Μετά από εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο Α΄ ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, συνέτριψε στο ΓΣΠ τον Άρη με 4-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου!

Τα γκολ για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, σημείωσαν οι Κβιλιτάια (27΄-37΄), Ντάλσιο (39΄) και Εφραίμ (82΄), ενώ για τη Λεμεσιανη ομάδα που προηγήθηκε με 0-1, σκόραραν οι Στεπίνσκι στο 17΄ και Μποάκι στο 90΄+1΄.

Καταπληκτική διαιτησία για σεμινάριο από τον Πολωνό διεθνή διαιτητή, Σιμόν Μαρτσίνιακ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μακράν το καλύτερο στη φετινή σεζόν και ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών, με τρομερό ρυθμό και τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο και πέρα από τα τέσσερα γκολ, υπήρξαν και αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν!

Σημείο κλειδί στον αγώνα ήταν το δίλεπτο 26΄-27΄, όταν ο εξαιρετικός μέχρι εκείνο το σημείο Άρης έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Μπαμπίκα από αυτές που δεν χάνονται για το 0-2 και στο επόμενο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Κβιλιτάια, τσάκισε την ψυχολογία του αντιπάλου και έκανε ότι ήθελε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ!

Στην επανάληψη είδαμε... άλλο ματς, με χαμηλό τέμπο, τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα να βγάλει αντίδραση, ψάχνοντας ένα γκολ που θα του έδινε ελπίδες ανατροπής των δεδομένων.

Ο ΑΠΟΕΛ από την άλλη, διαχειρίστηκε υποδειγματικά το προβάδισμα του, χωρίς να ανεβάσει ταχύτητα και ουσιαστικά κινδύνεψε μόνο στη φάση του 81ου λεπτού με τον Μαγιαμπέλα και ένα λεπτό αργότερα, στο 82΄, ο Εφραίμ έγραψε το 4-1 βάζοντας το... "κερασάκι στην τούρτα"!

Ο Άρης στη συνέχεια είχε δοκάρι στο 85΄ και στις καθυστερήσεις "βρήκε" γκολ χωρίς ουσία με τον Μποάκι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+1΄ ΓΚΟΛ για τον Άρη με δυνατό σουτ του Μποάκι από το ύψος της περιοχής, 4-2.

85΄ Δοκάρι για τον Άρη μετά από σουτ του Μπράουν.

82΄ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Εφραίμ εντός περιοχής και 4-1!

81΄ Σουτ του Μαγιαμπέλα από καλή θέση, άουτ.

61΄ Αδύναμο σουτ του Σόκε, μπλοκάρει εύκολα ο Μπέλετς.

43΄ Νέα ευκαιγία για τον ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά με τον Φεράρι που έκανε την κεφαλιά και ο Άλβες έσωσε την ομάδα του!

39΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛ, φοβερή ματσάρα! Εξαιρετική συνεργασία Ντάλσιο-Κβιλιτάια και ο πρώτος με πλασέ γράφει το 3-1!

37΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ και πάλι με τον Κβιλιτάια, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Άλβες για το 2-1!

35΄ Νέο σουτ από τον Στρούσκι, και αυτό άστοχο.

33΄ Άστοχο σουτ του Στρούσκι.

30΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ για το 3-1, μόλις άουτ το πλασέ του Ντάλσιο!

27΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ με κοντινή προβολή του Κβιλιτάια και 1-1! Τρομερό ματς, απάντησε με γκολ ο ΑΠΟΕΛ στην ανεπανάληπτη ευκαιρία του Άρη για το 0-2!

26΄ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία ο Άρης! Ο Ντβάλι έκανε λάθος, ο Μπαμπίκα πήρε την μπάλα και απέναντι από τον Μπέλετς έκανε το σουτ, Σλοβένος κίπερ απέκρουσε ασταθώς και ο Γκαμπονέζος επιθετικός με νέο σουτ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, βρήκε το δοκάρι!

22΄ Διαγώνιο σουτ του Μπαμπίκα, μπλοκάρει ο Μπέλετς.

17΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Άρη μετά από εξαιρετική αντεπίθεση! Ο Γκομίς πάσαρε στον Στεπίνσκι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε θαυμάσια τον Μπέλετς για το 0-1!

14΄ Διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Πρώτα με τον Μπέγκτσον ο οποίος έκανε την κεφαλιά από κοντά, ο Μπέλετς απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Στρούσκι σούταρε και έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ!

12΄ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος, ο οποίος σούταρε από θέση βολής και έστειλε την μπάλα λίγο έξω!

10΄ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Σούσιτς, διώχνει σε κόρνερ ο Άλβες.

«Θηρίο» ο Μαρτσίνιακ - Από τον τελικό Μουντιάλ στο... ΓΣΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπέγκτσον ο οποίος έκανε το σουτ, ο Μπέλετς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ!

Σουτ του Στεπίνσκι, αποκρούει ο Μπέλετς.