Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του βαρωσιώτικου ντέρμπι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για τη 10η αγωνιστική αφού επικράτησε με 2-1 στο «Παπαδόπουλος». Σκόρερ οι Κίκο (7') και Σάμπο (43΄) για την Κυρία, ισοφάρισε προσωρινά ο Άδωνη στο 14' για τη Σαλαμίνα.

Το βαρωσιώτικο ντέρμπι άρχισε με... τρελό ρυθμό αφού μόλις στο 7' ο Κίκο άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από δεξιά.

Λίγα λεπτά μετά, στο 14' η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στην ισοφάριση όταν μετά από κεφαλιά του Κατσικά ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς και ο Άδωνη από κοντά έκανε το 1-1.

Μετά το 20λεπτο έπεσε ο ρυθμός με την Νέα Σαλαμίνα να απειλεί στο 32'με ένα σουτ του Τιάγκο.

Στο 38ο λεπτό μια μπαλιά του Κορέια στην περιοχή έστειλε τον Κροάτη ρεφ στο VAR εκεί όπου υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης για χέρι του Άδωνη.

Ο Σάμπο εκτέλεσε εύστοχα στο 43' για το 2-1 υπέρ της Κυρίας ενώ το ματς πήρε φωτιά στα εναπομείναντα 7 λεπτά με τις καθυστερήσεις.

Ο Φερέιρα έκανε ένα σουτ στην περιοχή όμως σταμάτησε σε σώμα αμυντικού, στη συνέχεια το πλασέ του Φελίπε πέρασε δίπλα από την εστία του Λόρια ενώ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ένα σουτ του Ράντονιτς δεν βρήκε στόχο.

Β' Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ένα δοκάρι για τη Σαλαμίνα στο 48' μετά από σουτ του Φράγκου.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση πήρε τα ηνία και απείλησε στο 54' με ένα άστοχο σουτ του Φερέιρα ενώ στο 58' ο Μελίσσας έκανε μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Νινγκά που μπήκε αλλαγή.

Η Ανόρθωση συνέχισε να έχει τον έλεγχο με τη Νέα Σαλαμίνα να μην μπορεί να απειλήσει παρά τις αλλαγές του Πουρσαϊτίδη.

Ένα σουτ του Νινγκά στο 79' κτύπησε στον Άδωνη και έφυγε έξω ενώ ένα λεπτό μετά το φαλτσαριστό σουτ του Γουαρίς δεν βρήκε στόχο.

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε κοντά στο 2-2 στο 90' όμως ο Μιγκελίτο μέσα από την μικρή περιοχή δεν βρήκε στόχο!

Το 2-1 παρέμεινε και έτσι η Κυρία επανήλθε στις νίκες και έφτασε στους 14 βαθμούς, όσους και η ΑΕΛ που είναι 6η. Παρέμεινε στους 13 βαθμούς η Σαλαμίνα.

Το LIVE:

5 λεπτά καθυστερήσεις

90' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τη Σαλαμίνα! Ο Μιγκελίτο μόνος στο δεύτερο δοκάρι από το ένα μέτρο δεν βρήκε στόχο!

90' Ο Λάζαρος έκανε την μπαλιά, ο Γουαρίς από καλή θέση δεν έκανε καλό τελείωμα.

89' Τελικά σφίγγει τα δόντια και επιστρέφει ο Μάντζεκ

88' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω Ιωάννου και μέσα ο Λάζαρος

87' Τραυματίστηκε ο Μάντζεκ και δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει, με 10 η Σαλαμίνα αφού ολοκλήρωσε τις αλλαγές

83' Ελέγχει τον ρυθμό η Ανόρθωση, η Νέα Σαλαμίνα είναι ακίνδυνη επιθετικά

80' Φαλτσαριστό σουτ του Γουαρίς, η μπάλα έξω

79' Ο Αντωνίου τη σέντρα από δεξιά, ο Νινγκά έκανε το σουτ όμως ο Άδωνη έδιωξε σε κόρνερ

75' Μακρινή εκτέλεση  φάουλ του Μποτεάκ, η μπάλα στο τείχος

67' Κίτρινη στον Χρυσοστόμου

66' Δύο αλλαγές η Ανόρθωση. Μέσα οι Χρυσοστόμου και Χριστοφή, έξω οι Σάμπο και Φερέιρα

65' Κίτρινη στον Αντωνίου

62' Άλλες δύο αλλαγές η Σαλαμίνα. Έξω οι Φράγκος και Κλίμοβιτς, μέσα οι Μαργκάσα και Μιγκελίτο

58' Μεγάλη απόκρουση του Μελίσσα σε κεφαλιά του Νινγκά

55' Αλλαγές από τις δύο ομάδες. Έξω ο Φλοριάν, μέσα ο Ντορεγκαράι. Από πλευράς Ανόρθωσης έξω οι Ράντονιτς και Κορέια, μέσα οι Γουαρίς και Νινγκά

54' Σουτ του Φερέιρα με το αριστερό, η μπάλα έξω

48' Δυνατό σουτ του Φράγκου, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια και έξω

46' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα. Έξω ο Τιάγκο, μέσα ο Μποτεάκ

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+4' Σουτ του Ράντονιτς από το ύψος της περιοχής, άστοχο

45+3' Πλασέ από τον Φελίπε, η μπάλα μόλις έξω

45+2' Ο Φερέιρα μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ όμως σταμάτησε σε σώμα αμυντικού.

43' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Σάμπο εκτελεί εύστοχα και 2-1 η Κυρία!

41' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση για χέρι του Άδωνη όπως λέει ο Κροάτης ρεφ

38' Το VAR τσεκάρει πιθανό χέρι του Κατσικά στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας - Πάει στο on field review o Μπέμπεκ

32' Ωραία μπαλιά του Άδωνη από την άμυνα, ο Τιάγκο μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό όμως ο Λόρια μάζεψε σταθερά

28' Προσπαθεί να πιέσει από αριστερά η Κυρία, κόπασε ο ρυθμός των πρώτων λεπτών

14' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα! Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λόρια έκανε ασταθή απόκρουση και ο Άδωνη από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα

13' Κίτρινη στον Σάμπο

12' Κίτρινη στον Κορέια

8' Κίτρινησ τον Οφόρι

7' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Κίκο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά νίκησε τον Μελίσσα

6' Κίτρινη στον Τιάγκο

3' Εκτέλεση φάουλ του Κίκο, ο Μελίσσας διώχνει με δυσκολία

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Κορρέα, Μπαϊσίνιο, Κίκο, Σάμπο, Πάντσεον, Ιωάννου, Φερέιρα, Κορέια, Ράντονιτς
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Παρούτης, Γουαρίς, Λάζαρος, Νινγκά, Χαρογιάν, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Τολεμές, Τιάγκο, Φελίπε
Στον πάγκο: Κίσσας, Μιγκελίτο, Τσίκο, Σταλόνε, Κουμουρής, Μποτεάκ, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Μαργκάσα, Φιάκας, Ντιακιτέ.

Σάββατο, 05.11.2022 / 19:00