, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Φερνάντες, Τεϊχέιρα, Ζντραβκόσκι, Παπαφώτης, Παντελή, Σιλβέστρος, Μιλιτσεάνου, Μπιλοβάρ, Ντα Σίλβα, Κοντινέλλα, Σις.

Στον πάγκο: Μούριελ, Κυριάκου, Μπεραχίνο, Μιραλάς, Σέρνιχ, Κόλιας, Ιωάννου, Ζαχαρία, Βεσελίνοβιτς, Χριστοδούλου.