Άρης και ΑΠΟΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Στο πρώτο ματς στην νέα του έδρα ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Στρούσκι στο 42', ενώ ο ΑΠΟΕΛ που βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ επί Βλάνταν Μιλόγεβιτς ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος στο 45'+3'.

Σε ένα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον οι δύο ομάδες μπήκαν από την αρχή με ξεκάθαρο επιθετικό προσανατολισμό. Στο πρώτο ματς στο νέο γήπεδο Λεμεσού ο Άρης κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην τρίτη τελική προσπάθεια των παικτών του Αλεξέι Σπιλέφσκι. Ο Μποακί στο 42' εκτέλεσε πλάγιο άουτ, ο Ντβάλι έδιωξε την μπάλα και στην κίνηση ο Στρούσκι με αριστερό σουτ έκανε το 1-0.

Για πρώτη φορά ο ΑΠΟΕΛ επί Βλάνταν Μιλόγεβιτς βρέθηκε πίσω στο σκορ και κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα. Συγκεκριμένα στο 45'+2' ο Σαρφό εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Στρούσκι, με τον διαιτητή του ματς Μενέλαο Αντωνίου να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Μαρκίνιος να ισοφαρίζει σημειώνοντας το έκτο του φετινό γκολ.

Στο β' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο... ορεξάτος δημιουργώντας τις συνθήκες για ευκαιρίες. Σούσιτς και Μαρκίνιος αστόχησαν στις πρώτες φάσεις που έφτιαξαν οι γαλαζοκίτρινοι στο β΄ημίχρονο, ενώ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους στο β' μέρος ο Μαγιαμπέλα σημάδεψε τον... Μπέλετς στο 67'.

Με την πάροδο του χρόνου το ματς άνοιξε περισσότερο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τους διαδρόμους για την αντίπαλη περιοχή. Το γκολ της νίκης που έψαχναν οι δύο ομάδες στο β' ημίχρονο δεν ήρθε ποτέ, με το τελικό 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες πράσινων και γαλαζοκίτρινων.

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

6'  Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ από τα δεξιά, γεμίζει η περιοχή του Άρη. Απομακρύνουν οι αμυνόμενοι μετά την εκτέλεση του φάουλ.

11' Εκτέλεση φάουλ με τον Σαρφό από αριστερά, ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά, αόυτ.

15' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Κβιλιτάια να κάνει την κεφαλιά μετά την σέντρα του Νονγκαλά, άουτ.

16' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κοσταντίνοφ...

Προετοιμάζεται ο Σατσιάς.

Ο Κοσταντίνοφ συνεχίζει κανονικά στο ματς.

31' O Kακόριν στέλνει την μπάλα στα δίκτυα όμως είναι σε θέση οφσάιντ.

26'  Ωραία συνεργασία Κβιλιτάια και Ντάλσιο με τον τελευταίο να κάνει το σουτ που δεν είχε το αποτέλεσμα που ήθελε ο μέσος του ΑΠΟΕΛ...

33' Σατσιάς αντί Κοσταντίνοφ.

Ο Ντβάλι έπεσε στο έδαφος, όμως συνεχίζει κανονικά...

Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους πέρασε ανεκμετάλλευτο...

42' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μποακί εκτέλεσε το πλαάγιο άουτ, ο Ντβάλι απομακρύνει και ο Στρούσκι με το αριστερό κάνει το 1-0.

45'+3' Πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Σαρφό, η μπάλα στο χέρι του Στρούσκι που έκανε κίνηση να την αποφύγει όμως δεν πρόλαβε.

45'+5' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μαρκίνιος σκοράρει και ισοφαρίζει!

6ο φετινό γκολ για τον Μαρκίνιος.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Καρώ αντί Ντβάλι.

55'  Σουτ του Σούσιτς μέσα από την περιοχή, σταματά στα σώματα η μπάλα...

57''  Ατομική ενέργεια από τον Μαρκίνιος, ο Βραζιλιάνος εκανε το σουτ, άουτ.

67' Ο Μαγιαμπέλα μετά από πάσα του Κακόριν δεν μπορεί να σκοράρει σουτάροντας πάνω στον Μπέλετς...

71' Κίτρινη κάρτα στον Καζού και στον Ντάλσιο

Κίτρινη κάρτα στον Σπιλέφσκι.

71' Γκομίς αντί Κακόριν.

72' Μπλουμ αντί Ντονγκαλά.

72' Θεοδώρου αντί Μαρκίνιος.

73'  Πλασέ από τον Μπαμπίκα, απόκρουση και πάλι από τον Μπέλετς!

76' Στεπίνσκι αντί Μπένγκτσον.

82' Κεφαλιά από τον Στεπίνσκι, άουτ.

85' Σουτ από τον Στεπίνσκι, πέφτει κι εξουδετερώνει με τάκλιν ο Καρώ!

86' Ο Κβιλιτάια στην περιοχή καθυστερεί και χάνεται η ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ...

88' Σουτ από τον Σζόκε, άουτ.

89' Μπράουν αντί Στρούσκι

Κόρνερ για τον Άρη πέρασε ανεκμετάλλευτο.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90' Νταουσβίλι αντί Σαρφό.

90'+5' Τεράστια ευκαιρία με τον Κβιλιτάια.

Αναμονή για πιθανό πέναλτι υπέρ ΑΠΟΕΛ στην τελευταία φάση

ΒΙΝΤΕΟ η τελευταία φάση στο ΑΡΗΣ-ΑΠΟΕΛ - Διεκδίκησαν πέναλτι οι γαλαζοκίτρινοι στο ΦΙΝΑΛΕ

Τέλος αγώνα. 1-1.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Βανά, Καζού, Μποακί, Μπέγκτσον (Στεπίνσκι 76'), Μαγιαμπέλα, Στρούσκι (Μπράουν 89'), Μπρόσον, Μουσούντα, Ζόκε, Κακόριν (Γκομίς 71'), Μπαμπίκα

Στον πάγκο: Σοφρωνίου, Μεντιούπ, Πηλέας, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Μονέ Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Τζιαβέ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι (Καρώ 46'), Κβιλιτάια, Κρέσπο, Ντάλσιο, Σούσιτς, Μαρκίνιος (Θεοδώρου 71'), Γουίλερ, Σαρφό (Νταουσβίλι 90'), Κοσταντίνοφ (Σατσιάς 33'), Ντογκαλά (Μπλουμ 71')

Παρατηρητής:Τσαγγάρης Μάριος

Το δικό τους σόου έδωσαν οι τυμπανιστές του Άρη λίγο πριν την έναρξη του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ.