Ιστορική νίκη για τον Απόλλωνα στο «Στάδιο Αλφαμέγα» που επικράτησε της Δόξας με 1-0 χάρη στο αυτογκόλ του Αντενόν (43'), στο πρώτο ματς που έγινε στο νέο γήπεδο Λεμεσού.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι άρχισε με εικοσάλεπτη καθυστέρηση λόγω συνωστισμού στις εισόδος και μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο ο Απόλλωνας πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι κυανόλευκοι και με τη βοήθεια του κόσμου τους που δημιούργησε εξαιρετική ατμόσφαιρα πίεσαν για το γκολ όμως δεν είχαν καλές τελικές προσπάθειες.

Ένα σουτ του Σαχάρ στο 23' πέρασε λίγο έξω όμως στη συνέχεια η Δόξα ανέβασε ρυθμό και ισορρόπησε τον αγώνα.

Στο 29' ο Σόμπτζικ σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ ενώ στο 39ο λεπτό ο Καραμανώλης σημάδεψε το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Τρία λεπτά μετά ο Ντιγκινί... ισοφάρισε στα δοκάρια με κεφαλιά όμως στο 43' ο Αντενόν με αυτογκολ μετά από μπαλιά του Χαμάς πέτυχε το πρώτο ιστορικό γκολ στο Στάδιο Αλφαμέγα και ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ντιγκινί έφτασε ξανά κοντά στο γκολ όμως από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τον Απόλλωνα να δίνει χώρο στη Δόξα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις λύσεις επιθετικά.

Στο 59' ο Μπένι μόνος στην περιοχή του Απόλλωνα δεν έκανε καλό τελείωμα ενώ στο 65' ένα σουτ του Χέντι δεν απείλησε τον Σισκόφσκι.

Μετά το 80' κάποια λάθη στην άμυνα του Απόλλωνα έδωσαν την ευκαιρία στη Δόξα να απειλήσει όμως τα σουτ των Τιτζανί και Μπένι δεν είχαν αποτέλεσμα με τους κυανόλευκους της Λεμεσού να φτάνουν στην πρώτη ιστορική νίκη στο νέο τους γήπεδο.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (70' Φιλιώτης), Ρομπερζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Χαμάς, Σαχάρ (87' Ρέθιο, Κολ (60' Χάμπος), Πίττας, Ντιγκινί (70' Ζράντι), Χέντι (70' Ίλιεφ)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Πειμπέρνς, Αρτυματάς, Μαλεκίδης, Ρέθιο, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Βα, Χάμπος, Παναγιώτου, Γιόστεν, Ζράντι

Δόξα (Ρ.Σεού): Σισκόφσκι, Αντενόν (62' Τιτζανί), Μπένι, Κέρλα, Ιωσηφίδης (46' Καργκμπό), Σαντίκ, Ασαμόα (16' Στυλιανού), Καραμανώλης, Βαγιέχο, Σόμπτζικ (77'Αμπντουλαχί), Μέσκα
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Μέσεν, Τιτζιανί, Ρονταλέγκα, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Κάργκμπο

Το LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

7 λεπτά καθυστερήσεις

87' Αλλαγή για Απόλλωνα. Έξω ο Σαχάρ, μέσα ο Ρέθιο

84' Ευκαιρία για τη Δόξα με το σουτ του Μπένι να είναι και πάλι άστοχο

82' Λάθος στην περιοχή του Απόλλωνα, όμως το σουτ του Τιτζανί σταματά σε αμυντικό

77' Αναγκαστική αλλαγή για Δόξα.Έξω ο Σόμπτζικ, μέσα ο Αμπντουλαχί

73' Μικρή διακοπή λόγω σύγκρουσης Σόμπτζικ και Αλεσάμι, οι οποίοι είναι στο έδαφος

70' Τρεις αλλαγές από Μακρίδη. Έξω οι Μαυρίας, Χέντι και Ντιγκινί, μέσα οι Φιλιώτης, Ίλιεφ και Ζράντι

65' Ένα σουτ του Χέντι μέσα από την περιοχή δεν ανησυχεί τον Σισκόφσκι.

62' Έξω ο Αντενόν, μέσα ο Τιντζανί

60' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Κολ, μέσα ο Χάμπος Κυριάκου

59' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα! Ο Μπένι από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ όμως ήταν άστοχο

56' Σκοράρει ο Ντιγκινί όμως υποδεικνύεται σε θέση οφ-σάιντ

55' Κίτρινη στον Καραμανώλη

46' Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ιωσηφίδης, μέσα ο Κάργμπο

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+2' Ευκαιρία με Ντιγκινί, ο οποίος από κοντά με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο

43' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Χαμάς έκανε την μπαλιά από αριστερά και ο Αντενόν της Δόξας με αυτογκολ πετυχαίνει το πρώτο γκολ στο νέο γήπεδο

42' Απαντά στα δοκάρια ο Απόλλωνας με την κεφαλιά του Ντιγκινί!

39' Δοκάρι για τη Δόξα με τον Καραμανώλη μόνο στην περιοχή του Απόλλωνα να κάνει την κεφαλιά!

29' Σκοράρει η Δόξα με τον Σόμπτζικ όμως ο βοηθός σηκώνει το σημαιάκι. Επιβεβαιώνεται και από το VAR

23' Σουτ του Σαχάρ, η μπάλα λίγο έξω

22' Πιέζει ο Απόλλωνας για το γκολ. Σέντρα του Αλεσάμι, ο Κέρλα διώχνει σε κόρνερ

21' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα. Πήγαν για κομπίνα οι κυανόλευκοι όμως το σουτ του Πίττα δεν ήταν καλό

16' Αναγκαστική αλλαγή η Δόξα. Έξω ο Ασαμόα, μέσα ο Στυλιανού

10' Κεφαλιά του Κέρλα, μαζεύει ο Γιοβάνοβιτς

8' Έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Απόλλωνα με πάσα, όμως ο Σισκόφσκι βγαίνει έγκαιρα και προλαβαίνει τον Πίττα

6' Μικρή καθυστέρηση λόγω τραυματισμού του Ντιγκινί. Θα συνεχίσει ο Γάλλος

19:21 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

19:17 - Κι άλλη καθυστέρηση λόγω προβλήματος με την ενδοεπικοινωνία των διαιτητών

18:55 - Καθυστέρηση στην έναρξη λόγω συνωστισμού στις εισόδους. Αρκετός κόσμος είναι εκτός γηπέδου. Στις 19:15 η έναρξη

Ενδεκάδες:

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Ρομπερζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Χαμάς,Σαχάρ, Κολ, Πίττας, Ντιγκινί, Χέντι
Στον πάγκο: Δημητρίου, Πειμπέρνς, Αρτυματάς, Μαλεκίδης, Ρέθιο, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Βα, Χάμπος, Παναγιώτου, Γιόστεν, Ζράντι

Δόξα (Ρ.Σεού): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα, Ιωσηφίδης, Σαντίκ, Ασαμόα, Καραμανώλης,  Βαγιέχο, Σόμπτζικ, Μέσκα
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Μέσεν, Τιτζιανί,  Ρονταλέγκα, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Κάργκμπο

19:00 Απόλλων – Δόξα
Στάδιο: «ΑΛΦΑΜΕΓΑ»
Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος