Φιλική νίκη πήρε η Κύπρος στο Ισραήλ, κερδίζοντας τους γηπεδούχους με 2-3.

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε στο παιχνίδι με κύριο μέλημά της το γρήγορο γκολ. Στο 2ο λεπτό από γύρισμα του Μηνά Αντωνίου, ο Χαραλάμπους έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 0-1 για την Κύπρο. Στο 24ο λεπτό ο Κυριάκου έκλεψε την μπάλα από τους Ισραηλινούς, την έστειλε στον Πίττα και αυτός με τη σειρά του έκανε το 0-2 για την ομάδα της Κύπρου. Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Ισραήλ δεν έκανε καμία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Σε γενικές γραμμές η Εθνική μας ομάδα «τρύπωνε» εύκολα από το κέντρο του Ισραήλ και έβρισκε την ευκαιρία για να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κύπρος προσπάθησε να κάνει ότι καλύτερο, ενώ το Ισραήλ ήταν η ομάδα που έψαχνε τον τρόπο να σκοράρει. Στο 66ο λεπτό ο Γκλουχ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και μείωσε σε 0-1, ενώ σε λιγότερο από δύο λεπτά, ο Μπαρίμπο έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 82ο λεπτό ο Μιχάλης Ιωάννου σημειώνει ένα πανέμορφο γκολ και λυτρώνει την Εθνική Κύπρου.

Ζωντανά το ματς από το ΡΙΚ:

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

88' Οικονομίδης στη θέση του Γουίλερ.

88' Σώζει ο Δημητρίου για την Κύπρο.

85' Ο Ματίας Σπόλιαριτς βρίσκεται στο έδαφος.

82' ΓΚΟΛΑΡΑ ο Ιωάννου και 2-3 για την Εθνική Κύπρου.

79' Άλλη μία τελική για την Κύπρο με τον Χαραλάμπους, ο Πέρετζ λέει όχι.

77' Μεγάλη προσπάθεια για την Εθνική μας με τον Χαραλάμπους, όμως ο Πέρετζ αποκρούει.

76' Διπλή αλλαγή από τον Τιμούρ. Μ.Σπόλιαριτς και Μάμας μέσα, Κάστανος και Ντανίλο εκτός.

73' Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Μέσα οι Χριστοφή και Ιωάννου στη θέση των Πίττα και Κυριάκου.

71' Έξω ο Γκολντμπεργκ, μέσα ο Σαρδάλ.

67' ΓΚΟΛ για το Ισραήλ με τον Μπαριμπό που φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

66' ΓΚΟΛ για το Ισραήλ με τον Γκλουχ.

64' Γεχεζκέλ δοκιμάζει όμως η μπάλα περνάει εκτός.

62' Έξω ο Λαβί, μέσα ο Σαφούρι.

56' 'Αλλη μία αλλαγή για το Ισραήλ. Γκρέγκσκιν στη θέση του Λέιτνερ.

49' Πρώτη καλή στιγμή για το Ισραήλ στο παιχνίδι.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τριπλή αλλαγή για το Ισραήλ. Έξω οι Ντάσα, Νάτχο, Άλτμαν μέσα οι Λαβί, Κάναν και Μπαρίμπο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

33' 'Αλλη μία μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο που βρήκε τον τρόπο να τρυπώνει εύκολα από το κέντρο του Ισραήλ.

24' ΓΚΟΛ για την Κύπρο με τον Πίττα. Από κλέψιμο που έγινε στην μεσαία γραμμή, ο Κυριάκου έκλεψε την μπάλα από τους Ισραηλινούς και την έστειλε στον Πίττα με τον τελευταίο να κάνει το 0-2.

14' Ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά από σέντρα του Κάστανου, όμως η μπάλα πέρασε εκτός.

4' Μεγάλη ευκαιρία με την Κύπρο από σουτ του Κάστανου, ο Πέρετζ δίωχνει δύσκολα σε κόρνερ.

2' ΓΚΟΛ για την Εθνική Κύπρου με τον Χαραλάμπους από γύρισμα του Αντωνίου. Με το καλημέρα πήρε το προβάδισμα η ομάδα της Κύπρου.

Έναρξη αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Ισραήλ (Χαζάν): Πέρετζ, Ντάσα, Σλόμο, Γκολντμπεργκ, Λέιτνερ, Νάτχο, Πέρετζ, Γκλουχ, Σβίρο, Άλτμαν, Γεχεζκέλ

Στον πάγκο: Ζαράφι, Γκλέιζερ Ο, Γκλέιζερ Ν, Σαφούρι, Μπαρίμπο, Λάβι, Κανιτσόφσκι, Σαρντάλ, Κανάαν, Ντειβιντ, Κάρζεφ, Γκρέχιν

Κύπρος (Κετσπάγια): Δημητρίου, Ανδρέου, Γκόγκιτς, Αντωνιάδης, Αντωνίου, Γουίλερ, Ν. Σπόλιαριτς, Χάμπος, Κάστανος, Πίττας, Χαραλάμπους

Στον πάγκο: Παναγή, Σωφρονίου, Μάμας, Οικονομίδης, Εφραίμ, Χριστοφή, Κακουλλής, Μ. Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Κορρέα, Λοϊζου, Ιωάννου, Σιέλης