Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-1 την Καρμιώτισσα στο Τσίρειο, για την 19η αγωνιστική και ανέβηκε στην πρώτη θέση με 43 βαθμούς. Άνοιξε το σκορ ο Δώνης στο 47', ο Μάριος Ηλία έκανε το 0-2 στο 78', ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο σκορ ο Ντούρις στο 86'.

Στα αρχικά στάδια του ματς η Καρμιώτισσα μπήκε με περισσότερη... επιθετική διάθεση και απείλησε την εστία του Μπέλετς, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν με την πάροδο του χρόνου αυξάνοντας την πίεση στα καρέ του Κνόμπλοχ. Οι γαλαζοκίτρινοι έφτιαξαν και... έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, με τον Ντάλσιο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση δύο φορές, ενώ συνολικά η ομάδα του Μιλόγεβιτς δημιούργησε 6 τελικές (3 στο στόχο) προσπάθειες, έναντι 3 (2 στο στόχο) των γηπεδούχων.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το β' ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Δώνη να κάνει το 0-1 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φεράρι. Οι γαλαζοκίτρινοι μετά το γκολ διαχειρίστηκαν ιδανικά το προβάδισμα, με τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχους να δυσκολεύονται περισσότερο. Στο 78΄ο Μάριος Ηλία που μπήκε στην αναμέτρηση ως αλλαγή αντικαθιστώντας τον Κβιλιτάια ένα λεπτό νωρίτερα, αξιοποίησε την πάσα ασίστ του Δώνη κάνοντας το 0-2.

Στο 86' ο Μίχαλ Ντούρις μείωσε στο σκορ για το τελικό Καρμιώτισσα-ΑΠΟΕΛ 1-2.

5' Ο Ντούρις έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως ήταν σε θέση οφσάιντ που υπέδειξε σωστά και άμεσα ο βοηθός διαιτητής.

8' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ

Έκανε τη σέντρα ο Μαρκίνιος, ο Δώνης έκανε το σουτ πάνω σε αμυντικό η μπάλα...

15' Kόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σέντρα του Δώνη.

Κίτρινη κάρτα στον Ντούμπια

Εκτέλεσε ο Σαρφό, εφαλιά από τον Κβιλιτάια, η μπάλα στον Κνόμπλοχ.

20' Σουτ από τον Ντούμπια, άουτ.

23' Κίτρινη κάρτα στον Φεράρι και φάουλ για την Καρμιώτισσα.

Ο Κουλιμπαλί έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Ντούμπια, η μπάλα στον Μπέλετς!

26' Κίτρινη κάρτα στον Γκραντινάρου.

31' Σουτ από τον Μαρκίνιος, η μπάλα στον Κνόμπλοχ.

32' Τεράστια ευκαιρία με τον Ντάλσιο εντός περιοχής να κάνει το σουτ μετά από σέντρα του Σαρφό, άουτ!

36' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντάλσιο έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Κνόμπλοχ!

Πτώση Φεράρι στην περιοχή, δείχνει "παίζεται" ο ρεφ.

38' Ο Μπέλετς μαζεύει την μπάλα μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ.

39' Σέντρα από τον Δώνη, κεφαλιά από τον Σούσιτς, άουτ.

41' Σουτ από τον Ντάλσιο, άουτ.

43΄Κόρνερ για την Καρμιώτισσα.

43' Εκτέλεσε ο Ελ Αλουχί στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Μπέλετς...

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Τζανακάκης αντί Τάντι

46' Σουτ από τον Μαρκίνιος, άουτ.

47' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Φεράρι έκανε τη σέντρα, και ο Δώνης με κεφαλιά έκανε το 0-1!

51' Αβραάμ αντί Σέλουτσκα

Σουτ από τον Σαρφό, άουτ!

55' Κίτρινη κάρτα στον Μαλόνε και φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ.

60' Χατζηβασίλης αντί Κραντινάρου, Καλτσάς αντί Κουλιμπαλί

62' Σουτ από τον Ντούμπια, απέκρουσε ο Μπέλετς.

69' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, ο Ελ Αλουχί πλασάρει, άουτ.

77' Ηλία αντί Κβιλιτάια, Ντονγκαλά αντί Μαρκίνιος

Το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Κρέσπο.

78' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μάριος Ηλία στην πρώτη του επαφή κάνει το 0-2!

Πρώτο γκολ στην 7η του συμμετοχή μετά από ασίστ του Δώνη.

82' Ανδρονίκου αντί Ελ Αλουχί.

85' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Ντούρις στέλνει την μπάλα στα δίκτυα μετά από γύρισμα του Ντούμπια.

89' Ντάλι αντί Δώνη

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνοα των καθυστερήσεων.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι (Τζανακάκης 46'), Σελούτσκα (Αβραάμ 51'), Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί (Καλτσάς 60'), Ελ Αλουχί (Ανδρονίκου 82΄'), Γκραντινάρου (Χατζηβασίλης 60'), Μήτσο, Ντούρις, Νεοφύτου.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Ποντστάφσκι,, Μεντίμορετς, Αγγελή.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Νταουσβίλι, Κβιλιτάια (Ηλία 77'), Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Ντονγκαλά 77'), Σαρφό, Δώνης (Ντβάλι 89').

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Τσεμπάκ, Θεοδώρου, Γουίλερ, Ντίας, Μορέιρα.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος