Μετά από παλικαρίσια εμφάνιση, η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" με 1-2 και παρέμεινε κοντά στους πρωτοπόρους, ενώ μείωσε την απόσταση από τη Λεμεσιανή ομάδα στους δύο πόντους.

Τα γκολ για τους "κιτρινοπράσινους" που εφτασαν στους 10 βαθμούς, σημείωσαν οι Τρισκόφσκι και Ρόμο, ενώ για τους "πράσινους" που έμειναν στους 12 και μέχρι στιγμής "πληρώνουν" ακριβά την απόφαση τους να "μετακομίσουν" στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", σκόραρε ο Κακόριν.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης είχε την υπεροχή, κράτησε μπάλα, ήταν πιο απειλητικός, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως δεν επηρεάστηκε, ισοφάρισε νωρίς και θα μπορούσε να πάρει και προβάδισμα.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, η ΑΕΚ ισορρόπησε και το ματς κυλούσε σε αργό τέμπο, μέχρι την στιγμή που η ομάδα του Όλτρα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ρομό!

Η Λεμεσιανή ομάδα δεν το έβαλε κάτω, πίεσε για την ισοφάριση την οποία... "άγγιξε" στο 83΄ με την κεφαλιά του Γκομίς που κτύπησε στο δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει άλλες ευκαιρίες στην εστία του Πίριτς, αφού η ΑΕΚ έκλεισε τους διαδρόμους και πήρε ένα πολύτιμο διπλό, παρά το εκτεταμένο ροτέισιον και την κούραση από το ματς με τη Φενέρ στην Πόλη!

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

83΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη για το 2-2! Σέντρα από τον Τζαβέ. κεφαλιά του Γκομίς και η μπάλα στο δοκάρι!

81΄ Σουτ του Μπαμπίκα, σωτήριο τάκλιν από τον Χριστοφόρου.

72΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ! Μακρινή μπαλιά του Πονς για τον Ρόμο, ο Άλβες έκανε κακή έξοδο και ο επιθετικός των "κιτρινοπράσινων" σκόραρε με πλασέ σε κενή εστία, 1-2!

70΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καζού, άουτ.

68΄ Πλασέ από τον Ρόμο, μπλόκαρε ο Άλβες.

40΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Καζού έκανε το σουτ από κοντά, αλλά ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ!

38΄ Καλή στιγμή για τη Λεμεσιανή ομάδα για το 2-1! Ο Γκομίς ήταν σε θέση βολής, αλλά έχασε το κοντρόλ και προσπάθησε με τακουνάκι να σκοράρει, όμως ο Πίριτς μπλόκαρε.

33΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Άρη με θαυμάσιο σουτ του Κακόριν που ισοφαρίζει σε 1-1!

29΄ Σουτ από τον Τρισκόφσκι εκτός περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

Ο Τρίσκο πήρε... ΜΠΡΟΣ

23΄ ΓΚΟΟΟΛΛ η ΑΕΚ! Σουτ από τον Εγγλέζου, ο Τρισκόφσκι προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, ο Άλβες απέκρουσε ασταθώς και ο αρχηγός της ΑΕΚ πήρε το "ριμπάουντ" και σκόραρε με το κεφάλι για το 0-1!

10΄ Mεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κακόριν έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Εγγλέζου έκανε σωτήρια παρέμβαση και δεν επέτρεψε στον Μαγιαμπέλα να σκοράρει.

Μιχαηλούδης: «Έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα και θα παίξουμε το παιχνίδι μας»

Δημητρίου: «Βρείτε μου μία ομάδα που παίζει συνεχόμενα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη και δεν κάνει αλλαγές»