Με δύο γκολ των Φαράζ (31') και Λόπες (80') η ΑΕΚ κέρδισε 2-1 με ανατροπή την Ομόνοια στην Αρένα για την 15η αγωνιστική. Το σκορ άνοιξε για την Ομόνοια ο Λανγκ στο 22'.

Μέτα τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε τα κενά στη μεσαία γραμμή της ΑΕΚ και απείλησε με γρήγορες επιθέσεις.

Το σουτ του Χάμπου στο 11' σταμάτησε στον Τόμοβιτς ενώ είχε και μια διπλή ευκαιρία στο 8ο λεπτό με Λοΐζου και Χάμπο, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφ-σάιντ.

Στο 20' ο Πίριτς έκανε μεγάλη επέμβαση στο διαγώνιο σουτ του Καρίμ όμως στο 22' μετά από κόρνερ του Μπρούνο, ο Μίλετιτς έκανε το σουτ με τον πορτιέρο της ΑΕΚ να αποκρούει και στον Λανγκ στην επαναφορά να γράφει το 0-1 με κοντινή προβολή.

Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση μετά το ημίωρο και στο 31' ισοφάρισε όταν ο Τόμοβιτς με φοβερή μπαλιά έβγαλε τον Φαράζ στην πλάτη της άμυνας και ο Γάλλος αφού ντρίμπλαρε τον Λέζιακς σκόραρε με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή για το 1-1.

Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Φαράζ απείλησε όμωςο ο Ουζόχο έκανε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Γάλλου της ΑΕΚ.

Στον ίδιο γρήγορο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την Ομόνοια να απειλεί με αντεπιθέσεις.

Η Ομόνοια έδωσε χώρο στην ΑΕΚ και στο 67' η κεφαλιά του Αλτμάν έφυγε εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 69' ένα τακουνάκι του Ανσαριφάρντ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της ΑΕΚ με την Ομόνοια να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 70' και τις αλλαγές του Φερέρα.

Στο 80ο λεπτό όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ με τον Λόπες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Όιερ από δεξιά και με δυνατό πλασέ έγραψε το 2-1 φτάνοντας στην ανατροπή!

Στο 90+3' ο Πίριτς έκανε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Χούπερ και κράτησε το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ κι έτσι το τρίποντο... βάφτηκε κιτρινοπράσινο!

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι (62' Ασάντε), Φαράζ (88' Κάσας), Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (77' Λέδες), Άλτμαν (77' Ρόμο), Μάμας (62' Σανχούρχο)

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους (21' Ψάλτης), Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Μπασιρού, Κούσουλος (69' Μπάρκερ), Χαραλάμπους (83' Μάταβζ), Λοΐζου (83' Κακουλλής), Μπρούνο, Ανσαριφάρντ (69' Χούπερ)

Το LIVE:

90+3' Μεγάλη απόκρουση του Πίριτς στο κοντινό πλασέ του Χούπερ!

87' Έξω ο Φαράζ, μέσα ο Κάσας

82' Δύο αλλαγές από Φερέρα. Έξω οι Λοΐζου και Χάμπος, μέσα οι Κακουλλής και Μάταβζ

80' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες! Ο Όιερ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έδωσε στον Λόπες, ο οποίος με δυνατό πλασέ έγραψε το 2-1!

Δείτε το ΒΙΝΤΕΟ - Πατήστε ΕΔΩ

77' Διπλή αλλαγή η ΑΕΚ. Έξω οι Άλτμαν και Πέρε Πονς. Μέσα οι Λέδες και Ρόμο

76' Κεφαλιά του Λανγκ μετά από φάουλ του Μπρούνο, η μπάλα ψηλά έξω

73' Κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια και πήρε τα ηνία του αγώνα

69' Αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Χούπερ και Μπάρκερ, έξω οι Κούσουλος και Ανσαριφάρντ

69' Ωραία ενέργεια του Λοΐζου, ο Μπρούνο έκανε την πάσα από αριστερά όμως το τακουνάκι του Ανσαριφάρντ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

67' Κεφαλιά του Αλτμάν χωρίς να βλέπει, εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ουζόχο

64' Κίτρινη στον Ψάλτη για φάουλ στον Ασάντε, κίτρινη και στον Άλτμαν για διαμαρτυρία

62' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Τρισκόφσκι και Μάμας, μέσα οι Ασάντε και Όιερ

62' Κίτρινη στον Πονς

60' Αδύναμη πάσα προς τα πίσω ο Λανγκ, ο Άλτμαν προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί όμως ο Ουζόχο βγήκε σωτήρια και έδιωξε με τα πόδια

59' Συρτό σουτ του Λοΐζου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς

57' Κεφαλιά ψαράκι του Κούσουλου μετά από κόρνερ του Μπρούνο, ο Πίριτς όμως είναι σε ετοιμότητα και μαζεύει

54' Σουτ του Γκαρσία, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο

52' Κεφαλιά του Λόπες, αποκρούει σταθερά ο Ουζόχο

49' Πλασέ του Μπρούνο, η μπάλα πάει εκτός

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στατιστικά ημιχρόνου

45+1' Φωνές για πέναλτι από την ΑΕΚ, για μαρκάρισμα του Λέζιακς στον Φαράζ, παίζεται λέει ο ρεφ

35' Κι άλλη γρήγορη επίθεση από την Ομόνοια, ο Καρίμ έστρωσε στον Κούσουλο όμως το σουτ του ήταν άστοχο

33' Έφτασε κοντά στο 2-1 η ΑΕΚ, όμως ο Ουζόχο έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Φαράζ!

31' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με Φαράζ! Ο Τόμοβιτς έκανε φοβερή μπαλιά από την άμυνα, ο Φαράζ έφυγε στην πλάτη του Λέζιακς και αφού τον ντρίμπλαρε σκόραρε με όμορφο πλασέ

27' Γυριστό του Λόπες, δεν βρίσκει στόχο

24' Κι άλλο κλέψιμο στη μεσαία γραμμή από την Ομόνοια, το σουτ του Λοΐζου περνάει λίγο έξω

22' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με Λανγκ! Ο Μπρούνο εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Μίλετιτς έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Πίριτς να αποκρούει και τον Λανγκ στην επαναφορά να σκοράρει από κοντά

21' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Μάθιους, μέσα ο Ψάλτης

20' Ακόμη μια ευκαιρία για την Ομόνοια με το διαγώνιο σουτ του Καρίμ από αριστερά όμως ο Πίριτς έκανε φοβερή απόκρουση σε κόρνερ

18' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μάθιους. Ο Ψάλτης προθερμαίνεται για να τον αντικαταστήσει, ενώ επανήρχισε το παιχνίδι

18' Σουτ του Γκαρσία με το δεξί, ο Ουζόχο μαζεύει στη γωνία του

11' Η Ομόνοια έφυγε ταχύτατα στην κόντρα, Μπασιρού και Χάμπος συνδυάστηκαν όμως το τελείωμα του Κύπριου μέσου σταμάτησε στον Τόμοβιτς

8' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λοΐζου από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ με τον Πίριτς να αποκρούει και στην επαναφορά ο Χάμπος δεν βρήκε στόχο. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφ-σάιντ στον Λοΐζου

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση  με την Πάφο (31 βαθμοί) ενώ η Ομόνοια είναι στην 6η θέση με 22 βαθμούς.

19:00 ΑΕΚ – Ομόνοια
Στάδιο: ΑΕΚ ARENA
Διαιτητής: Manganiello Gian Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Piccinini Marco
AVAR: Κουμή Δημήτρης