Ο ΑΠΟΕΛ... απέδρασε από το Τσίρειο νικώντας τον Απόλλωνα με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μαρκίνιος στο 90'+5'. Τα έκτροπα στο α' ημίχρονο που οδήγησαν στην 15λεπτη διακοπή στιγμάτισαν την αναμέτρηση στο Τσίρειο.

Στο α' ημίχρονο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που πίεσε περισσότερο για το γκολ δημιουργώντας ευκαιρίες κυρίως από στημένες φάσεις, με τους γαλάζιους της Λεμεσού να έχουν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους.

Οι γαλαζοκίτρινοι της πρωτεύουσας επιδίωξαν να πιέσουν ψηλά με στόχο να δημιουργήσουν φάσεις με το στοιχείο του αιφνιδιασμού. Ο Ντάλσιο στο στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους σημάδεψε το δοκάρι στην σημαντικότερη φάση για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο 45λεπτο που στιγματίστηκε στιγματίστηκε από 15λεπτη διακοπή λόγω επεισοδίων στο 23' του ματς.

Στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες επένδυσαν στο ίδιο πλάνο, με τον Απόλλωνα να είναι η ομάδα με την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, με τον ΑΠΟΕΛ να... ψάχνει τις στιγμές που θα μπορέσουν οι ποδοσφαιριστές του Μιλόγεβιτς να κάνουν τη διαφορά. Οι δύο ομάδες έφτιαξαν ευκαιρίες, με τους δύο τερματοφύλακες να είναι αποτελεσματικοί στις επιθέσεις των αντιπάλων. Στο 90' ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στο γκολ όμως μετά την κεφαλιά από τον Πίττα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε έξω.

Στο 90'+3' ο Μαυρίας ανέτρεψε τον Μαρκίνιος στην περιοχή, με τον Βραζλιάνο να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και να χαρίζει τους τρεις βαθμούς στον ΑΠΟΕΛ που ανέβηκε στην τρίτη θέση με 18 βαθμούς.

Φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής κερδίζει ο Απόλλωνας

6' Εκτέλεσε ο Κολ, απομάκρυναν οι αμυντικοί.

10' Σουτ από τον Ζράντι, η μπάλα στον Μπέλετς. Η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς.

11' Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι. Συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

15' Σέντρα από τον Φεράρι, ο Γιοβάνοβιτς πέφτει και μαζεύει.

20' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από συνεργασία Σούσιτς και Δώνη ο δεύτερος έκανε το γύρισμα, η μπάλα στον Ρέθιο και κόρνερ.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

23' Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Οπαδοί μπήκαν στο γήπεδο!

ΔΙΑΚΟΠΗ στο ματς. Παρέμβαση της αστυνομίας.

27'  Αστυνομικό αυτοκίνητο διασχίζει τώρα το γήπεδο σε μια προσπάθεια να σταματήσει τα επεισόδια

Ασθενοφόρο στην κερκίδα του ΑΠΟΕΛ πιθανότατα για άλλο επεισόδιο με φίλο των γαλαζοκιτρίνων.

Σύμφωνα με την ενημέρωση της Cytavision υπήρξε ένας τραυματισμός οπαδού του ΑΠΟΕΛ, ωστόσο είναι καλά και για προληπτικούς λόγους για μπήκε το ασθενοφόρο.

31'  Ο αγώνας θα συνεχιστεί κανονικά

Το ματς διακόπηκε στο 22:40.

38' Επαναρχίζει το ματς

Ο Κολ ετοιμάζεται για την εκτέλεση του κόρνερ...

39' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Βούκασιν Γιοβάνοβιτς να κάνει την κεφαλιά, άουτ!

41' Κόρνερ υπέρ του Απόλλωνα.

41΄Ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πίττας έκανε την κεφαλιά, άουτ.

42' Κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Χωρίς αντίκρισμα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Εφραίμ...

45'+2' O Eφραίμ στην περιοχή δεν μπορεί να συνεχίσει.

45'+12' Tεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Κάθετη πάσα από τον Εφραίμ στον Ντάλσιο που πλάσαρε σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι της εστίας του Γιοβάνοβιτς!

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Βιγιαφάνιες αντί Νταουσβίλι.

46' Σουτ από τον Κολ, άουτ.

56' Εκτέλεση φάουλ από τον Κολ, η μπάλα στον Μπέλετς μετά την κεφαλιά του Αρτυματά.

58' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ να εκμεταλλεύεται λάθος από τον Αρτυματά και να πλασάρει, άουτ!

Τριπλή αλλαγή ετοιμάζει ο Καταλά...

60' Αλεσάμι αντί Αρτυματά

60' Σαχάρ αντί Ίλιεφ

60' Νταμπό αντί Ρέθιο

63'  Κόρνερ κέρδισε η ομάδα της Λεμεσού, έδιωξαν οι του ΑΠΟΕΛ

67' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ πέρασε ανεκμετάλλευτο...

70' Ντιγκινί αντί Ζράντι

70' Μ.Ηλία αντί Μάγκλιτσα

70' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Εκτέλεσε ο Εφραίμ απομάκρυνε αμυντικός.

Στη συνέχεια της φάσης ο Ηλία εντός περιοχής έκανε το πλασέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Γιοβάνοβιτς.

75' Εκτέλεση κόρνερ από τον Κολ, έδιωξε αμυντικός του ΑΠΟΕΛ...

Κίτρινη στον Μάκη Σεργίδη για διαμαρτυρίες.

60%-40% η κατοχή της μπάλας.

80' Μαρκινιος αντί Εφραίμ

Στον Κρέσπο το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

83' O Δώνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα στον Μάριο Ηλία που υποδέχθηκε ιδανικά την μπάλα κι έκανε το σουτ πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

85' Xέντι αντί Βα.

87' Σουτ από τον Ντιγκινί, μαζεύει ο Μπέλετς.

Σέντρα από τον Χαμάς, κεφαλιά από τον Πίττας, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ η μπάλα!

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+3' Σατσιάς αντί Δώνη.

Πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ!

Ο Μαρκίνιος ανατράπηκε από τον Μαυρία στην περιοχή και ο ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα.

90'+5' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος ευστοχεί από την άσπρη βούλα και κάνει το 0-1!

Απόλλωνας: Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς (Αλεσάμι 60'), Πίττας, Ρέθιο (Νταμπό 60'), Ίλιεφ (Σαχάρ 60'), Βα (Χέντι 85'), Χαμάς, Μαυρίας, Κολ, Ζράντι (Ντιγκινί 70').

Στον πάγκο οι: Δημητρίου, Ονγκεντά, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χάμπος, Γιόστεν.

ΑΠΟΕΛ:Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι, Ντάλσιο, Σαρφό, Εφραίμ (Μαρκίνιος 80'), Δώνης ( 90'+), Μάγκλιτσα (Ηλία 70').

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντουμπραβάνου, Βιγιαφάνες, Τσεμπάκ, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντονγκαλά

Διαιτητής: Doveri Danielle
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος