Καθοριστική νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στην ΕΝΠ με 0-2 που την ανέβασε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο μέχρι το πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες δεν είχαν πραγματοποιήσει καμία ευκαιρία. Στο 29ο λεπτό, η ΑΕΚ δημιούργησε τη μεγαλύτερη της στιγμή με τον Τρισκόφσκι να δοκιμάζει το σουτ και να αποκρούει ο Κόστιτς, και στη συνέχεια της φάσης ο Λόπες με ανάποδο ψαλίδι να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Η ΕΝΠ προσπάθησε σε αρκετές φάσεις να απειλήσει, όμως οι αμυντικοί της ΑΕΚ δεν έδωσαν χώρο. Σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες χρειάστηκαν αρκετό χρόνο για να βρουν τον ρυθμό τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε ακόμη πιο απειλητική και έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να είναι σαφώς πιο επικίνδυνη στις επιθέσεις της. Στο 68ο λεπτό, ο Σαρχούχο δοκίμασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της εστίας του Κότσιτς, με τον τελευταίο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Με τη σημερινή της νίκη η ΑΕΚ ανεβαίνει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς και στο πλην 2 από την κορυφή, ενώ η ΕΝΠ παρέμεινε στην 12η θέση με 11 βαθμούς.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος αγώνα.

88' Χριστοφόρου αντί του Σανχούρχο.

84' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Λόπες και Εγγλέζου, Ρομό και Γκαρσία μέσα.

78' Τριπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Μέσα οι Μαυρουδής, Γαβριήλ και Γκόρσια, έξω οι Μέιρα, Κοτσώνης και Κωνσταντίνου.

74' Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι της ΑΕΚ. Η φάση ελέγχεται από το VAR.

72' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μάμας και Κάσας μέσα , Τρισκόφσκι και Φαράζ εκτός.

71' Δοκιμάζει το σουτ ο Λόπες, πολύ άστοχο.

68' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ με τον Σανχούρχο με ένα σουτ βολίδα, που δεν μπορούσε να πιασει ο Κόστιτς.

62' Κάθετη μπαλιά του Εγγλέζου στον Πονς και αυτός με την σειρά του στον Πονς μου τη δίνει στον Τρισκόφσκι που δοκιμάζει με ανάποδο ψαλιδάκι να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

60' Αναγκαστική αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Βουτσένοβιτς λόγω ζαλάδας στη θέση του ο Λαμί.

56' Καλή προσπάθεια για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Τρισκόφσκι, όμως ο Εχμάν διώχνει σε κόρνερ.

Έναρξη δευτέρου ημίχρονου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Κίτρινη κάρτα στον Βουτσένοβιτς για μαρκάρισμα στο Πονς, και χάνει το επόμενο παιχνίδι.

35' Αλλαγή από την ΕΝΠ. Κολωνιάς αντί του Ντρέκσα.

29' ΓΚΟΛΑΡΑ για την ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες. Δοκίμασε ο Τρισκόφσκι, ο Κόστιτς απέκρουσε, δοκιμάζει ξανά ο Λόπες με ανάποδο ψαλιδάκι και η μπάλα περνά εντός των δικτύων της ΕΝΠ.

27' Πολύ καλή στιγμή για την ΕΝΠ, η μπάλα πέρασε έξω.

24' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για την ΑΕΚ με τον Ιβάν Τρισκόφσκι χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα ο Κόστιτς.

15' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι.