Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 1-0 την Δόξα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στην Περιστερώνα. Σκόρερ για τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας ο Μαρκίνιος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 33'.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ασκώντας πίεση στην άμυνα της Δόξας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο αμυντικός μηχανισμός των γηπεδούχων έσπασε... ουσιαστικά στο 33' όταν ο Μαρκίνιος ανάγκασε τον Στυλιανού να υποπέσει σε πέναλτι ανατρέποντας τον Βραζιλιάνο εντός περιοχής. Ο εξτρέμ του ΑΠΟΕΛ ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι κι έκανε το 0-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο η εικόνα ήταν πανομοιότυπη με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, όμως με το ρευστό 0-1 να μην διαφοροποιείται η Δόξα απείλησε τους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να διαφυλάξουν μέχρι τέλος το σκορ που διαμορφώθηκε στο 33' με σκόρερ... νίκης τον Μαρκίνιος.

LIVE ενημέρωση από το ThemaSports για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

4'  Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο ματς...

6' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Απομάκρυναν οι γηπεδούχοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

7' Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτέλεσε ο Σαρφό, κεφαλιά από τον Ντβάλι, απομάκρυνε την μπάλα αμυντικός της Δόξας.

20'  Γύρισμα από τον Γουίλερ, έδιωξε ο Βαγιέχο προτού η μπάλα φτάσει στον Κβιλιτάια.

23' Ο Ίλιτς επιχείρησε το σουτ εκτός περιοσής με το αριστερό, άουτ! Η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς...

25' O Mαρκίνιος έκανε το σουτ, η μπάλα στον Σισκόφσκι.

26' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος στην περιοχή  πάσαρε στον Βιγιαφάνιες που έκανε το σουτ, εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

27' Σουτ από τον Βιγιαφάνιες, άουτ.

31' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Απομάκρυνε την μπάλα ο Βαγιέχο και στη συνέχεια ο Σόμπτζικ.

Πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ!

Πέναλτι για ανατροπή του Μαρκίνιος από τον Στυλιανού.

32' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος ευστοχεί για το 0-1!

Τρίτο γκολ για τον Μαρκίνιος που γίνεται πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ.

39' Ατομική ενέργεια από αριστερά ο Μαρκίνιος που έκανε το διαγώνιο σουτ, άουτ.

40' Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς.

41' Κίτρινη στον Βιγιαφάνιες.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Σατσιάς αντί Τσεμπάκ

46' Τιντζιανί αντί Ιωσηφίδη.

47' Γύρισμα από δεξιά ο Δώνης, σουτ από τον Κβιλιτάια, κόρνερ.

55' Αμπντουλαχί αντί Σόμπτζικ.

58' Kίτρινη στον Γουήλερ.

59' Τεράστια ευκαιρία για την Δόξα με τον Μπένι από ευνοϊκή θέση να πλασάρει άουτ!

65' Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια για διαμαρτυρίες.

73' Εφραίμ και Ντάλσιο αντί Μαρκίνιος και Βιγιαφάνιες.

75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ να σουτάρει και τον Σισκόφσκι να... απογειώνεται και να εξουδετερώνει!

76' Ρονταλέγκα αντί Ίλιτς

83' Μπλουμ αντί Δώνη.

87' Κόρνερ για την Δόξα.

Η μπάλα στην κατοχή παικτών του ΑΠΟΕΛ μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Kόρνερ για την Δόξα.

Άουτ δείχνει ο επόπτης.

Στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕλ, ο Μπλουμ έκανε την σέντρα στην περιοχή, όμως η φάση σταμάτησε για επιθετικό φάουλ από τον Εφραίμ.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από τον Τιντζιανί, στην αγκαλιά του Χριστοδούλου η μπάλα.

90'+4' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Κβιλιτάια.

90'+4'Ηλία αντί Σαρφό

90'+4'Καργκμπό αντί Στυλιανού.

Δόξα: Σισκόφσκι, Ασαμόα, Βαγιέχο, Αντενόν, Στυλιανού (Καργκμπο 90'+4), Ίλιτς (Ρονταλέγκα 76'), Σόμπτζικ (Αμπντουλαχί 55'), Ιωσηφίδης (Τιντζιανί 46'), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Μπένι.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (Ντάλσιο 73'), Κβιλιτάια, Τσεμπάκ (Σατσιάς 46'), Κρέσπο, Μαρκίνιος (Εφραίμ 73'), Γουίλερ, Σαρφό (Ηλία 90'+4'), Κοσταντίνοφ, Δώνης(Μπλουμ 83').

Στάδιο: «Κατωκοπιά Επιστροφή-Γλαύκος Κληρίδης»
Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Κώστα Ροβέρτος