Την 8η του συνεχόμενη νίκη πήρε σήμερα ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας την Ομόνοια με 4-0.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε για να κυριαρχήσει, κάτι που κατάφερνε με σχετική ευκολία. Το ΑΠΟΕΛ έδειξε να κινείται με περισσότερη άνεση στο γήπεδο και να δημιουργεί ευκαιρίες. Από την άλλη η Ομόνοια, δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα κάνοντας συνεχόμενα λάθη. Στο 24ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λαγκ για φάουλ στον Κβίλι που έβγαινε μόνος του μπροστά. Στο 45+1’ ο Κβιλιτάια από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά και έδωσε το προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο, με την Ομόνοια να βρίσκεται σε μειονεκτική θέση. Στο 60ο λεπτό ο Κβιλιτάια από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της εστίας του Ουζόχο και έκανε το 2-0. Στο 67ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στον ΑΠΟΕΛ για φάουλ του Κούσουλλου σε ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων. Στην εκτέλεση ήταν ο Μαρκίνιος, ο οποίος με επιτυχία έκανε το 3-0. Στο 90+2’ ο Εφραίμ από ασίστ του Μπλουμ έκανε το 4-0.

Το ΑΠΟΕΛ με τη σημερινή του νίκη ανέβηκε στην 2η θέση με 27 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια παρέμεινε στην 6η θέση με 16 βαθμούς.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη του "αιώνιου" ντέρμπι:

Τέλος αγώνα.

90+2' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ μετά από λάθος των αμυντικών της Ομόνοιας.

88' Κίτρινη στον Χαραλάμπους για φάουλ στον Εφραίμ.

84' Μεγάλη ευκαιρία για τον Κακουλλή.

82' Κίτρινη κάρτα στον Λέζιακς για φάουλ στον Σατσιά.

80' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Εντογκαλά, Ντάλτσιο και Εφραίμ στη θέση των Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια και Μαρκίνιος.

77' Εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες, όμως η μπάλα κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο.

75' Μπασιρού μετά τον Κασάμα.

73' Προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις ο Λοΐζου, όμως ο Μπέλετς μάζεψε.

69' Διπλή αλλαγή από την Ομόνοια. Κούσουλος και Ψάλτης εκτός, Λοΐζου και Χαραλάμπους μέσα.

68' Εύστοχος ο Μαρκίνιος από τα έντεκα βήματα και 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ. (Δείτε το γκολ)

67' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, στην εκτέλεση ο Μαρκίνιος.

60' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια που διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του. Η εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες, δοκίμασε το σουτ ο Μπλουμ με τον Ουζόχο να την κόβει, και ξανά ο Κβιλιτάια που έκανε το 0-2. (Δείτε το γκολ)

59' Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλλο.

58' Σατσιάς στη θέση του Σούσιτς που δεν μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι.

54' Άστοχο σουτ από τον Κβιλιτάια.

50' Καλή στιγμή για την Ομόνοια με τον Λέζιακς, όμως ο Μπέλετς ήταν έτοιμος να διώξει.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Νικόλας Παναγιώτου αντί του Μπεζούς.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+2' Δεν υπάρχει οφσάιντ λέει ο διαιτητής. Το γκολ μετράει κανονικά.

45+1' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντβάλι με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες. Πάνω το σημαιάκι από τον Καλογήρου για οφσάιντ. Ελέγχεται η φάση. (Δείτε το γκολ)

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

43' Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς για φάουλ σε αντίπαλο.

40' Κίτρινη κάρτα και στον Ψάλτη.

37' Κίτρινη κάρτα στον Γουίλερ για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπεζούς.

35' Μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι για την Ομόνοια με τον Κακουλλή, όμως ο Μπέλετς μάζεψε. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, οπόταν η φάση δεν λογαριάζεται ως τελική.

34' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Ομόνοια.

28' Αλλαγή για την Ομόνοια. Γιούστε στη θέση του Χούπερ.

27' Λάθος από τον Κασάμα, ο Μαρκίνιος πασάρει στον Κβιλιτάια και αυτός από κοντά δοκιμάζει το σουτ. Μάζεψε εύκολα ο Νιγηριανός.

24' Απευθείας κόκκινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Λαγκ και φάουλ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ούγγρος αμυντικός της Ομόνοιας έκανε φάουλ στον Κβιλιτάια που έφευγε μόνος. Ο Βιγιαφάνες στην εκτέλεση του φάουλ, η μπάλα όμως περνάει πάνω από την εστία του Ουζόχο.

20' Προσπάθεια του Μπλουμ για σουτ, η μπάλα κτυπάει στην πλάτη του Λαγκ και περνάει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Σαρφό, όμως ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα.

19' Φάουλ από τον Ψάλτη στον Μαρκίνιος. Στην εκτέλεση ο Βιγιαφάνες.

15' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μπλουμ στη θέση του Δώνη.

14' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με Σούσιτς. Ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ δοκίμασε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ουζόχο.

10' Στο έδαφος ο Δώνης που δεν μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι. Ζητά αλλαγή από μόνος του ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής.

9' Φάουλ στον Βιγιαφάνες από τον Κασάμα.

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Στην εκτέλεση ο Μαρκίνιος.