Το θετικό σερί συνέχισε η ΑΕΛ με νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με 1-0.

Σε ισορροπημένα επίπεδα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι, με τη Σαλαμίνα να είναι σαφώς πιο διεκδικητική. Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε για την Σαλαμίνα, ενώ η ΑΕΛ μέχρι τα πρώτα τριάντα λεπτά ήταν χαμένη. Στο 20ο λεπτό ο Μαρκάσα κέρδισε πέναλτι στο οποίο ο Τολεμές αστόχησε και έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 60ο λεπτό δεν υπήρξε κάποια ουσιαστική ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ήταν αυτή που δοκίμαζε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει προϋποθέσεις, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 82ο λεπτό, ο Μπρούνο Σάντος στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και λυτρώνει την ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό της καθυστέρησης, ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας κόντεψε στο να ισοφαρήσει.

LIVE η περιγραφή του αγώνα:

1' Έναρξη του αγώνα

5' Δοκιμάζει ο Φελίπε, μαζεύει ο Μούριελ.

7' Σεργίου που δοκιμάζει την σέντρα στην εστία της ΑΕΛ, όμως η άμυνα διώχνει την μπάλα.

18' Μαρκάσα πέφτει κάτω στο έδαφος από τον Τσιμπόλα και ζητάει πέναλτι. Ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, όμως η φάση ελέγχεται από το VAR.

20' Ο διαιτητής πηγαίνει στο VAR για να ελέγξει τη φάση.

21' Πέναλτι για τη Σαλαμίνα. Στην εκτέλεση ο Φλοριάν.

22' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, με τον Φλοριάν που στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μούριελ.

35' Χωρίς την ιδανική ευκαιρία για γκολ η ΑΕΛ μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.

42' Κίτρινη κάρτα στον Νταβόρ που παίζει ριψοκίνδυνα πάνω στον Κλίμοβιτς.

45+3' Τσιμπόλα δοκιμάζει το σουτ από μακριά, ο Μελίσσας διώχνει σε κόρνερ.

Τέλος ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. 'Εξω οι Τσέποβιτς και Νταβόρ, μέσα οι Μπεραχίνο και Μεντόγιεβιτς.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

49' Κίτρινη κάρτα στον Οφόρι.

61' Κεφαλιά ο Φλοριάν, μαζεύει ο Μούριελ.

65' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Παπαφώτη. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής απέναντι από τον Μελίσσα, αστόχησε.

69' Σταλόνε στη θέση του Μαρκάσα

69' Κασάνικλιτς στη θέση του Παπαφώτη.

69' Φιάκας στη θέση του Οφόρι.

77' Κίτρινη κάρτα στον Μπάστο για κτύπημα στο πρόσωπο αντιπάλου.

82' ΓΚΟΛ για τον Σάντος που λυτρώνει την ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

84' Κουμουρής στη θέση του Κουμουρή.

84' Τσίκο στη θέση του Φράγκου.

86' Τεϊσέιρα στη θέση του Τσιμπόλα.

89' Κίτρινη κάρτα στον Κατσικά.

90' Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγιεβιτς.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+ 4' Φραντζής στη θέση του Μακρή.

90+5' Τεράστια ευκαιρία για την Σαλαμίνα με τον Μελίσσα.