MENU

Themasports.com

Πρωτιές Τοφή και Σωτηρίου στο Παγκύπριο Ανωμάλου Δρόμου

Ο Γεώργιος Τοφή του ΓΣΕ και η Μαρία Σωτηρίου του ΓΣΟ ήταν οι νικητές στα Παγκύπρια Πρωταθλήματα Ανδρών και Γυναικών Ανωμάλου Δρόμου, τα οποία διεξήχθησαν το Σάββατο (21/1/23) το πρωί, στο Πάρκο Αθαλάσσας.

Ακολουθήστε μας στο Google news

 Ο Τοφή πήρε από την αρχή την πρωτοπορία στα 10 χιλιόμετρα των ανδρών και διατήρησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία την πρώτη θέση, τερματίζοντας σε 33 λεπτά, 12 δεύτερα και 9 εκατοστά. Δεύτερος τερμάτισε ο Βλαντιμίρ Σιεμπλίκιν του Πραξάνδρου σε 34:27.2 και τρίτος ο Παναγιώτης Αντωνίου του Κοροίβου σε 34:47.4. Την πρώτη θέση στη βαθμολογία των Γυμναστικών Συλλόγων κατέλαβε ο Κόροιβος Πάφου με 32 βαθμούς.

Στις γυναίκες, μόνο τρεις αθλήτριες, από τις εννέα που δήλωσαν συμμετοχή, παρουσιάστηκαν στην αφετηρία των 4 χιλιομέτρων, με τη Μαρία Σωτηρίου να κερδίζει σε 15:57.8. Δεύτερη τερμάτισε η Χριστίνα Κούρρη του ΓΣΕ σε 16.35.6 και τρίτη η Ιωάννα Λοϊζίδου του ΓΣΠ σε 27:23.4. Στα 6χμ Εφήβων νικητής ήταν ο Αντώνης Διαμαντάκης του ΓΣΟ με 21.56.5 και στα 3χμ Νεανίδων η Αλίσια Σόφι Χάι Φίνις του ΓΣΟ με 10:47.6. Στην κατηγορία κάτω των 18 ετών, πρώτος στα 3χμ Παίδων τερμάτισε ο Λουκάς Χαραλάμπους του Πραξάνδρου με 9:51.2 και πρώτη στα 2χμ Κορασίδων η Αναστασία Παπαδοβασιλάκη του ΓΣΚ με 7:29.0. Στην κατηγορία κάτω των 16 ετών, στα 1.500μ. αγοριών νικητής ήταν ο Παρασκευάς Βαρδάκης του ΓΣΕ με 5:01.9 και στα 1.500μ. κοριτσιών νικήτρια αναδείχθηκε η Ελπίδα Αχιλλείδου του ΓΣΕ με 5:29.7.

* Παρά το ότι βρισκόμαστε στο δεύτερο μισό του Γενάρη ο καιρός στο Πάρκο Αθαλάσσας ήταν ηλιόλουστος, έστω και αν δεν υπήρχε ψηλή θερμοκρασία, κάτι που βοήθησε τους αθλητές και αθλήτριες να κάνουν καλές κούρσες, τις πρώτες επίσημές τους στο 2023. Άλλωστε, για όλα τα παιδιά ο αγώνας σε ανώμαλο έδαφος χρησιμοποιείται για την προετοιμασία τους, ενόψει της καλοκαιρινής περιόδου.

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ

1.500Μ. ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ (Κ16)

(1) Ελπίδα Αχιλλείδου (ΓΣΕ)                      5:29.7

(2) Κυριακή Κωνσταντίνου (ΓΣΟ)              5:47.8

(3) Λίνα Μαρία Λοϊζίδου (ΓΣΟ)                   5:53.9

1.500Μ. ΑΓΟΡΙΩΝ (Κ16)

(1) Παρασκευάς Βαρδάκης (ΓΣΕ)              5:01.9

(2) Κυπριανός Παπακώστας (ΓΣΖ)            5:03.0

(3) Αλεκσάντρ Νάσεκιν (ΓΣΚ)                     5:15.3

2.000Μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ18)

(1) Αναστασία Παπαδοβασιλάκη (ΓΣΚ)    7:29.0

(2) Ελεάνα Ολύμπιος (ΓΣΠ)                       7:47.3

(3) Νικόλ Μρούκβα (ΓΣΖ)                            8:03.3

Νικητής Σύλλογος: ΓΣΚ                            13β.

3.000Μ. ΠΑΙΔΩΝ (Κ18)

(1) Λουκάς Χαραλάμπους (ΓΣΠρ)             9:51.2

(2) Νικόλας Ταλιαδώρος (ΓΣΠρ)                10:02.1

(3) Κωνσταντίνος Μικελλίδης (ΓΣΚ)          10:11.3

Νικητής Σύλλογος: ΓΣΚ                            31β.

3.000Μ. ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Κ20)

(1) Αλίσια Σόφι Χάι Φίνις (ΓΣΟ)                 10:47.6

(2) Βικτώρια Ανδρέου (ΓΣΠ)                       11:46.6

(3) Άννα Αγγελική Ζανέττου (ΓΣΟ)            12:04.5

Νικητής Σύλλογος: ΓΣΟ                            12β.

6.000Μ. ΕΦΗΒΩΝ (Κ20)

(1) Αντώνης Διαμαντάκης (ΓΣΟ)                21:56.5

(2) Φώτης Γεωργίου (ΓΣΠρ)                       22:11.2

(3) Νέαρχος Μιλτιάδους (ΓΣΠ)                   22:24.3

Νικητής Σύλλογος: ΓΣΠ                            23β.

4.000Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(1) Μαρία Σωτηρίου (ΓΣΟ)                         15:57.8

(2) Χριστίνα Κούρρη (ΓΣΕ)                         16:35.6

(3) Ιωάννα Λοϊζίδου (ΓΣΠ)                          17:23.4

10.000Μ. ΑΝΔΡΩΝ

(1) Γεώργιος Τοφή (ΓΣΕ)                            33:12.9

(2) Βλαντιμίρ Σιεμπλίκιν (ΓΣΠρ)                 34:27.2

(3) Παναγιώτης Αντωνίου (ΓΣΚ)                34:47.4

Νικητής Σύλλογος: ΓΣΚ                            32β.

* Τα πλήρη αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα https://cyprus.opentrack.run/en-gb/x/2023/CYP/ec21-0053/event/

Ροή Ειδήσεων

Βαθμολογίες

Ομάδα
Αγώνες
Βαθμολογία

ΑΕΚ

21

50

ΑΠΟΕΛ

21

46

ΠΑΦΟΣ

21

45

ΑΡΗΣ

20

37

ΟΜΟΝΟΙΑ

21

35

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

21

35

Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ

21

34

ΑΕΛ

21

28

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

21

23

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

21

23

ΕΝΠ

20

14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

21

13

ΔΟΞΑ

21

13

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛ.

21

11

TAGS

X