Χωρίς να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, η ΑΕΚ επικράτησε σχετικά εύκολα της απογοητευτικής Νέας Σαλαμίνας στο "Αμμόχωστος" με 0-2, για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Λάρνακας έφτασε στους 37 πόντους και ανέβηκε στην κορυφή, αναμένοντας τα αποτελέσματα των υπόλοιπων διεκδικητών του τίτλου, για να δει σε ποια θέση θα βρίσκεται μετά την ολοκλήρωση της τελευταίας "στροφής" για το 2022!

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε και τα δύο γκολ και στην επανάληψη έκανε απλά διαχείριση τους προβαδίσματος της, χωρίς να απειληθεί καθόλου από τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία απογοήτευσε με την εμφάνιση της και παρέμεινε στους 22 πόντους και στην 6η θέση.

Να σημειωθεί ότι οι "ερυθρόλευκοι" διαμαρτυρήθηκαν έντονα (και δικαιολογημένα σύμφωνα με το τηλεοπτικό ριπλέι...) για πέναλτι στο 36ο λεπτό (με το σκορ στο 0-1), μία φάση όπου έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την εξέλιξη του αγώνα, αφού σχεδόν αμέσως έγινε το 0-2 και οι παίκτες της Νέας Σαλαμίνας, οι οποίοι ακόμα διαμαρτύρονταν, δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να βγάλουν αντίδραση και να κυνηγήσουν κάτι από το παιχνίδι στο Β΄ ημίχρονο...

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+3΄ Σουτ του Κλίμοβιτς, μπλοκάρει ο Πίριτς.

74΄ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ρομό, ο οποίος αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση μετά από γύρισμα μισό γκολ του Φαράζ!

72΄ Σουτ από τον Άλτμαν από θέση βολής, έξω.

64΄ Σουτ του Άλτμαν, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

50΄ Άστοχο σουτ από τον Τρισκόφσκι.

45΄+1΄ Άστοχη κεφαλιά του Τσίκο μετά από εκτέλεση κόρνερ.

45΄ Σουτ από τον Τρισκόφσκι, σε ετοιμότητα ο Μελίσσας.

42΄ Σουτ του Φαράζ, αποκρούει ο Μελίσστας.

39΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ! Ο Άλτμαν έκανε το σουτ από θέση βολής, λάθος εκτίμηση από τον Μελίσσα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-2!

36΄ Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι από τη Νέα Σαλαμίνα, για κράτημα του Άλτμαν στον Φελίπε. Η φάση ελέγχθηκε από τον VARίστα, ο οποίος δεν είδε παράβαση.

34΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ με καρφωτή κεφαλιά του Ρόμο, έπειτα από σέντρα του Γκαρσία, 0-1!