Με γκολ-πέναλτι του Άμπραχαμ στο 84' ο Ακρίτας επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Ομόνοιας 29ης Μαίου και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Καλύτερη η Ομόνοια 29ης Μαίου στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα όπου απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σοφοκλέους στο 13'.

Ο Ακρίτας μετά το 20' είχε ανούσια υπεροχή όμως στο 45+2' έφτιαξε τη φάση του αγώνα με το σουτ του Γαβριήλ μέσα από την περιοχή να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαστυλιανού.

Στην επανάληψη η Ομόνοια 29Μ έφτασε κοντά στο γκολ στο 47' με τον Αντωνίου να αστοχεί σε τετ-α-τετ ενώ ο Ακρίτας έφτιαξε καλή φάση στο 79' με το τακουνάκι του Βαράντα.

Τελικά ο Ακρίτας βρήκε τη λύση στα τελευταία λεπτά αφού ο Πογκέν κέρδισε πέναλτι στο 82' και ο Άμπραχαμ το μετέτρεψε σε γκολ στο 84' γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έβαλαν πίεση όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο Ακρίτας πήρε την πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα:

90+6' Σωτήρια επέμβαση από τον Βιτσεντίνι μετά από σουτ του Κονομή που πήρε περίεργη τροχιά και πήγαινε μέσα

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

88' Συρτό σουτ του Φοινίρη, δεν βρίσκει στόχο

87' Σουτ του Σπύρου μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια

84' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άμπραχαμ!

82' Πέναλτι για τον Ακρίτα! Ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα για μαρκάρισμα του Σπύρου στον Πογκέν

79' Ευκαιρία για τον Ακρίτα με το τακουνάκι του Βαράντα, όμως ο Παπαστυλιανού απέκρουσε σταθερά

75' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μέσα Βαράντα και Πογκέν, έξω οι Γαβριήλ και Ραμίρες

73' Δύο αλλαγές για την Ομόνοια 29Μ. Κονομής και Σπύρου στη θέση του Σταύρου και του Αβραάμ

68' Στο έδαφος ο Αβραάμ και μικρή διακοπή. Με δέκα για λίγο η Ομόνοια 29Μ

64' Σουτ του Φούριελ, δεν απειλεί τον Παπαστυλιανού

61' Αλλαγή από τον Μπαντία. Ο Σέχιτς έξω, μέσα ο Αλεξέεφ

60' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σταύρου, δεν βρίσκει στόχο

58' Κίτρινη στον Άμπραχαμ

53' Κίτρινη στον Λίλλη

51' Άστοχο σουτ από τον Άμπραχαμ

47' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ με τον Αντωνίου μόνο απέναντι στον Βιτσεντίνι να κάνει το πλασέ όμως έστειλε την μπάλα έξω.

46' Αλλαγές από τις δύο ομάδες. Δύο για την Ομόνοια 29Μ με τους Κύπρου και Σοφοκλέους εκτός και τους Αντωνίου και Βασιλείου στη θέση τους. Για τον Ακρίτα ο Πικής έμεινε στα αποδυτήρια και ο Δημοσθένους πήρε τη θέση του.

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+2' Δοκάρι για τον Ακρίτα μετά από σουτ του Γαβριήλ!

42' Ο Κύπρου έφυγε μόνος στην πλάτη της άμυνας του Ακρίτα και σκόραρε όμως ο βοηθός υπέδειξε οφ-σάιντ

30' Πήρε τα ηνία του αγώνα ο Ακρίτας όμως η Ομόνοια 29Μ δεν του επιτρέπει να γίνει απειλητικός

26' Συνεχίζεται το παιχνίδι, όλα καλά με τον Λίλλη

23' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Λέανδρου Λίλλη

20' Ο Σαραβάνια εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία της Ομόνοιας 29Μ

16' Ο Πικής δοκίμασε ένα σουτ όμως δεν βρήκε στόχο

13' Φαουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ομόνοια 29Μ. Καλή εκτέλεση από τον Σοφοκλέους με το αριστερό, ο Βιτσεντίνι διώχνει σε κόρνερ

8' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά χωρίς κάποια καλή φάση

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ - 17:00

Οι συνθέσεις:

Ακρίτας: Βινσεντίνι, Κόρατς, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Φουριέλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Σαραβάνια, Πική, Αραούχο

Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Παουγκέν, Ντράμε, Κονέ, Ντα Σίλβα, Τζεμιλί, Δημοσθένους, Αλεκσίεφ, Σάντος, Βάσου, Καραγιάννης.

Ομόνοια 29Μ: Παπαστυλιανού, Ιωάννου, Φοινίρης, Λίλλης, Φιλίππου, Αβραάμ, Φώτη, Κύπρου, Σταύρου, Σοφοκλέους, Κονομής.

Στο πάγκο: Μιχαήλ, Μαυραντώνης, Σπύρου, Κονομής Π., Φροξυλιάς, Αντωνίου, Αρτεμίου, Γαβριηλίδης, Ματθαίου, Βασιλείου, Μιχαήλ, Δημητρίου

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιορδανίδης Γιώργος