Ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη στο «Τάσος Μάρκου» κερδίζοντας την ΕΝΠ με 0-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα, ενώ δεν είχαν πολλές ευκαιρίες. Μέχρι το 15ο λεπτό, η ομάδα του Σατσιά έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, με τον Απόλλωνα να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και να βγει μπροστά. Ωστόσο, το πρώτο μισό βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε το γκολ, όπως και τους τρεις βαθμούς. Στο 49ο λεπτό, από γύρισμα του Βουκασίν Γιοβάνοβιτς, ο Ντιγκινί έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 0-1 για τον Απόλλωνα. Μετά το γκολ οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, με την ΕΝΠ να μην μπορεί να κάνει κάποια ουσιαστική ευκαιρία.

Με τη σημερινή του νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 22 βαθμούς μένοντας στην 5η θέση, ενώ η ΕΝΠ παρέμεινε στην 12η θέση με 11 βαθμούς.

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

88' Κολωνιάς στη θέση του Κοτσώνη.

87' Διπλή αλλαγή από τον Μακρίδη. Ζράντι και Βα στη θέση των Πίττα και Χαμάς.

83' Ίλιεφ αντί του Ντιγκινί.

82' Μαυρουδή αντί του Μέιρα και Ντρέκσα αντί του Γιεβρέμοβιτς.

69' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Κατσιάρης και Λαμί στη θέση των Βούκσεβιτς και Βουτσένοβιτς.

66' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ρέθιο στη θέση του Ντανίλο Σπόλιαριτς.

56' Κίτρινη κάρτα στον Έχμαν.

54' Κίτρινη κάρτα στον Βουκασίν για φάουλ στον Ντιαβαρά.

51' Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρς.

49' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί να ανοίγει έυκολα το σκορ. Ο Βουκασίν υπό πίεση κάνει το γύρισμα, και ο Ντιγκινί με σχετική ευκολία στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

36' Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννη Πίττα.

30' Ο Απόλλωνας δεν έχει απειλήσει την ΕΝΠ στα πρώτα τριάντα λεπτά.

20' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι μέχρι στιγμής.

11' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ, όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν εκεί για να σώσει.

6' Ο Μέιρα με σουτ εκτός της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

1' Δοκίμασε το σουτ ο Βούκσεβιτς όμως η μπάλα πέρασε σε κόρνερ.