H ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 50 βαθμούς, στους 46 παρέμειναν οι γαλαζοκίτρινοι της πρωτεύουσας.

Με το... καλησπέρα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, όταν ο ΓΚιούρτσο στο 2' εκτέλεση φάουλ ο Λόπες έκανε την κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Πονς έδωσε την ασίστ στον Γκαρσία για το 1-0 με κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι επιδίωξαν να αντιδράσουν, έφτιαξαν ευκαιρίες, ενώ και οι γηπεδούχοι είχαν τις δικές τους καλές στιγμές για το γκολ.

Στο β΄ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε... φουριόζος στην Αρένα της Λάρνακας, με τον Εφραίμ να σημαδεύει το δοκάρι του Πίριτς στο 50', με τους γαλαζοκίτρινους να πιέζουν για την ισοφάριση. Οι κιτρινοπράσινοι είχαν τις λύσεις στν άμυνα, ενώ στο 60'ο Φαράζ δεν άφησε περιθώρια στον Μπέλετς κάνοντας το 2-0 με σουτ εντός περιοχής.

Μετά το 2-0 οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα στο δημιουργικό κομμάτι, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται ιδανικά το υπέρ τους σκορ αφήνοντας στον αντίπαλο να \ την ανούσια κατοχή της μπάλας.

Στο 88' ο Μαρκίνιος μετά από σέντρα του Ντονγκαλά μείωσε σε 2-1 που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

1' Φάουλ για την ΑΕΚ από αριστερά.

ΓΚΟΛ 1-0! Εκτέλεσε το φάουλ ο Γκιούρτσο, ο Λόπες έκανε την κεφαλιά ο Μπέλετς απέκρουσε, ο Πονς έκανε την νέα κεφαλιά-ασίστ στον Γκαρσία που έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

9' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πονς να κάνει την κεφαλιά πάνω σε αμυντικός του ΑΠΟΕΛ...

10' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια να πλασάρει όμως απομάκρυνε αμυντικός της ΑΕΚ!

Σουτ από τον Φεράρι, πάνω στον Πίριτς.

13' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Επιθετικό φάουλ και η μπάλα στον Πίριτς.

Προσπαθεί να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι...

17' Πλασέ του Άλτμαν, σταματά στα σώματα η μπάλα

19' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σαρφό να μην μπορεί να νικήσει τον Πίριτς!

34' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φαράζ να μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει με το αριστερό, άουτ!

36' Σουτ στην κίνηση από τον Λόπες μετά από σέντρα του Γκιούρτσο, άουτ!

37' Ο Φεράρι κάνει τη σέντρα, ο Κβιλιτάια την κεφαλιά, άουτ.

40' Αναγκαστική αλλαγή για τον Γκιούρτσο...

40' Γιάκολις αντί Γκιούρτσο

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

50' Ο Εφραίμ σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Πίριτς και κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ!

54' Κίτρινη στον Γκαρσία και φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ στη μεσαία γραμμή...

Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Κβιλιτάια έκαν την κεφαλιά, η μπάλα στον Πίριτς.

55' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λόπες να κάνει την κεφαλιά και τον Μπέλετς να εξουδετερώνει!

Γρήγορος ρυθμός στο ματς...

57' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ. Ετοιμάζεται να εκτελέσει ο Μπεν...

Εκτέλεσε πάνω στο ανθρώπινο τείχος ο Μπεν. Ο Σαρφό έκανε το σουτ, άουτ.

60' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Φαράζ με σουτ εντός περιοχής κάνει το 2-0!

63' Πλασέ από τον Εφραίμ, η μπάλα στον Πίριτς.

64' Μαρκίνιος αντί Εφραίμ. Το περιβραχιόνιο στον Κβιλιτάια.

64' Ντεμπούτο Μακέντα, αντί Μπεν.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σουτ του Σαρφό.

Κεφαλιά από τον Σούσιτς, άουτ.

66' Kιτρινη στον Τόμοβιτς.

Κίτρινη κάρτα στον Φεράρι.

79' Όιερ αντί Άλτμαν

Ντονγκαλά αντί Ντάλσιο.

Κάσα αντί Λόπες.

84' Κίτρινη στον Όιερ

88' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μαρκίνιος μειώνει σε 2-1!

90' Εξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ευκαιρία για τον ΑΠΕΟΛ, με τον Κβιλιτάια να στέλνει την μπάλα άουτ!

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο, Άλτμαν, Γκαρθία

Στον πάγκο:Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Ρομό, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Γιάκολις, Μάμας

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μπεν, Σαρφό, Κονσταντίνοφ

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος