Η Ομόνοια νίκησε 2-0 την Ανόρθωση στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 12 βαθμούς, στους 11 παρέμεινε η Κυρία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός κινήθηκε σε ψηλά επίπεδα με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με διαφορετικό τρόπο να φτάσουν στο γκολ. Η Ομόνοια με περισσότερη επιθετικότητα στο παιχνίδι της, ενώ η Ανόρθωση έδωσε χώρο στους πράσινους και επιδίωξε να κάνει τη ζημιά στην αντεπίθεση.

Τη... διαφορά έκανε ο Μπρούνο στο 43' όταν μετά από κάθετη ασίστ του Παπουλή έκανε το 1-0 για την Ομόνοια.

Στο β' ημίχρονο η Ανόρθωση, απόρροια και του σκορ, προσπάθησε να ανέβει περισσότερο, έφτιαξε ευκαιρίες όμως η δυστοκία στην τελική προσπάθεια δεν έφερε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Κακουκκλής στο 86' μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μπεζούς υποδέχθηκε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 2-0.

Έναρξη αγώνα.

2' Εκτέλεση κόρνερ για τους γηπεδούχους, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

3' Ο Παπουλής στην περιοχή έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, άουτ.

5' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση  με τους Νινγκά, Λάζαρο και Ουάρντα να συνεργάζονται με τον Αιγύπτιο να σουτάρει άουτ!

5' Κόρνερ για την Ανόρθωση. Εκτέλεσε ο Λάζαρος, απομάκρυνε ο Παπουλής.

9' Κόρνερ για την Ομόνοια.  Εκτέλεσε ο Μπρούνο, απομάκρυνε αμυντικό της Κυρίας.

14' Ο Χαρογιάν από δεξιά έκανε τη σέντρα, μάζεψε την μπάλα ο Ουζόχο.

Νέο κόρνερ για την Ομόνοια πέρασε αναξιοποίητο...

17' Νέο κόρνερ μετά από προσπάθεια του Λοΐζου στην περιοχή.

21' Σουτ από τον Κούσουλο, άουτ.

22' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Καρίμ εντός περιοχής να σουτάρει και τον Λόρια να εξουδετερώνει!

28' Σουτ από τον Λέζιακς με το δεξί πόδι, άουτ.

29' Η Ανόρθωση έδωσε χώρο στην Ομόνοια, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν να "χτυπήσουν" και στην αντεπίθεση.

32' Ανεκμετάλλευτο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους...

36' Σέντρα από τον Λέζιακς, διώχνει αμυντικός της Ανόρθωσης.

39' Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλο.

Εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση ο Λάζαρος, άουτ.

43' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μπρούνο ανοίγει το σκορ! Ο Κούσουλος πάσαρε στον Παπουλή και ο Ελλαδίτης έκανε την κάθετη ασίστ στον Μπρούνο που μπήκε στην περιοχή και με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ.

Πέμπτο γκολ για τον πρώτο σκόρερ των πρασίνων.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Φερέιρα αντί Αντωνίου.

49'  Άστοχο σουτ του Πάντσεον

51' Άστοχο σουτ Φερέιρα, άουτ.

57' Άστοχο σουτ από τον Πάντσεον.

59' Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

63' Φάουλ για την Ανόρθωση από αριστερά με τον Κίκο.  Απομάκρυναν οι αμυντικοί, έγινε στη συνέχεια μια μπαλιά στην περιοχή, η μπάλα στον Μπαϊσίνιο και άουτ...

66' Κάθετη πάσα Λάζαρου στον Φερέιρα που πλασάρει πάνω στον Ουζόχο!

67' Χάμπος αντί Κούσουλου.

67' Μπεζούς αντί Παπουλή.

67' Ράντονιτς αντί Νινγκά

70' Κίτρινη κάρτα στον Κασάμα.

ΑΣΣΥΛΛΗΠΤΗ ευκαιρία για την Ανόρθωση!

Ο Λάζαρος στο 71' στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία από πλεονεκτική θέση!

73' Ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Ανσαριφάρντ πλάσαρε, όμως ο Μπαισίνιο έκοψε πάνω στη γραμμή.

76' Κίτρινη στον Μπεζούς.

77' Κακουλλής αντί Καρίμ

77' Ιωάννου αντί Πάντσεον

77' Χρυσοστόμου αντί Λάζαρου.

80' Εξαιρετική ενέργεια από τον Χριστοφή από δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Ράντονιτς δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή!

Δεν το πιστεύει ο Μουνιόθ με αυτά που βλέπει...

Γονάτισε μπροστά από τον πάγκο του ο τεχνικός της Κυρίας.

86' ΓΚΟΛ 2-0! Κάθετη μπαλιά από τον Μπεζούς, ο Κακουλλής υποδέχθηκε την μπάλα και με αριστερό πλασέ έκανε το 2-0.

89' Χούπερ αντί Λοΐζου.

89' Παναγιώτου αντί Μπρούνο.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ομόνοια:Ουζόχο, Γιούστε, Κασάμα, Μπρούνο (Παναγιώτου 89'), (Λοϊζου  89'), Παπουλής (Μπέζους 67'), Κίτσος, Λέτσιακς, Καρίμ (Κακουλλής 77), Κούσουλος (Χάμπος 67'), Μίλετιτς

Στον πάγκο: Παναγή, Μάταβζ, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μιξ, Κυριακίδης.

Ανόρθωση: Λόρια, Αντωνίου (Φερέιρα 46'), Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Κίκο, Πάντσεον (Ιωάννου 77'), Σάμπο (Χριστοφή 67'), Ουάρντα, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος (Χρυσοστόμου 77'), Νινγκά (Ράντονιτς 67').

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Παρούτης, Κορρέα

Διαιτητής: Marinelli Livio
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας